Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono wyniki badań trwałości jogurtu naturalnego pakowanego w atmosferze czystego powietrza chroniącego produkt przed zakażeniem mikrobiologicznym podczas tego procesu. Jogurt pakowany w takich warunkach cechował się mniejszym zakażeniem drożdżami i pleśniami w porównaniu z jogurtem pakowanym bez ochrony przed reinfekcją.
Omówiono podstawowe funkcje opakowań produktów spożywczych. Obok tradycyjnej roli jaką jest zabezpieczenie wyrobu, scharakteryzowano funkcje szczególnie ważne w obrocie towarowym, tj. funkcję logistyczną, promocyjno-informacyjną, ekologiczną i in.
Opakowania żywności to jedno z ważniejszych narzędzi komunikacji rynkowej pomiędzy konsumentem a producentem. Mając na uwadze zainteresowanie konsumentów zdrowym odżywianiem, producenci starają się wywołać pozytywne skojarzenia zdanym produktem, umieszczając na etykietach informacje o jego specyficznych, prozdrowotnych właściwościach. Do tego celu często wykorzystują oświadczenia żywieniowe zdrowotne. W artykule przedstawiono ocenę częstotliwości występowania oraz zgodności z regulacjami prawnymi występowania ww. informacji na etykietach wybranych grup produktów spożywczych. Rezultaty przeprowadzonych badań wykazały, że znacżna część producentów decyduje się na zastosowanie oświadczeń żywieniowych czy zdrowotnych. Odnotowano jednocześnie, że wciąż jeszcze jest zbyt wiele opakowań produktów, na których oświadczenia te przedstawia się niezgodnie z wymaganiami prawa.
Oceniono postrzeganie i zrozumienie informacji żywieniowej na opakowaniach produktów spożywczych przez konsumentów. Badania przeprowadzono metodą ankietową wśród studentów (n=100) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że ankietowani często czytają informacje żywieniowe umieszczane na opakowaniach produktów spożywczych, uważając je za zrozumiałe i czytelne. Zaobserwowano, że wiedza badanych konsumentów z zakresu znakowania żywności było stosunkowo wysoka, o czym świadczył wysoki procent poprawnych odpowiedzi z zakresu znajomości i rozumienia terminów związanych z informacjami żywieniowymi. Respondenci uznali również, że informacje o wartości odżywczej powinny występować obligatoryjnie na opakowaniach. Ponadto wyrazili oni zainteresowanie dodatkowymi informacjami z zakresu znakowania wartością odżywczą produktów spożywczych.
Opakowania aktywne są to opakowania, które wydzielają do atmosfery opakowania lub z niej pochłaniają różne związki, dzięki czemu przedłużona zostaje trwałość opakowanych produktów. Omówiono zasady działania opakowań: wiążących i usuwających z atmosfery opakowania tlen i etylen, pochłaniających lub emitujących do atmosfery opakowania dwutlenek węgla, opakowania regulujące wilgotność, opakowania działające antybakteryjnie, opakowania wydzielające antyoksydanty, opakowania pochłaniające lub wydzielające zapachy. Związki pełniące wymienione funkcje mogą być umieszczane w opakowaniach aktywnych w postaci saszetek lub być wbudowywane bezpośrednio do folii opakowaniowych. Aktywne pakowanie jest rozpowszechnione w USA, Japonii i Australii. W krajach europejskich ten system pakowania jest na razie ograniczony.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.