Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem artykułu jest określenie wpływu integracji europejskiej na działalność rolniczych spółdzielni produkcyjnych (RSP) z perspektywy zarządzających nimi spółdzielców. Obiekt badań stanowiły RSP aktywnie prowadzące działalność na terenie województwa opolskiego. W artykule rozważano cele i formy unijnego wsparcia rolników w kontekście realizacji Wspólnej Polityki Rolnej. Przedstawiono opinię spółdzielców na temat pozytywnych i negatywnych konsekwencji członkostwa Polski w UE względem działalności RSP oraz sposoby wykorzystania przez nie finansowych środków pomocowych.
Celem badań było poznanie społecznych różnic w sposobie żywienia młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego. Wyniki wykazały, że jakość żywienia młodzieży z rodzin o wysokim wykształceniu rodziców była częściej zgodna z zasadami prawidłowego żywienia w porównaniu z żywieniem badanych uczniów z rodzin o podstawowym lub zawodowym wykształceniu rodziców.
W artykule przedstawiono ideę i istotę rolniczych spółdzielni produkcyjnych (RSP) oraz dokonano charakterystyki tych podmiotów ze względu na przedmiot działalności, stan ilościowy i przestrzenne rozmieszczenie w Polsce. Dokonano również przeglądu modeli spółdzielczości rolniczej w wybranych krajach Unii Europejskiej oraz wskazano możliwości ich adaptacji do polskich warunków. W opracowaniu opisano również szanse rozwoju działalności rolniczych spółdzielni produkcyjnych wynikające z przynależności do grup producentów rolnych.
Przedstawiono zastosowanie metody punktowej i metody DEA do oceny ich predyspozycji rozwojowych na przykładzie pięciu rolniczych spółdzielni produkcyjnych z Opolszczyzny. Predyspozycje rozwojowe przedsiębiorstwa stanowią jego zdolność do rozwoju, która zależy głównie od wielkości i umiejętności wykorzystania potencjału rozwojowego. W przypadku rolniczych spółdzielni produkcyjnych na potencjał rozwojowy składają się takie zasoby, jak: wielkość użytkowanej ziemi, liczba pracujących, wykorzystywane środki trwałe oraz zużywane materiały i energia.
Każdy podmiot gospodarczy funkcjonujący w warunkach współczesnego otoczenia powinien wykazywać się szeroko pojmowaną przedsiębiorczością dla zapewnienia ciągłości istnienia i rozwoju na rynku. Rolnicze spółdzielnie produkcyjne w Polsce, których zasadniczym rodzajem działalności jest produkcja roślinna i zwierzęca, korzystają z ustawowego prawa prowadzenia innego rodzaju działalności i próbują osiągać ten cel, uruchamiając także produkcję pozarolniczą. W artykule przedstawiono na konkretnych przykładach niektóre aspekty podejmowania przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne działań przedsiębiorczych, rozumianych jako podążanie drogą alternatywnych możliwości.
W1999 r. utworzono nowy typ szkół - gimnazja. Założono, że dokonanie tej zmiany strukturalnej w szkolnictwie pozwoli między innymi na stworzenie dzieciom, szczególnie na terenach wiejskich, lepszych warunków nauczania niż w szkołach podstawowych. Przeprowadzone badania pozwoliły ustalić na ile założenie to było realne.
Celem pracy było określenie poziomu zanieczyszczenia grzybami strzępkowymi suszonych ziół oraz przypraw dostępnych w sprzedaży detalicznej w sklepach ekologicznych i hipermarketach województwa łódzkiego. Badaniami objęto 13 rodzajów produktów: czosnek (Allium sativum), koper (Anethum graveolens), natkę pietruszki (Petroselinum crispum), bazylię (Ocimum basilicum), oregano (Origanum vulgare), estragon (Artemisia dracunculus), tymianek (Thymus vulgaris), majeranek (Origanum majorana), gałkę muszkatołową (Myristica fragans), curry (Helichrysum angustifolia), kurkumę (Curcuma longa), pieprz czarny (Piper nigrum), paprykę słodką (Capsicum annuum). Analiza mikrobiologiczna obejmowała oznaczenie liczby grzybów pleśniowych i ich skład jakościowy. Zanieczyszczenie badanych ziół oraz przypraw przez grzyby strzępkowe było zróżnicowane i nie przekraczało poziomu 10⁴ jtk·g⁻¹.W czterech produktach: bazylii, curry, kurkumie i papryce słodkiej próbki zakupione w hipermarkecie charakteryzowały się istotnie większym zanieczyszczeniem przez pleśnie w porównaniu z próbkami pochodzącymi ze sklepu ekologicznego. Wykazano brak zróżnicowania poziomu zanieczyszczenia grzybami strzępkowymi badanych produktów w zależności od miejsca zakupu. Średnia liczba pleśni w ziołach i przyprawach zakupionych w sklepach ekologicznych oraz w produktach pochodzących z hipermarketu kształtowała się na podobnym poziomie. Stwierdzono natomiast zróżnicowanie poziomu zanieczyszczenia pleśniami w zależności od rodzaju przyprawy. Wyizolowane z suszonych ziół oraz przypraw grzyby strzępkowe należały łącznie do 5 rodzajów. Zidentyfikowano pleśnie z rodzaju Aspergillus (A. niger, A. flavus), Penicillium, Mucor, Alternaria i Cladosporium.
Dokonano oceny preferencji i częstości spożycia ryb morskich i owoców morza wśród 218 studentów II i III roku wydziału stomatologicznego, w tym 177 kobiet i 41 mężczyzn. Dane zebrano za pomocą kwestionariusza ankietowego. Obserwowano niską częstość spożycia ryb morskich - prawie co druga osoba jadła te produkty 1-3 razy w miesiącu lub rzadziej, natomiast owoce morza były spożywane bardzo rzadko. Do najbardziej lubianych ryb należał łosoś i tuńczyk, w dalszej kolejności - makrela i dorsz. Owoce morza znalazły się na końcu szeregu preferencyjnego. Przy wyborze ryb morskich i owoców morza największe znaczenie miały czynniki sensoryczne - smak świeżość, a także wygląd. Cena produktu oraz łatwość przyrządzania odgrywały mniejszą rolę.
W artykule omówiono wyniki badań, mówiących o czynnikach wpływających na dzietność kobiet. Autorki szczególnie koncentrują się na słabo zbadanym i rzadko opisywanym czynniku, jakim jest rodzaj doświadczenia porodowego. Na podstawie źródeł, jakimi są pamiętniki kobiet wiejskich, oraz literatury podjęto próbę zrekonstruowania doświadczenia porodowego w społeczności wiejskiej, zaś na podstawie dostępnej literatury, wyników realizowanych w Polsce badań oraz pilotażowych badań własnych autorki podejmują próbę odpowiedzi na pytanie o dostęp wiejskich matek do zmian, jakie zachodzą w położnictwie.
Celem pracy było porównanie opinii uczniów i ich rodziców dotyczących zachowań żywieniowych zbadanych dzieci. Przebadano 97 uczniów klas czwartych i 87 rodziców tych dzieci. Narzędziem badawczym w pracy był kwestionariusz, wypełniany oddzielnie przez rodziców i uczniów, zawierający pytania na temat: liczby i częstości spożywania przez dzieci posiłków w ciągu dnia, częstości spożywania przez dzieci produktów typu fast food oraz korzystania z produktów oferowanych w sklepiku szkolnym. Badanie wykazało, że opinie rodziców na temat zachowań żywieniowych ich dzieci nie odpowiadają rzeczywistości. Ważnym miejscem kształtowania prozdrowotnych zachowań dzieci i młodzieży staje się środowisko szkolne, w którym konieczna jest zmiana polityki żywieniowej w tym: metod i zakresu nauczania zasad racjonalnego żywienia, poprawa organizacji posiłków wydawanych w szkołach, korzystna zmiana asortymentu produktów spożywczych oferowanych w sklepikach szkolnych oraz systematyczne szkolenie osób mających wpływ na zachowania żywieniowe uczniów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.