Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W ostatnich latach Chiny stały się jednym z najważniejszych rynków świata. Stopniowemu otwarciu gospodarki chińskiej na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. towarzyszyło rosnące zainteresowanie zagranicznych inwestorów, którzy lokowali tam miliardy dolarów przyczyniając się tym samym do niezwykle szybkiego rozwoju gospodarczego tego kraju. Wten sposób-Chiny stały się jednym z największych odbiorców inwestycji zagranicznych, a wymiana towarowa tego kraju z zagranicą z roku na rok wzrastała. Chiny są ważnym partnerem handlowym Polski. Dynamicznie, z roku na rok wzrasta import towarów z Chin do Polski przy utrzymującym się ujemnym bilansie handlowym. Obroty towarami rolno-spożywczymi w ostatnich latach wzrosły trzylpółkrotnie - z 124 min w 2000 r. do 440-mln USD w 2010 r. - za sprawą dynamicznie rosnącego importu (z 120 do 403 min USD). Polska jest importerem netto produktów rolno-spożywczych z Chin.
Przemysł mleczarski jest jedną z ważniejszych branż przemysłu spożywczego w Polsce. W 2017 roku sytuacja podażowo-popytowa na rynku mleka i produktów mlecznych w Polsce była determinowana dobrą koniunkturą na rynku międzynarodowym, której odzwierciedleniem były wysokie światowe ceny produktów mlecznych, głównie masła i serów. Poprawa koniunktury na rynku światowym była głównym powodem wzrostu cen na wszystkich etapach krajowego łańcucha marketingowego przemysłu mleczarskiego. Duże dostawy surowca oraz wysokie ceny zbytu skutkowały wzrostem produkcji większości produktów mlecznych. Na krajowym rynku mleka utrzymuje się nadwyżka podaży nad popytem, stąd eksport produktów mlecznych odgrywa ważną rolę w kontekście bilansu rynkowego i sytuacji ekonomiczno-finansowej branży mleczarskiej w Polsce. Po czternastu latach członkostwa w UE polski przemysł mleczarski wyróżnia się na tle innych państw unijnych. Polska jest czwartym producentem produktów mlecznych w UE z 8% udziałem.
Eksport polskich produktów rolno-spożywczych, w ciągu dziewięciu lat naszego członkostwa w UE, zwiększył się prawie czteroipółkrotnie (z 4 do 17,9 mld euro), import zaś czterokrotnie (z 3,5 do 13,5 mld euro). Saldo obrotów handlowych wzrosło w tym okresie ponad ośmiokrotnie, do 4,3 mld euro. 0 wzroście eksportu zadecydowała głównie duża podaż produktów rolno-spożywczych w naszym kraju, utrzymujący się duży popyt na polskie produkty żywnościowe za granicą (głównie w krajach UE) oraz korzystne ceny i wysoka jakość oferowanych produktów. Tak dynamiczny wzrost eksportu był możliwy m.in. dzięki pozyskaniu znacznych środków z funduszy unijnych, a także napływowi bezpośrednich inwestycji zagranicznych do polskich przedsiębiorstw sektora spożywczego.
W artykule przedstawiono znaczenie promocji produktów rolno-spożywczych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej (UE). Ten czynnik jako źródło konkurencyjności producentów żywności jest jeszcze w Polsce mało doceniany i słabo wykorzystywany. Rosnąca konkurencja między producentami żywności wymaga jednak prowadzenia intensywnych działań promocyjnych i informacyjnych. Działania te ułatwiają zawieranie kontaktów handlowych z odbiorcami zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, dostarczają odbiorcom wiedzy o produktach oraz umożliwiają rozszerzenie rynków zbytu. Bez skutecznej promocji trudno jest producentom żywności w dobie postępującej globalizacji osiągać przewagi konkurencyjne na danym rynku.
Pierwsze miesiące 2017 roku nie były łatwe dla producentów mięsa, a szczególnie drobiu ze względu na występujący w naszym kraju i w wielu krajach UE wirus grypy ptaków, który spowodował spowolnienie produkcji drobiu i ograniczenia w handlu z krajami pozaunijnymi. Z kolei kolejna faza wirusa ASF u świń (7 czerwca 2017 roku) rozwija się w niepokojąco szybkim tempie we wschodnich województwach Polski, a poważne konsekwencje dla branży mięsnej mogą być odczuwalne w drugiej połowie 2017 roku. Ponadto nadal obowiązuje zakaz wwozu na terytorium Rosji mięsa i przetworów mięsnych. Mimo tych trudności i ograniczeń, wstępne wyniki handlu zagranicznego produktami mięsnymi w pierwszych pięciu miesiącach 2017 roku pokazują, że polski sektor mięsny radził sobie dość dobrze.
Polski sektor rolno-spożywczy jest jednym z najnowocześniejszych na świecie, a produkty rolno-spożywcze są najwyższej jakości. Polska żywność ma silną i pewną pozycję na rynku europejskim, gdzie trafia prawie 80% eksportu i skąd pochodzi prawie 70% importu. Obserwuje się jednak wzrost eksportu do krajów rozwijających się, w tym do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) oraz Azji. Są to rynki bardzo chłonne i perspektywiczne dla polskich eksporterów. W 2011 r. wartość eksportu żywności z Polski wzrosła do 15,2 mld euro, w tym wpływy z eksportu do krajów UE-27 wyniosły 11,9 mld euro, do WNP 1,5 mld euro, a do pozostałych krajów 1,8 mld euro. Import wzrósł do 12,6 mld euro, z tego z UE-27 wyniósł 8,8 mld euro, z krajów WNP 0,5 mld euro, z pozostałych krajów zaś 3,3 mld euro. Saldo wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi uległo dalszej poprawie i wyniosło 2,6 mld euro. Oznacza to, że z roku na rok wzrasta znaczenie polskich produktów żywnościowych na rynkach zagranicznych.
Ukraina jest ważnym partnerem gospodarczym i handlowym Polski. W latach 2000-2008 odnotowano wzrost znaczenia handlu towarami rolno-spożywczymi między tymi krajami. W 2008 r. wzajemne obroty handlowe tymi produktami wyniosły prawie 650 mln euro i były cztery razy wyższe niż w 2000 r. Wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski na Ukrainę w latach 2000-2008 wzrosła ponad trzykrotnie (ze 133 do 422 mln euro). Import w tym okresie wzrósł ponad dziewięciokrotnie – z 24 mln w 2000 r. do 222 mln euro w 2008 r. W strukturze eksportu rolno-spożywczego na Ukrainę dominują przede wszystkim: mięso i jego przetwory, żywe zwierzęta oraz świeże owoce i warzywa. Polska importuje z Ukrainy głównie zboża i rośliny oleiste.
11
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Polska branża drobiarska w obliczu grypy ptaków

100%
Celem pracy jest ocena oddziaływania wirusa grypy ptaków HPAI/H5N8 na funkcjonowanie i rozwój branży drobiarskiej w Polsce. Wirus ten pojawił się w Polsce na przełomie 2016/2017 roku (po dziesięcioletniej przerwie) i był obecny na terenie 12 województw przez 3,5 miesiąca, tj. od 4 grudnia 2016 roku do 16 marca 2017 roku. Na szeroką skalę wirus ten wystąpił w całej Europie. Pierwsze zachorowania drobiu domowego i dzikiego stwierdzono pod koniec października 2016 roku. Do połowy marca 2017 roku odnotowano już ponad 2,3 tys. ognisk tej choroby w 23 państwach UE, w tym ponad tysiąc ognisk odnotowano u drobiu. Wirus stwierdzano zarówno u drobiu utrzymywanego w systemie przyzagrodowym, jak i w chowie fermowym. Pojawienie się wirusa grypy ptaków w Polsce było czynnikiem negatywnie oddziaływującym na branżę drobiarską, powodującym straty w produkcji i ograniczenia eksportowe wprowadzone przez kraje pozaunijne. Nastąpiło spowolnienie dynamiki wzrostu produkcji sektora drobiowego w Polsce oraz zmniejszenie eksportu żywego drobiu. Było to jednak zjawisko przejściowe. Mimo zaistniałych zagrożeń systematycznie rośnie konsumpcja mięsa drobiowego w Polsce. Jest to tendencja korzystna, z punktu widzenia interesów handlowych Polski, która stała się największym producentem mięsa drobiowego w UE.
Przedstawiono zdolności konkurencyjne polskich producentów żywności na rynkach wschodnich, a w szczególności na rynku Rosji, Ukrainy i Białorusi. Konkurencyjność oceniono na podstawie analizy wyników handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi w latach 2000-2008. Po wejściu Polski do UE nastąpił dynamiczny wzrost obrotów produktami rolno-spożywczymi. W ciągu S lat wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski wzrosła ponad dwuipółkrotnie, w tym do krajów WNP dwukrotnie. Spośród krajów WNP, największy wzrost eksportu produktów żywnościowych odnotowano na Ukrainę.
Eksport produktów rolno-spożywczych od lat jest ważną częścią polskiego handlu zagranicznego. Udział eksportu rolno-spożywczego w całym polskim eksporcie w 2013 r. wyniósł 13,1%, wobec 12,5% w 2012 r. Saldo obrotów handlowych osiągnęło niespotykaną wcześniej wartość 5,7 mld euro, wobec 1,4 mld euro w 2008 r. Eksport produktów rolno-spożywczych w 2013 r. osiągnął wartość 20 mld euro i był 11,5% większy niż rok wcześniej, a w porównaniu z 2008 r. wzrósł o ponad 70%. Głównym odbiorcą polskich produktów żywnościowych są kraje UE, gdzie trafia prawie 80% eksportu rolno-spożywczego naszego kraju.
W artykule przedstawiono wyniki polskiego handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi w 2015 r. Mimo wielu niekorzystnych okoliczności, jakie dotknęły polski sektor rolno-spożywczy w ostatnich latach, eksport polskiej żywności nie załamał się, a wręcz przeciwnie - nadal wykazuje tendencję wzrostową. W 2015 r. wpływy z eksportu produktów rolno-spożywczych wzrosły o 7,7% do 23,6 mld euro, wydatki na import zwiększyły się zaś o 4,7% do 15,9 mld euro. Nadwyżka eksportu nad importem osiągnęła nienotowaną wcześniej wartość 7,7 mld euro, wobec 6,7 mld euro w 2014 r. Głównym odbiorcą polskiej żywności są kraje UE, ale obserwuje się rosnącą dywersyfikację rynków zbytu. Rośnie znaczenie odległych krajów Afryki, Azji, Ameryki Płn., a także Bliskiego Wschodu. Są to rynki perspektywiczne dla polskich eksporterów żywności.
Prawie 10 lat funkcjonowania Polski w strukturach Unii Europejskiej korzystnie wpłynęło na rozwój wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi. Świadczą o tym bardzo dobre wyniki handlu zagranicznego. W całym okresie członkostwa Polski we Wspólnocie Europejskiej wartość eksportu produktów rolno-spożywczych zwiększyła się czterokrotnie, a importu trzyipółkrotnie, natomiast saldo obrotów wzrosło aż siedmiokrotnie. Tak dynamiczny wzrost wymiany handlowej żywnością świadczy o wysokiej konkurencyjności polskich producentów żywności na rynkach zagranicznych. Żywność w ostatnich latach stała się motorem polskiego eksportu. Najbliższe lata powinny być okresem dalszego rozwoju polskiego przemysłu spożywczego i poprawy naszej konkurencyjności.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.