Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu zaprezentowano rolę i główne komponenty kapitału intelektualnego mające wpływ na dynamikę rozwoju małych przedsiębiorstw funkcjonujących w obszarach wiejskich oraz wyniki badań pierwotnych identyfikujących znaczenie i sposób wykorzystania tego rodzaju zasobów oraz bariery występujące w ich kreowaniu. W pracy przedstawiono opinie przedsiębiorców dotyczące wybranych aspektów dotyczących trzech głównych składników kapitału intelektualnego, a mianowicie zasobów ludzkich (zarządzania wiedzą, podnoszenie umiejętności, postawy przedsiębiorców wobec rozwoju), kapitału wewnętrznego (charakteru zmian organizacyjnych, kierunków rozwoju, sposobów działania) oraz kapitalu zewnętrznego głównie w aspekcie otoczenia instytucjonalnego. Badania wykazały, że przedsiębiorcy funkcjonujący w obszarach wiejskich opierają swój rozwój przede wszystkim na zasobach materialnych. Mniejsze znaczenie w działaniach rozwojowych przypisują zasobom ludzkim i kapitałowi wiedzy. Jest to efekt oddziaływania, zarówno czynników o charakterze obiektywnym takich jak np. ograniczony dostęp do kapitału i wiedzy, jak również czynników o charakterze subiektywnym, głównie osobowościowych.
W artykule przeprowadzono próbę oceny wybranych aspektów zarządzania konkurencyjnością w przedsiębiorstwach rolno-spożywczych. Na podstawie badań empirycznych dokonano identyfikacji skali oraz zakresu oddziaływania na poszczególne składniki systemu zarządzania konkurencyjnością, oceniono rolę czynników decydujących o konkurencyjności oraz stosowane instrumenty konkurowania w badanych przedsiębiorstwach.
6
100%
Przeprowadzono próbę identyfikacji zachowań konkurencyjnych przedsiębiorstw rolno-spożywczych wobec klientów i rywali rynkowych oraz najważniejszych źródeł ich konkurencyjności, a także cenionych przez nich instrumentów konkurowania. Na podstawie badań empirycznych dokonano oceny warunków konkurowania, postrzeganej siły konkurencji oraz zakresu informacji pozyskiwanej przez przedsiębiorstwa o otoczeniu konkurencyjnym. Na podstawie kierunków inwestowania uznawanych przez respondentów za efektywne w budowaniu potencjału konkurencyjności oraz czynników kształtujących decyzje, co do stosowanych instrumentów konkurencji dokonano próby identyfikacji zachowań konkurencyjnych firm wobec rywali rynkowych.
Celem pracy było rozpoznanie wpływu piętrzenia wody na zmiany reżimu przepływu, jakości wody i osadów dennych oraz zbiorowisk roślinnych strefy korytowej. Analizę przeprowadzono na rzekach Łasica i Świder, położonych w obszarach chronionych. Wyniki badań wskazują, że odpowiednia lokalizacja i konstrukcja budowli piętrzących oraz właściwie prowadzona eksploatacja, polegająca na odpowiednim regulowaniu poziomu wody, może być korzystna dla środowiska przyrodniczego. Jest to szczególnie ważne na obszarach prawnie chronionych, na których zwiększenie retencji wodnej jest jednym z podstawowych warunków zachowania cennych siedlisk roślinnych.
Tematyka tzw. igrzysk pseudoolimpijskich jest polskiej literaturze naukowej stosunkowo mało znana, a o niektórych próbach wskrzeszenia olimpiad oraz ich twórcach słysza-no jedynie fragmentarycznie lub wcale. Znalezienie i analiza materiałów dotyczących rzymskiej Akademii Arkadyjskiej przyniosło interesujące odkrycie, którego efektem jest niniejszy artykuł. Ma on na celu przybliżenie postaci Giovanniego Maria Crescimbeniego – jednego z założycieli Arkadii, jej pierwszego kustosza oraz głównego twórcy i organizatora specyficznego rodzaju za-wodów – inspirowanych starożytnymi igrzyskami olimpijskimi – poetyckich gier olimpijskich, które były centralnym wydarzeniem kulturalnym akademii. Arkadyjskie poetyckie agony stano-wią przykład dziedzictwa olimpijskiej idei pod koniec XVII i przez cały XVIII wiek.
W procesie planowania strategicznego związanego z formułowaniem marketingowej strategii przedsiębiorstwa, punktem wyjścia jest przeprowadzenie dokładnej analizy jego pozycji rynkowej. Strategia działania przedsiębiorstwa powinna uwzględniać obecny i przyszły stan otoczenia oraz jego możliwości. Analiza ta powinna dać możliwość poprawnego wyboru kierunków działań, oceny stopnia ryzyka i skuteczność przyjętych rozwiązań. Na podstawie przeprowadzonych badań można zaobserwować powtarzający się w ocenach badanych podmiotów pogląd, że większość czynników wpływających na pozycję rynkową przedsiębiorstw w branży znajduje się w ich otoczeniu przede wszystkim ekonomicznym i polityczno-prawnym oraz po części otoczeniu konkurencyjnym (dostęp do kanałów dystrybucji). Natomiast możliwość osiągania korzystniejszej pozycji rynkowej przez pozyskiwanie oraz wykorzystywanie niestandardowych zasobów i umiejętności, a zatem z użyciem czynników wewnętrznych jest jakby niedoceniane bądź uznawane za zbyt trudne lub mało efektywne w obecnych warunkach.
Żywienie jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy wzrost i rozwój dzieci. W żywieniu przedszkolnym powinno być realizowane 75% całodziennej racji pokarmowej. Celem pracy była ocena wartości energetycznej i odżywczej posiłków serwowanych w stołówce przedszkolnej w oparciu o teoretyczną analizę jadłospisów z zastosowaniem programu komputerowego Dieta 4D. Obliczono wartość energetyczną, zawartość: białka, tłuszczu, węglowodanów; witamin A i C oraz składników mineralnych: Ca i Fe dla 40 całodziennych jadłospisów przedszkolnych z czterech pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. W badanych racjach pokarmowych uwidoczniły się nieprawidłowości związane ze zbyt dużym spożyciem energii, tłuszczów oraz węglowodanów w stosunku do normy. Poniżej normy w analizowanych jadłospisach przedszkolnych była zawartość wapnia i witaminy C. Powyżej normy w badanych racjach pokarmowych kształtowała się zawartość witaminy A. Sugeruje to konieczność edukacji pracowników przedszkola w zakresie prawidłowego żywienia dzieci.
W opracowaniu przedstawiono rolę sektora MSP, w tym mikroprzedsiębiorstw w rozwoju gospodarczym kraju i regionu oraz dokonano charakterystyki firm najmniejszych w województwie lubelskim na tle sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Głównym cełem pracy było przedstawienie opinii mikroprzedsiębiorców dotyczących wpływu akcesji Polski do UE na funkcjonowanie i rozwój prowadzonych przez nich firm. Badania przeprowadzone w grupie mikroprzedsiębiorstw aplikujących o wsparcie z funduszy strukturalnych lub korzystających z tych funduszy wykazały. Ich wyniki wykazały, że wstąpienie Polski do struktur UE miało głównie wpływ na poziom kosztów działalności mikroprzedsiębiorstw oraz intensywność konkurencji. Mimo tego akcesja jest przez respondentów oceniana w większości pozytywnie łub neutralnie. Ponadto opinie respondentów świadczą o dość wysokim poziomie zadowolenia mikroprzedsiębiorców z wyników sprzedaży osiąganych w okresie po akcesji, z poziomu generowanych zysków i kondycji ekonomicznej prowadzonych przez nich firm.
Prezentowany artykuł zawiera wyniki badania określające preferencje konsumenckie Polaków w odniesieniu do bioproduktów. Badania zostały przeprowadzone w ramach Polsko-Słowackiego programu wykonawczego „Sprzedaż bioproduktów w Polsce i Republice Słowacji" SK-PL-0040-09 8005/2010. Wyniki wskazują na podstawowe bariery rozwoju tego rynku z punktu widzenia klienta, do których można zaliczyć cenę bioproduktów, ich dostępność i problemy dystrybucyjne oraz niewystarczający przekaz informacji na temat bioproduktów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.