Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano wpływ zalesienia gleb piaszczystych porolnych sosną zwyczajną na całkowitą zawartość glinu w fazie stałej gleby oraz w roztworze glebowym. Porównywano gleby pod drzewostanami 14-17- i 32-36-letnimi z sąsiadującymi z nimi glebami ornymi, po pięć par w każdej grupie oraz z glebami lasów naturalnych. Próbki glebowe pobierano z każdego głównego poziomu genetycznego, z całej jego miąższości, z wyjątkiem poziomu A gleb zalesionych, z których pobrano je z trzech warstw: 0-5 (A0-5), 5-10 (A5-10) i 10-20 cm (A10-20). Stwierdzono, że w poziomach próchnicznych gleb zalesionych całkowita zawartość Al w fazie stałej była mniejsza, natomiast w roztworze glebowym większa w porównaniu z poziomami Ap gleb ornych. Różnice stężeń Al w roztworach między porównywanymi glebami zwiększały się wraz z wiekiem drzewostanu i zmniejszaniem wartości pH.
W pracy przedstawiono wyniki badań wpływu zalesienia sosną zwyczajną gleb rdzawych porolnych wytworzonych z piasków luźnych wodnolodowcowych na całkowitą zawartość manganu w fazie stałej gleby oraz w roztworze glebowym. Porównywano gleby pod drzewostanami 14-17 i 32-36 letnimi z sąsiadującymi z nimi glebami ornymi, po pięć par w każdej grupie oraz z glebami lasów naturalnych. Próbki glebowe pobierano z poziomów organicznych gleb leśnych i z każdego głównego poziomu genetycznego, z całej jego miąższości, z wyjątkiem poziomu A gleb zalesionych, z których pobrano je z trzech warstw: 0-5 (A 0-5), 5-10 (A 5-10) i 10-20 cm (A 10-20). Całkowita zawartość Mn w poziomie próchnicznym gleb zalesionych była mniejsza niż gleb uprawnych, natomiast w poziomach Bv i C nie różniła się wyraźnie. Stwierdzono prawidłowość wyższej zawartości Mn w roztworze glebowym wszystkich poziomów i warstw profili gleb zalesionych w porównaniu z odpowiednimi roztworami gleb ornych.
Badano zawartość jonów amonowych i azotanowych w roztworach glebowych w profilach gleb uprawnych i leśnych wytworzonych z piasku i lessu. Ilość jonów NH₄⁺ i NO₃⁻, w roztworach gleb uprawnych i leśnych była najwyższa w poziomach próchnicznych i malała w głąb profilu glebowego. Zawartości NO₃⁻ w roztworach glebowych większości profili i poziomów gleb uprawnych były wyższe niż w odnośnych profilach gleb leśnych. Azotany przeważały nad jonami amonowymi w roztworach glebowych poziomów próchnicznych gleb uprawnych. W większości przypadków jony amonowe w roztworach glebowych przeważały nad jonami azotanowymi w poziomach głębszych gleb uprawnych i (z wyjątkiem trzech poziomów) we wszystkich roztworach profili gleb leśnych.
W pracy przedstawiono wyniki badań wpływu zalesienia gleb rdzawych porolnych sosną zwyczajną na całkowitą zawartość żelaza w fazie stałej gleby oraz w roztworze glebowym. Porównywano gleby pod drzewostanami 14-17 i 32-36 letnimi z sąsiadującymi z nimi glebami uprawnymi, po pięć par w każdej grupie oraz z glebami lasów naturalnych. Próbki glebowe pobierano z każdego głównego poziomu genetycznego, z całej jego miąższości, przy czym z poziomu A gleb zalesionych z trzech warstw: 0-5 (A₀-₅), 5-10 (A₅-₁₀) i 10-20 cm (A₁₀-₂₀). Otrzymane wyniki wskazują, że po zalesieniu badanych gleb porolnych, w poziomie próchnicznym następował spadek całkowitej zawartości żelaza w glebie, natomiast jego stężenie w roztworze glebowym zwiększało się. Wzrost ten był najwyraźniejszy w glebach pod lasami starszymi i w górnej pięciocentymetrowej warstwie oraz związany z zakwaszeniem gleby.
W pracy przedstawiono szacunkowe obliczenia ładunków Cd i Pb dostających się z nawozami fosforowymi i obornikiem do gleb użytków rolnych Polski dla poszczególnych województw w latach 1955-1995. Średni krajowy ładunek Cd pochodzący z rolnictwa w tym okresie wynosił 1,9 g‧ha⁻¹‧rok⁻¹ natomiast Pb 14,2 g‧ha⁻¹‧rok⁻¹. Podano także sumaryczny dopływ tych metali z rolnictwa i depozycji atmosferycznej w latach 1955-1987 oraz udział rolnictwa w całkowitym kumulatywnym ładunku. Głównym źródłem Pb wprowadzonego do gleb Polski był jego dopływ z atmosfery. W większości województw Polski południowej i południowo- zachodniej, udział kadmu pochodzącego z atmosfery dochodził do 90 a nawet i więcej procent całkowitego ładunku kumulatywnego tego pierwiastka dostającego się do gleby. W przypadku części Polski północno-wschodniej, centralnej i północnej więcej kadmu wprowadzonego do gleb pochodziło z rolnictwa niż z atmosfery.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.