Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zakupy przeszły ewolucję od prostej, „technicznej” czynności nabywania dóbr do aktywności kreatywnej związanej z koncepcją Ja i stylem życia. Dzięki pytaniu, czy różnice płciowe w konsumpcji są wciąż aktualne, rozważania mają na celu lepsze zrozumienie męskich i kobiecych orientacji konsumpcyjnych. Bazując na badaniach kwestionariuszowych przeprowadzonych wśród mieszkańców Wrocławia, ukazano, że np. mężczyźni są mniej entuzjastyczni wobec zakupów niż kobiety oraz bardziej praktycznie nastawieni. Częściej oddawali się konsumpcji „luksusowej”, podczas gdy kobiety konsumpcji „naśladowczej”. Jednocześnie ta ogólna tendencja była mniej wyraźna w wywiadach jakościowych, wskazując, iż wiele rozbieżności płciowych może mieć charakter bardziej retoryczny niż rzeczowy. Artykuł zamyka refleksja nad „męską” filozofią zakupów. Rezultaty mogą służyć jako wskazówki dla handlowców zainteresowanych przyciągnięciem i utrzymaniem klientów – mężczyzn i kobiet. Artykuł wzbogaca wiedzę o różnicach płciowych we współczesnym społeczeństwie konsumpcyjnym.
W artykule zbadano rolę konsumpcji (szczególnie mody) w życiu młodych ludzi, zwracając szczególną uwagę na proces formowania i podtrzymywania jaźni. Rozważano podwójny model konsumpcji: jako ekspresji Ja (konsumpcja indywidualistyczna) i jako system znaczeń umożliwiający podtrzymywanie więzi ze społecznymi plemionami (konsumpcja plemienna). Zaprezentowano wyniki badań mieszkańców Wrocławia dotyczące postaw i orientacji zakupowych. Materiał badawczy stanowiły 363 wywiady kwestionariuszowe. Odkryto, iż młodzi ludzie (w wieku 18 - 25 lat) byli bardziej skłonni do „wyróżniania się” przez konsumpcję niż starsi konsumenci, a jednocześnie angażowali się w konsumpcję naśladowczą. Akceptowali także ekspresywne i „zabawowe” funkcje ubrań i mody. Praktyczne implikacje badania nawiązują do dwóch typów strategii marketingowych: marketingu relacji i marketingu plemiennego. Co więcej, wskazuje się na konieczność przemyślenia społecznych konsekwencji utowarowionej kultury wobec młodzieży.
Obiektami doświadczenia były odmiany owsa. W obrębie każdej odmiany wyróżniono kombinację kontrolną i z naświetlaniem nasion. Przed siewem nasiona odmian poddano działaniu światła, które polegało na naświetleniu płaskiej strugi nasion z obu stron światłem o gęstości strumienia 110-130 W/m2 przypadającej na jedną strugę dla fal o długości 650-670 nm. Przedsiewne naświetlanie nasion miało istotny wpływ na plon i jego strukturę. W warunkach doświadczenia w zależności od odmiany otrzymano wzrost plonu ziarna w granicach 16,5-23,2 %. Pod wpływem tego zabiegu stwierdzono także wyższą polową zdolność wschodów i mniejsze przepadanie roślin w okresie wegetacji. Wpływ przedsiewnej biostymulacji nasion uzewnętrznił się w krzewieniu produkcyjnym oraz masie ziarna z rośliny. Istotną była interakcja: odmiana x naświetlanie, co w przypadku takich cech jak: krzewienie produkcyjne i masa ziarna z rośliny, świadczy o odmiennej reakcji badanych odmian na ten czynnik.
W doświadczeniu badano 19 odmian i populacji soczewicy jadalnej. Najwyżej plonującą była selekcjonowana populacja z Felina. Z elementów struktury plonu największą zmienność wykazywały: masa 1000 nasion, liczba, masa nasion z rośliny i liczba strąków wykształconych.
Skład chemiczny nasion roślin strączkowych uzależniony jest od gatunku, odmiany, a także warunków uprawy, fazy dojrzałości i długości okresu wegetacji. W pracy przeanalizowano zawartości mikroelementów, metali ciężkich i makroelementów w nasionach roślin strączkowych, szeroko uprawianych i nowych wchodzących dopiero do uprawy. Wszystkie rośliny uprawiane były w tych samych warunkach agroklimatycznych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.