Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
4
100%
Badania przeprowadzono w RSD Zawady w latach 1999-2002. Doświadczenie polowe przeprowadzono metodą łanową bezpowtórzeniową. Na poszczególnych obiektach zarówno w przypadku pszenżyta ozimego, jak i jarego stosowano zróżnicowaną uprawę pożniwną: 1) podorywkę (12 cm), 2) kultywatorowanie, 3) talerzowanie, 4) bez uprawy (Roundup 360 SL), 5) bez uprawy, 6) orkę (20 cm), 7) talerzowanie. Na pierwszych pięciu obiektach wykonywano orkę siewną (pszenżyto ozime) lub orkę przedzimową (pszenżyto jare). W uprawie obu form pszenżyta (ozimego i jarego) tylko zupełne zrezygnowanie z wykonywania orki skutkowało istotnym, ponad 30% spadkiem plonu ziarna. Uproszczenia uprawowe powodowały na ogół wzrost zachwaszczenia. Istotny wzrost świeżej i suchej masy chwastów obserwowano jednak tylko na obiektach ze skrajnymi uproszczeniami. Zaobserwowano wyraźnie niższe plonowanie na obiektach o najwyższym zachwaszczeniu, szczególnie pszenżyta jarego.
Na podstawie badań ankietowych podjęto próbę oceny poprawności zmianowań stosowanych w praktyce rolniczej. Badaniami objęto obszar pięciu powiatów: bialskiego, łosickiego, siedleckiego, sokołowskiego i węgrowskiego. Podstawą wyboru obszaru badań było położenie powiatów na tzw. „terenach nadbużańskich”. Jedną z podstawowych cech charakteryzujących rolnictwo na badanym terenie jest bardzo duży udział gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka (ponad 1/3 ankietowanych gospodarstw specjalizowała w hodowli bydła). Udział zbóż w strukturze zasiewów wybranych gospodarstw we wszystkich czterech badanych latach (2005-2008) wynosił od 73 do 75%, czyli był bardzo zbliżony do średniej wartości dla całej Polski. Ponadto w wielu gospodarstwach zaobserwowano tendencję do koncentrowania się tylko na uprawie dwóch lub trzech roślin. Świadczy o tym zarówno obecność gospodarstw, w których rośliny niezbożowe stanowiły powyżej 50% w strukturze zasiewów (16,7%), jak i bardzo wysoki udział gospodarstw z ponad 90% udziałem zbóż (26,7%). W najbardziej optymalnym przedziale (z 50,0-66,6% udziałem zbóż) znalazło się tylko 15% badanych gospodarstw. Nie ulega wątpliwości, że nawet przyjmując założenie, że rolnicy stosowali najbardziej racjonalne następstwo roślin po sobie, przy tak dużym udziale zbóż zaplanowanie prawidłowych zmianowań w większości gospodarstw nie było możliwe.
Badaniami objęto 400 losowo wybranych indywidualnych gospodarstw rolnych, na terenie środkowowschodniej Polski charakteryzujących się mało korzystną strukturą obszarową i niskim poziomem produkcji rolniczej. Przedstawiono obecny stan, oraz możliwości i perspektywy zmian produkcji roślinnej, a także tezę o poprawności i popełnianych błędach w praktyce.
W 2008 roku przeprowadzono badania ankietowe w 36 gospodarstwach ekologicznych z powiatów: sokołowskiego, mińskiego, siedleckiego i łosickiego w województwie mazowieckim. W pracy oceniono plonowanie wybranych roślin uprawianych w gospodarstwach ekologicznych w badanym rejonie. W gospodarstwach ekologicznych najczęściej uprawianymi roślinami są żyto, mieszanka zbożowa, strączkowe, ziemniak i rośliny jagodowe. W strukturze zasiewów dominują mieszanka zbożowa (30,8%) i żyto (23,3%). Plony zbóż i roślin strączkowych w gospodarstwach ekologicznych były zbliżone do średnich plonów podawanych przez GUS. Najwyżej wśród zbóż plonowało pszenżyto ozime (3,13 Mg·ha⁻¹), najniżej żyto (2,11 Mg·ha⁻¹). Ziemniak plonował na niskim poziomie (14,13 Mg·ha⁻¹). Plon jednostek zbożowych z 1 ha w badanych gospodarstwach w istotny sposób modyfikowało nawożenie organiczne, jakość gleb, udział ziemniaka w strukturze zasiewów i wiek właściciela. Najwyższe plony otrzymywali rolnicy młodzi na lepszych glebach, w gospodarstwach stosujących różne rodzaje nawozów organicznych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.