Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wody mineralne i źródlane mogą zawierać wiele składników mineralnych, wśród nich sód. W pracy oceniono spożycie wody mineralnej i źródlanej przez dzieci oraz zawartość sodu w wypijanej przez nie wodzie. Badaniami objęto 380 uczniów warszawskich szkół podstawowych w wieku 11-13 lat. Pytano ich o częstotliwość, ilość oraz marki pitych wód mineralnych i źródlanych. Ponadto przeanalizowano pod względem zawartości sodu 44 wody mineralne i źródlane dostępne na rynku w Warszawie. Zawartość sodu w analizowanych wodach wahała się od 1 do 180 mg/l, średnio było to 35,5 mg/l, przy czym wody mineralne charakteryzowały się większą zawartością sodu niż źródlane. Większość badanych (68,7%) piła wodę mineralną lub źródlaną codziennie. Wśród spożywanych wód uczniowie wymienili 12 marek. W większości były to wody, w których zawartość sodu nie przekraczała 20 mg/l. Oceniono, że wypijane wody mineralne i źródlane dostarczały średnio 13,8 mg sodu dziennie. W odniesieniu do norm wartość ta była nieduża (0,9-1,2%). Porównanie zawartości sodu w wypijanych przez dzieci wodach mineralnych i źródlanych do jego ogólnego spożycia, wykazało, że dostarczały one 0,5-0,6% tego pierwiastka. Dlatego też wody te nie wydają się być istotnym źródłem sodu w diecie dzieci.
Badania stanu odżywienia w roku 1996/97 zostały przeprowadzone wśród 788 uczniów losowo dobranych szkół z terenu całej Polski w wieku 11-12 lat, w roku 2000 - wśród 769 uczniów w wieku 14-15 lat, w większości tych samych, U ok 80% dziewcząt i chłopców proporcje masy do wysokości ciała mieściły się w granicach normy. Niedobory masy ciała występowały u prawie 13% badanych w roku 1996/97, rzadziej stwierdzano je 3 lata później - u ok. 11%) chłopców i 10% dziewcząt. Wśród chłopców w wieku 11-12 lat nadwaga występowała u ponad 7%, otyłość u 2%), natomiast w wieku 14-15 lat nieprawidłowości te stwierdzono odpowiednio u 5% i 4%j badanych. W grupie dziewcząt 11-12-letnich z powodu nadwagi cierpiało 4%, z powodu otyłości 2%. Częstość występowania tych nieprawidłowości w wieku 14-15 lat wzrosła do niecałych 8%, w przypadku nadwagi i prawie 5% w przypadku otyłości.
Celem pracy było porównanie częstości występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży oszacowanej w oparciu o różne standardy. Ocena została przeprowadzona wśród 306 chłopców i 319 dziewcząt, badanych w wieku 11-12 lat i 14-15 lat. Ocena dokonana w oparciu o siatki centylowe proporcji masy do wysokości ciała dla populacji warszawskiej wykazała, że nadwaga lub otyłość występowała u 10,8% chłopców w wieku 11-12 lat, natomiast w wieku 14-15 lat odsetek ten obniżył się do 8,8%. Wśród dziewcząt w wieku 11-12 lat nadwagą lub otyłością odznaczało się 5,7% badanych, a w wieku 14-15 lat już 12,8%. Odsetek osób z nadwagą lub otyłością oszacowany w oparciu o siatki centylowe z badań NHANES I oraz wartości BMI przyjęte przez Cole'a najczęściej był wyższy, niż oceniony w oparciu o siatki centylowe dla populacji warszawskiej. Każda z zastosowanych metod ma swoje zalety i ograniczenia, które należy uwzględnić przy dokonaniu oceny występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży.
W 1991 roku, posługując się metodą wywiadu 24 godzinnego, zbadano wartość odżywczą całodziennych racji pokarmowych 505 kobiet ciężarnych i 1283 nieciężarnych pracujących umysłowo. Ciężarne przyjmowały z pożywieniem więcej energii i składników odżywczych niż nie będące w ciąży. Poziom większości składników odżywczych w racjach pokarmowych kobiet w I połowie ciąży odpowiadał wartościom zalecanym w normach, z wyjątkiem zbyt wysokiej zawartości energii i tłuszczów, oraz zbyt niskiej magnezu. Natomiast w całodziennym pożywieniu kobiet w drugiej połowie ciąży odnotowano niewystarczające - w porównaniu z zaleceniami - zawartości białka, węglowodanów, wapnia, żelaza, magnezu oraz witamin B1 i B2 Wynikało to przede wszystkim z niezadowalającego spożycia produktów zbożowych, mleka i jego przetworów oraz warzyw i owoców.
The mode of nutrition of pregnant women living in villages or towns was assessed on the basis of the value of energy and nutrients in daily food rations, and the consumption of various groups of food products, estimated by means of 24 h recall. It was found that in both groups the nutrition mode of pregnant and non-pregnant women was inadequate in many respects, and differed significantly depending on the physiological state, while the difference related to the place of residence was not significant. In comparison with non-pregnant women the food rations of pregnant women had a higher energy value and nutritional value, but the degree of realization of the normal consumption of certain components recommended in Poland was inadequate, especially in the second half of pregnancy.
W Instytucie Żywności i Żywienia opracowane zostały jadłospisy śniadań, obiadów i kolacji o obniżonej zawartości soli. Wartość energetyczna śniadań wynosi około 600 kcal, obiadów - 800 kcal, kolacji - 500 kcal. Zawartość soli w proponowanych jadłospisach śniadań wynosi około 1,5 g, obiadów - 4,1 g, kolacji - 1,4 g. Posiłki te dostarczą znacznie mniej soli w porównaniu z tradycyjną dietą Polaków, jednak jej zawartość przekracza zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia ilość do 5 g/dziennie. Zakłada się, że zawartość soli w diecie należy obniżać stopniowo. W jadłospisach uwzględniono produkty odznaczające się mniejszą zawartością soli. Znacząco zmniejszono dodatek soli do potraw. Do wielu z nich zastosowano dodatek przypraw. W przypadku niektórych potraw zaproponowano zastąpienie soli tradycyjnej solą niskosodową. Jednocześnie jadłospisy zostały opracowane zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia i odznaczają się zbilansowaną zawartością składników pokarmowych.
W pracy przedstawiono wyniki oceny organizacji i jakości żywienia zbiorowego w szkołach miejskich i wiejskich, uwzględniającej odsetek szkół prowadzących poszczególne formy żywienia i uczniów z nich korzystających. Przedstawiono także sytuację dotyczącą organizacji wspólnych drugich śniadań oraz możliwości samozaopatrzenia w produkty żywnościowe na terenie szkoły.
The study on the prevalence of overweight and obesity involved 3181 women doing mental and physical work. In studied women body height and weight were measured and BMI was calculated to estimate if they were overweight or obese. The per cent of women with overweight and obesity increased with age in both groups. The prevalence of these abnormalities was more frequent in physical workers than in women doing mental work. Overweight and obesity were connected also with the place of residence and tobacco smoking.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.