Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania przeprowadzono w 1995 roku. Ich celem była ocena żywienia kobiet z losowo wybranych rodzin warszawskich, mających co najmniej jedno dziecko na utrzymaniu oraz porównanie jej z analogiczną oceną z okresu wcześniejszego (1984 r.). Informacje na temat żywienia kobiet uzyskano metodą wywiadu obejmującego żywienie z okresu ostatnich 24 godzin. Dla ogółu kobiet (n = 316) były to dane jakościowe, natomiast dla części (n = 214) ilościowe. Porównanie jakościowych cech żywienia kobiet w roku 1995 i 1984 wskazuje na pewną, stałość standardu żywienia z punktu widzenia udziału białka zwierzęcego. Wśród korzystnych zmian należy odnotować częstsze spożycie warzyw i owoców w 1995 roku, a niekorzystnych - niższą częstość spożycia produktów mlecznych. Żywienie kobiet warszawskich charakteryzowała niska kaloryczność; dotyczyło to szczególnie kobiet do 40 r.ż. Niskiej kaloryczności żywienia towarzyszył zbyt wysoki udział energii z tłuszczu. Średnią rację pokarmową charakteryzował niski poziom żelaza, witaminy B1 i B2 oraz wapnia.
Celem pracy jest ocena zachowań żywieniowych rodzin wielkomiejskich w nowych warunkach społeczno-ekonomicznych, po przełomie 1989 roku. Część I dotyczy stosunku do żywienia oraz wyboru podstawowych produktów. Przedmiotem badań byty pełne rodziny warszawskie, w których co najmniej jedno dziecko pozostawało na utrzymaniu rodziców. Dane na temat zachowań żywieniowych zostały zebrane drogą wywiadu kwestionariuszowego z matką. Na podstawie I części pracy można stwierdzić, że zachodzące zmiany społeczno-ekonomiczne, a szczególnie sytuacja na rynku żywnościowym, sprzyjają uwzględnieniu czynników zdrowotnych w żywieniu rodzin. Deklarowany wybór produktów w badanych rodzinach wskazuje na korzystny (prozdrowotny) kierunek zmian w porównaniu z okresem wcześniejszym. Poziom wykształcenia kobiet i sytuacja ekonomiczna rodzin jednocześnie lub niezależnie miały wpływ na asortyment kupowanych produktów. Wykorzystanie bogatej oferty rynku żywnościowego w kierunku prozdrowotnym było największe w rodzinach, w których kobiety były lepiej wykształcone, rodziny zamożniejsze.
Zastosowano skalę Likerta do badania postaw względem żywienia żon warszawskich robotników wielkoprzemysłowych. Wyodrębniono trzy rodzaje postaw: niekorzystną, pośrednią. i korzystną. Rodzaj postaw względem żywienia był bezpośrednio związany z poziomem wykształcenia kobiet i ich zawodem. Wśród kobiet reprezentujących korzystną postawę względem żywienia, był najwyższy odsetek osób lepiej wykształconych, niepracujących zawodowo oraz najniższy odsetek pracujących fizycznie. Niekorzystne i korzystne postawy względem żywienia związane były w sposób pośredni (poprzez związek z wykształceniem) z taką cechą psychologiczną, jaką jest potrzeba osiągnięć. Ponadto obserwowano tendencje wskazujące,że kobiety z korzystną postawą względem żywienia miały stosunkowo największą skłonność do dominacji, były spokojniejsze i mniej impulsywne niż pozostałe.
Badania przeprowadzono w roku 1995 stosując metodę wywiadu kwestionariuszowego. Celem pracy była ocena poziomu wiedzy z zakresu żywienia kobiet (n = 316) z losowo wybranych rodzin warszawskich. W zakres wiedzy żywieniowej wchodziły informacje o produktach uznawanych przez respondentki za najważniejsze w żywieniu rodziny oraz poglądy na temat pożądanej częstości spożywania przez osoby dorosłe podstawowych grup produktów. Produktami najważniejszymi, w opinii kobiet, były warzywa, owoce, mleko i produkty mleczne oraz mięso i produkty mięsne. Opinie o znaczeniu wyżej wymienionych produktów nie zawsze łączyły się z wiedzą o zawartości w nich podstawowych składników odżywczych. Poglądy większości kobiet na temat pożądanej częstości spożycia podstawowych produktów były prawidłowe i nie powinny stanowić bariery w realizacji prawidłowego żywienia. Poglądy kobiet były na ogół mało zależne od poziomu wykształcenia ich samych oraz małżonków.
W grupie 17-18 letnich dziewcząt badano społeczno-psychologiczne uwarunkowania postaw względem żywienia, oraz ich związek z wybranymi zachowaniami odnoszącymi się bezpośrednio do zdrowia. Analiza danych wykazała, że dziewczęta zrównoważone, opanowane i spokojne, istotnie częściej niż pozostałe reprezentowały korzystną postawę względem żywienia. Postawy dziewcząt względem żywienia były uwarunkowane społecznie. Dziewczęta mające ojców z wykształceniem wyższym niż średnie, częściej reprezentowały korzystną postawę względem żywienia. Postawom takim towarzyszyły pożądane zachowania odnoszące się bezpośrednio do zdrowia. Wyniki badań wskazują na potrzebę uwzględnienia większej indywidualizacji oddziaływań w metodach edukacji prozdrowotnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.