Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu posłużono się wybranymi elementami analizy ekonomicznej syntetycznej I stopnia według B. Kopcia. W okresie sześcioletnim przedstawiono zmiany czynników wytwórczych, struktury organizacji produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz efektywności technicznej i ekonomiczno-technicznej w rolniczej spółdzielni produkcyjnej związane z procesami dostosowawczymi do warunków rynkowych.
Przedstawiono zmiany w czynnikach produkcji, strukturze organizacji produkcji roślinnej oraz efektywności technicznej i ekonomiczno-technicznej w rolniczej spółdzielni produkcyjnej będące rezultatem zmieniających się warunków ekonomiczno-gospodarczych kraju. Konsekwencją wzajemnych relacji czynników produkcji były wysokie wyniki efektywności technicznej, które w powiązaniu z dużą siłą konkurencyjności na płaszczyźnie rynkowej umożliwiły gospodarstwu osiagnąć wysokie wskaźniki efektywności ekonomiczno-technicznej.
Przedstawiono problematykę innowacyjności na przykładzie dwóch grup producentów rolnych (X producentów gęsi i kaczek oraz Y producentów trzody chlewnej) w odniesieniu do prowadzonych gospodarstw rolnych. Źródłem materiałów był kwestionariusz wywiadu przeprowadzony w 2015 roku. W badaniach wykorzystano metodę opisową i porównawczą. Rolnicy charakteryzowanych grup prowadzili gospodarstwa, w których dominowała produkcja zwierzęca, dlatego implementowane przez nich innowacje w większości dotyczyły produkcji zwierzęcej. Ponad połowa ankietowanych w ramach tego działu zwiększyła pogłowie zwierząt. Najważniejszym nośnikiem innowacji dla rolników były szkolenia i kursy WODR. Wprowadzane innowacje były głównie finansowane z własnych środków pieniężnych. Ponad połowa z ankietowanych rolników twierdziła, że innowacje wpłynęły na unowocześnienie ich gospodarstwa, co miało korzystny wpływ na osiągane wyniki ekonomiczne i konkurencyjność na rynku.
Scharakteryzowano zmiany bazy surowcowej w Cukrowni Jawor S. A. Analizie poddano takie elementy, jak: powierzchnia uprawy buraków, liczba plantatorów, średnia powierzchnia plantacji, skup buraków cukrowych, średni plon, liczbą punktów skupu, średnią odległość transportu buraków od plantatorów do cukrowni, ceny skupu.
Przedstawiono zmiany struktury agrarnej gospodarstw indywidualnych w Polsce w latach 1980-2010, przy zastosowaniu odpowiednio dobranych metod statystycznych wykorzystywanych do oceny szeregów asymetrycznych. Zarówno krzywe Lorenza, jak i obliczone współczynniki koncentracji w analizowanym okresie 30 lat wykazały postępujący proces rozwarstwiania się gospodarstw, tzn. systematyczny wzrost koncentracji.
Przedstawiono rolę Agencji Rynku Rolnego w procesie regulacji rynku cukru. Scharakteryzowano służące temu celowi wybrane instrumenty takie jak: opłaty cukrowe, interwencyjny zakup i sprzedaż cukru oraz dopłaty do cukru wykorzystywanego w przemyśle.
Globalizacja prowadzi do umiędzynarodawiania procesu gospodarowania. Przepływ inwestycji zagra­nicznych sprzyja rozwojowi przedsiębiorstw międzynarodowych funkcjonujących w różnych sferach gospodarki. Dotyczy to również rolnictwa w tym gospodarstw rolnych, którym umożliwiają utrzymywanie mocnej pozycji konkurencyjnej na rynku. Scharakteryzowano gospodarstwo wielkoobszarowe należące do firmy ponadnarodo­wej. Analizie poddano czynniki produkcji, strukturę organizacji oraz wyniki efektywności technicznej i ekono­micznej w latach 2002-2006.
Przedstawiono zmiany w strukturze organizacji produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz efektywności technicznej i ekonomiczno-technicznej w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej będące rezultatem zmieniających się warunków ekonomiczno-gospodarczych kraju.
Przeprowadzone badania wykazały, że głównym uwarunkowaniem produkcji surowca dla przemysłu cukrowniczego, są limity przyznawane cukrowniom w kwotach A, B i C, które są wyrazem dostosowania rynku cukru do wymogów stawianych przez Unię Europejską. W analizowanym pięcioletnim okresie czasu miał miejsce, znaczny spadek powierzchni kontraktacyjnej buraków cukrowych i w konsekwencji ograniczenie ilości skupowanego surowca. Stwierdzono znaczne zmniejszenie liczby plantatorów i zwiększenie średniej powierzchni plantacji, co należy do zjawisk korzystnych, obrazujących procesy koncentracji plantacji uprawy buraków wokół cukrowni, co niewątpliwie wpływa na racjonalizację kosztów produkcji cukru.
Przedstawiono konkurencyjność gospodarstwa rolnego przez pryzmat pozycji konkurencyjnej określonej przez zespół wskaźników wchodzących w zakres analizy finansowej.
Scharakteryzowano zmiany bazy surowcowej w Cukrowni Strzelin S.A. Analizie poddano takie elementy, jak: powierzchnia uprawy buraków, liczba plantatorów, średnia powierzchnia plantacji, skup buraków cukrowych, średni plon, liczbę punktów skupu, średnią odległość transportu buraków od plantatorów do cukrowni, ceny skupu.
Przedstawiono problematykę innowacyjności kobiet i mężczyzn prowadzących samodzielnie gospodarstwo na podstawie danych pochodzących z 80. gospodarstw indywidualnych. Źródłem materiałów był kwestionariusz wywiadu przeprowadzony w 2012 roku. W badaniach wykorzystano metodę opisową i porównawczą. Stwierdzono, że kobiety w coraz większym stopniu przyswajają innowacje, szczególnie związane z produkcją roślinną i zwierzęcą, jednak i tak jeszcze pod tym względem nie dorównują mężczyznom. Najważniejszym nośnikiem innowacji dla rolników był internet oraz szkolenia i kursy WODR.
Przedstawiono integrację pionową w Zakładzie Produkcyjnym „Cukrownia Strzelin” należącym do niemieckiego koncernu Südzucker Polska S .A. Dokonano analizy wybranych elementów bazy surowcowej. Przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w latach 2007-2011 wśród plantatorów buraków cukrowych, które charakteryzują ich stosunek do istniejącego związku integracyjnego. Przeprowadzona analiza wybranych elementów bazy surowcowej wskazała, że największe znaczenie w kształtowaniu aktualnej sytuacji plantatorów miały m.in. nabyte prawo do uprawy buraków, korzystna cena skupu zapewniająca opłacalność produkcji, rzetelne dotrzymywanie terminów płatności za dostarczony surowiec przez producenta cukru.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.