Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Turystyka wiejska w województwie zachodniopomorskim ma znaczącą pozycję na rynku usług turystycznych. Wiele obiektów ma wysoki standard potwierdzony kategoryzacją dokonaną przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.Wypoczynek na obszarach wiejskich to jednak nie tylko nocleg i wyżywienie, ale również coraz ciekawszy produkt turystyczny. Tworzony jest on w oparciu na walorach naturalnych i kulturowych województwa. Znaczącą rolę mogą mieć także zasoby gospodarstw świadczących usługi turystyczne. Z tego też względu głównym celem badań była ocena roli zwierząt w kreowaniu produktu turystyki wiejskiej w województwie zachodniopomorskim.
Województwo zachodniopomorskie, leżące w obrębie Pomorza Zachodniego ma liczne walory naturalne, specjalistyczne i antropogeniczne atrakcyjne dla turystów. Z tego względu jest to region dobrze zagospodarowany dla potrzeb ruchu turystycznego i realizowania w jego obrębie różnych form turystyki. Na obszarach wiejskich popularna jest także od wielu lat turystyka wiejska i agroturystyka. Właściciele gospodarstw oferują odwiedzającym je gościom różnorodne usługi, których ceny są bardzo zróżnicowane. Celem badań była analiza cen usług w wybranych gospodarstwach agroturystycznych funkcjonujących w obrębie województwa zachodniopomorskiego. Dokonano jej na podstawie celowego doboru próby, którą były opisy ofert 360 tego typu obiektów dostępnych dla potencjalnych turystów w Internecie. W badanych gospodarstwach właściciele podawali przede wszystkim ceny usług podstawowych – noclegowych, które mieściły się w przedziale od 15 zł do 130 zł (88,1% rolników) i sporadycznie żywieniowych (8,6% rolników). Stwierdzono także, że oferty były niekompletne zarówno pod względem cen, jak i opisu świadczonych usług.
Badania przeprowadzono w latach 2000-2002 na terenie pola doświadczalnego Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Szczecinie-Dąbiu. Celem pracy było wykazanie stosunkowo wysokich możliwości plonotwórczych gleb murszastych, ze szczególnym uwzględnieniem uprawy marchwi. Przeprowadzone analizy laboratoryjne oraz obliczenia statystyczne pozwoliły stwierdzić, iż zastosowane nawożenie miało ograniczony wpływ na plonowanie roślin oraz na oznaczane właściwości gleb. Natomiast za czynnik nadrzędny, który determinował wielkość plonów, należy uznać rozkład i ilość opadów w okresie wegetacyjnym, a w szczególności w okresach zwiększonego zapotrzebowania rośliny wskaźnikowej na wodę.
Animals have accompanied the man for a long time. Some were worshipped, some aroused fear for their strength. Animals used by the man: domestic, domesticated and farm animals were a separate group. The approach to animals testifies to our culture and sensitivity. The legal status of animals in Poland is regulated by the Animal Protection Act of August 1997. The development of intensive cattle breeding and related living conditions can expose animals to stimuli to which animals are not resistant, while animals can be deprived of stimuli determining their inborn behavioural patters. Currently, animal welfare - the balance between the animal organism and the environment in which it lives - is increasingly dealt with. The authors focus on it.
12
63%
Nie ma jednolitych zasad ustalania cen, gdyż decydują o nich nie tylko oferowane usługi i ich jakość, ale również sytuacja na rynku. To prawidłowo określone ceny wynajmu kwater lub proponowanych usług dodatkowych decydują o pozytywnych wynikach działalności agroturystycznej. Ceny ofert proponowanych przez gospodarstwa agroturystyczne były zróżnicowane. Celem artykułu była analiza poziomu cen usług agroturystycznych i ich zróżnicowanie na terenie województwa wielkopolskiego. Dokonano celowego doboru próby, którą były opisy ofert 379 gospodarstw agroturystycznych dostępnych na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
W pracy wykazano stosunkowo wysokie możliwości plonotwórcze gleb murszastych, ze szczególnym uwzględnieniem uprawy selera. Określenie i próba oceny właściwości tych gleb powinny zwrócić uwagę na konieczność pozostawienia ich w rolniczym użytkowaniu. Badania przeprowadzono w latach 2000-2002 na terenie pola doświadczalnego Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Szczecinie Dąbiu. Plon selera korzeniowego wynosił średnio 48,7 Mg·ha⁻¹. Plon korzeni i naci był zróżnicowany w poszczególnych latach. Za przyczynę tej zmienności plonowania uprawianej rośliny można uznać nierównomierny rozkład i ilość opadów w okresie wegetacyjnym.
W pracy oceniono wpływ stosowanego nawożenia naturalnego i mineralnego na kształtowanie się właściwości gleb murszastych występujących na obsza­rze pola doświadczalnego Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian (SDOO) w Szczecinie Dąbiu. Badania przeprowadzono w 2005 roku na polu doświadczalnym SDOO oraz, w celach porównawczych, na użytkowanych ornie utworach murszastych strefy brzegowej jeziora Dąbie. Przeprowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że stosowane nawożenie naturalne wpłynęło korzystnie na odczyn oraz właściwości sorpcyjne gleby murszastej pola doświadczalnego SDOO. Prowadzone zabiegi agrotechniczne spowodowały wzrost intensywności procesów biologicznych. Utwory murszaste charakteryzują się bardzo wysoką i wysoką zasobnością w przyswajalne formy fosforu i magnezu oraz średnią w potas. Zawartość mikroelementów jest najwyższa w poziomie Aip, aczkolwiek uzyskane ilości uznać należy za naturalne dla gleb lekkich.
W pracy określono właściwości gleby lekkiej i ciężkiej po zastosowaniu osadów pochodzących ze ścieków miejskich Deir Ez Zor w Syrii. Badania przeprowadzono w miejscowości Harabish w pobliżu rzeki Eufrat. Cel badań zrealizowano w oparciu o doświadczenie dwuczynnikowe metodą kompletnej randomizacji w trzech powtórzeniach (I czynnik - wielkość dawki osadu; II czynnik - zawartość frakcji granulometrycznych). Wykorzystane osady ściekowe mogą być stosowane w rolnictwie, gdyż nie przekraczają norm obowiązujących w Polsce dotyczących zawartości metali ciężkich. Wprowadzone do badanych gleb dawki osadu wpłynęły na wyższe zawartości sodu i potasu, a w glebie ciężkiej dodatkowo wzrosła ilość fosforu. W obu badanych glebach zwiększyła się zawartość Zn i Pb, a w glebie ciężkiej także Cd. W badanych glebach ilość Ni przekraczała dopuszczalną normę niezależnie od stosowania osadów ściekowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.