Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Ekonomiczne wyniki gospodarstw rolnych w latach 90-tych były bardzo nie­korzystne głównie z powodu pojawienia się bariery zbytu i spadku cen otrzymy­wanych przez rolników. Przełożyło się to na obniżenie poziomu życia rodzin rol­niczych. W pracy przedstawiono efekty badań nt. sytuacji ekonomicznej rodzin­nych gospodarstw rolniczych regionu białostockiego i bydgoskiego w latach 1998-2000. Wyniki badań wskazują na regionalne zróżnicowanie dochodów uzys­kiwanych z działalności rolniczej. Lepsze efekty odnotowano w gospodarstwach regionu bydgoskiego. Można przypuszczać, że polaryzacja gospodarstw ze wzglę­du na dochód uzyskiwany z działalności rolniczej będzie postępowała. Coraz mniejsza liczba gospodarstw będzie uzyskiwać dochody porównywalne z dochoda­mi innych gospodarstw domowych.
3
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Wykształcenie zawodowe ludności rolniczej

100%
Dokonano oceny poziomu wykształcenia rolniczego ludności rolniczej w latach 2002-2007. Rolnictwo jest działem gospodarki o najmniej wykwalifikowanej sile roboczej, aczkolwiek w ostatnich latach nastąpiły korzystne zmiany w strukturze wykształcenia wiejskiej ludności rolniczej. Z przeprowadzonej analizy wynika, że jakość zasobów ludzkich w rolnictwie zarówno w zakresie wykształcenia ogólnego, jak i rolniczego systematycznie ulega poprawie. Nadal jednak poziom wykształcenia ludności rolniczej jest niski. W 2007 r. co czwarty właściciel gospodarstwa indywidualnego posiadał wykształcenie tylko podstawowe i niepełne podstawowe. Wykształcenie rolnicze posiadało prawie 40% kierujących gospodarstwami. Największą grupę stanowili kierownicy posiadający ukończony kurs rolniczy.
Analizowano efektywność wykorzystania zasobów produkcyjnych w gospodarstwach towarowych. Analizę przeprowadzono na materiale empirycznym pochodzącym z badań rodzinnych gospodarstw rolniczych regionu białostockiego. Do oceny efektywności gospodarowania posłużono się produktywnością i dochodowością ziemi, pracy i kapitału.
W pracy omówiono uwarunkowania rozwoju agroturystyki w regionie Białowieskiego Parku Narodowego. Turystyka, w tym agroturystyka w gminach puszczańskich postrzegana jest jako najważniejszy kierunek działań przedsiębiorczych. Stwarza szansę ożywienia gospodarczego i poprawę warunków życia miejscowej ludności. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że mimo wysoko cenionych walorów przyrodniczo-klimatycznych, agroturystyka jest słabo rozwinięta. Poza krótkim pobytem w Białowieży, nie udaje się zatrzymać turystów na dłużej. Barierą w podjęciu radykalnych działań przedsiębiorczych w tym zakresie są nie tylko trudności finansowe, ale również bariery psycho-społeczne. Powszechne przekonanie, że gminy winne wiązać swoją przyszłość z turystyką, nie jest wystarczające, istnieje potrzeba zintegrowania działań służb doradczych, władz samorządowych, animatorów kultury i samych mieszkańców, aby to bogactwo zagospodarować, aby stało się przyszłością dla obecnych i przyszłych mieszkańców.
Dokonano oceny zrównoważenia ekonomiczno-środowiskowego gospodarstw rolnych nieprowadzących produkcji zwierzęcej. Badaniami objęto gospodarstwa rolne województwa podlaskiego będące w systemie FADN w 2014 roku. W ocenie uwzględniono wybrane wskaźniki agroekologiczne uzupełnione o wskaźniki presji materiałowej oraz wskaźniki ekonomiczne (dochodowość ziemi i pracy). Otrzymane wyniki wskazują, że warunki zrównoważenia środowiskowego były spełnione tylko w odniesieniu do indeksu pokrycia gleby roślinnością, natomiast w odniesieniu do pozostałych wskaźników (udział trwałych użytków zielonych, struktura zasiewów, bilans substancji organicznej) warunki te nie były spełnione. Gospodarstwa bez zwierząt wywierały mniejszą presję na środowisko niż gospodarstwa z produkcją zwierzęcą z punktu widzenia zużycia środków produkcji. Obie grupy gospodarstw nie osiągnęły zrównoważenia ekonomicznego. Parytet dochodowy w 2014 roku wyniósł 0,73 dla gospodarstw bez zwierząt i 0,84 w przypadku gospodarstw z produkcją zwierzęcą.
Przedstawiono efektywność wykorzystania aktywów trwałych w gospodarstwach rolnych województwa podlaskiego. Efektywność aktywów trwałych oceniono na podstawie ich produktywności i dochodowości. Zastosowano też wybrane metody analizy finansowej. Oceny odtwarzania aktywów trwałych dokonano na podstawie stopy reprodukcji aktywów trwałych. W miarę wzrostu wartości aktywów trwałych wyższa była efektywność ich wykorzystania i gospodarstwa uzyskiwały lepsze wyniki ekonomiczne. Najwyższą efektywnością wykorzystania aktywów charakteryzowały się gospodarstwa większe obszarowo i lepiej wyposażone w maszyny i urządzenia (grupa C) i tylko gospodarstwa tej grupy miały zdolność do reprodukcji rozszerzonej. Gospodarstwa te częściej korzystały z zewnętrznego finansowania aktywów trwałych, chociaż stopień uzależnienia gospodarstw rolnych od kapitałów obcych wszystkich grup był bardzo niski.
Dokonano oceny realizacji programu rent strukturalnych w powiecie bielskim w latach 2002-2006. Zainteresowanie rolników tym instrumentem polityki rolnej z roku na rok wzrasta. Pierwsze doświadczenia wskazują, że rozpoczął się proces wymiany pokoleniowej, wolniej następują przemiany struktury obszarowej gospodarstw.
20
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Efektywnosc technologii produkcji roslinnej

100%
Technologia, jako zbiór procesów służących organizowaniu racjonalnych procesów produkcyjnych jest efektywna, jeśli przynosi najlepsze w danych warunkach efekty w wymiarze produkcyjnym i ekonomicznym. Jednym z głównych czynników sprawności technologicznej gospodarstwa rolnego są koszty i ich relacje do wartości wytworzonej produkcji. W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących efektywności technologii produkcji roślinnej, przeprowadzonych w 40 gospodarstwach rolnych obecnego woj. podlaskiego. Do oceny efektywności nawożenia mineralnego zastosowano wskaźnik produkcyjności przeciętnej brutto, natomiast za wskaźnik efektywności stosowanych technologii przyjęto: koszty nawożenia ogółem na 1 ha UR oraz nadwyżkę bezpośrednią z produkcji roślinnej. W Polsce poziom nawożenia mineralnego oraz zużycie pestycydów jest znacznie niższe niż w większości krajów europejskich, potwierdzają to również wyniki przeprowadzonych badań.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.