Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedmiotem artykułu była analiza unijnego wsparcia konkurencyjności gospodarki rolno-żywnościowej województwa lubelskiego w latach 2002-2006. Wyodrębniono 9 działań z programów: SAPARD, SPO-Rolnictwo 2004-2006 i PROW 2004-2006, które w sposób, zarówno bezpośredni, jak i pośredni miały znaczący wpływ na realizację wybranego do analizy celu strategicznego. Podmioty sektora rolno-żywnościowego oraz poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich województwa wsparto kwotą w wysokości 1 179 240 tys. PLN. Najwięcej środków trafiło do rolników (68,7%). Przemysł przetwórczy pozyskał 21,3%, natomiast 10% wykorzystanego budżetu przeznaczono na poprawę infrastruktury na obszarach wiejskich.
Celem pracy było przedstawienie sposobów przezwyciężania rozproszenia w sektorze rolniczym, a także rozpoznanie skłonności zarządzających gospodarstwami rolnymi do wprowadzania zmian poprawiających ich konkurencyjność. Szansę wzrostu konkurencyjności gospodarstw rolnych stwarza integracja pozioma i pionowa podmiotów w danym sektorze, jak i z podmiotami z pozostałych ogniw agrobiznesu. Zmniejszenie liczby gospodarstw, wzrost ich powierzchni, a także poprawa ukształtowania rozłogu gospodarstw to kolejne czynniki wpływające na wykorzystanie tzw. pozytywnych efektów skali i przyczyniające się do zwiększenia siły ekonomicznej gospodarstw rolnych. Wskazano również, że konkurencyjność gospodarstw rolnych można zwiększyć poprzez strategiczne usytuowanie w strukturze sektora, czyli ukierunkowanie działań zwiększających poziom generowanego dochodu. Może to być strategia przywództwa kosztowego, różnicowania działalności rolniczej i specjalizacji produkcji.
Przedstawiono problematykę konkurencji w ujęciu historycznym na tle rozwoju teorii ekonomii. Przegląd teoretycznych stanowisk dotyczących zjawiska konkurencji jako mechanizmu ekonomicznego wskazuje, że nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia w kwestii znaczenia tej kategorii. Zasadniczo można wyróżnić dwojakiego rodzaju podejścia: dynamiczne - rozumiane jako proces rywalizacji oraz statyczne - rozumiane jako pewien stan końcowy.
Przedstawiono analizę kosztów produkcji w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji pszenicy i fasoli szparagowej w latach 2006-2008. Przeprowadzona analiza wykazała znaczne zróżnicowanie poziomu kosztów, zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich. Wahania poziomu kosztów bezpośrednich wynikały z różnej nakła- dochłonności uprawianych roślin, wzrostu cen, a także przyjętej przez rolnika struktury zasiewów. Natomiast zróżnicowanie kosztów pośrednich wynikało ze wzrostu cen, a także poczynionych inwestycji w gospodarstwie.
Celem pracy było przedstawienie uwarunkowań rozproszenia sektora rolniczego w kontekście wpływu na konkurencyjność gospodarstw rolnych. Analizę przeprowadzono wykorzystując model pięciu sił Portera. Specyficzną cechą sektora rolniczego, zasadniczo odróżniającą go od większości innych sektorów, poza przestrzennym usytuowaniem w środowisku przyrodniczym, jest jego rozproszenie, o którym przede wszystkim decyduje liczba gospodarstw rolnych. Przekłada się to bowiem bezpośrednio na wielkość gospodarstwa, która jest jednym z czynników determinujących skalę produkcji. Inne ważne przyczyny ekonomiczne, leżące u podstaw rozproszenia omawianego sektora to brak korzyści wynikających z wielkości zawieranych transakcji, zarówno z nabywcami produktów rolniczych, jak i dostawcami środków produkcji, czy bariera wyjścia z rolnictwa.
Przedstawiono wewnętrzne uwarunkowania produktywności gospodarstw rodzinnych, traktując proces produkcyjny jako formalny wyraz systemu, który w istocie można sprowadzić do transformacji określonego poziomu czynników produkcji w produkt. Stwierdzono, że kluczową rolę w podnoszeniu produktywności gospodarstw odgrywa racjonalne zarządzanie procesem produkcyjnym
Przedstawiono strukturę i rentowność kapitału w indywidualnych gospodarstwach rolnych pogrupowanych według typów produkcyjnych. Przeprowadzona analiza wykazała, że decyzje rolników w zakresie kształtowania struktury kapitału w swoich gospodarstwach, pomimo zwiększenia odsetka kapitału obcego (długoterminowego) w kapitale łącznym, mieściły się w zakresie zachowawczej strategii finansowania i podyktowane były przede wszystkim minimalizowaniem ryzyka finansowego.
Przedstawiono problematykę poprawy produktywności rolnictwa w ujęciu teoretycznym. Szczególną uwagę zwrócono na możliwości podniesienia sprawności procesów wytwórczych. Wskazano, że poprawa jakości czynników produkcji oraz relacji między nimi jest niezbędnym warunkiem wzrostu produktywności rolnictwa.
Przedstawiono zagadnienia dotyczące aktywności i skuteczności beneficjentów woj. lubelskiego w pozyskiwaniu środków z Programu SAPARD. Przyjmując ten Program za miernik oceny przygotowania potencjalnych beneficjentów do pozyskiwania funduszy strukturalnych stwierdzono, że beneficjenci woj. lubelskiego, którzy aplikowali o finanse z SAPARD-u, są dobrze przygotowani do absorpcji środków w ramach funduszy strukturalnych.
W opracowaniu przedstawiono wsparcie finansowe rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w latach 2004-2006 w ramach PROW i SPO. Już pierwsze miesiące przyjmowania wniosków pokazały bardzo duże zainteresowanie ze strony rolników. W ramach PROW do końca ubiegłego roku złożono prawie 27,5 tys. wniosków, a dane z początku czerwca 2005 roku pokazują, że jest ich już ponad 930 tys. Do 22 czerwca 2005 r. w ramach SPO wpłynęło około 45 tys. aplikacji na łączną kwotę prawie 5 461 900 tys. zł. Zrealizowano także pierwsze płatności, ale stopień realizacji finansowej wymienionych programów nie napawa optymizmem.
Przedstawiono poziom wykorzystania funduszy unijnych (SAPARD, SPO-ROL, PROW) w powiecie biłgorajskim, położonym w województwie lubelskim. Otrzymane wsparcie finansowe miało duże znaczenie w poprawie warunków życia na obszarach wiejskich oraz w procesie restrukturyzacji i modernizacji gospodarstw rolnych badanego regionu, ze względu na słabo rozwiniętą infrastrukturę techniczną oraz niedoinwestowanie gospodarstw rolnych. Beneficjenci powiatu biłgorajskiego pozyskali łącznie prawie 100 min zł. Najwięcej funduszy przeznaczono na podniesienie konkurencyjności gospodarstw rolnych, inwestycje infrastrukturalne i środowiskowe zrównoważenie rolnictwa.
W artykule przedstawiono ocenę potencjału technicznego biogazu z produkcji zwierzęcej. Analizę przeprowadzono dla wszystkich województw w Polsce. Na podstawie przeprowadzonej analizy dokonano próby wydzielenia rejonów, które ze względu na nagromadzenie większych ferm i wzmożoną produkcję odchodów zwierzęcych sąpredysponowane do lokalizacji na ich obszarze biogazowni. Najlepsze możliwości budowy biogazowni rolniczych posiadały województwa: wielkopolskie, podlaskie i mazowieckie. Najmniej korzystnymi warunkami charakteryzowały się województwa: małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie.
17
63%
Celem badań było przedstawienie zakresu oddziaływania przemysłu spożywczego na środowisko w Polsce. Przeprowadzono analizę danych statystycznych za lata 2000-2012, dotyczących głównych form presji, tj.: wykorzystania wody, emisji ścieków, emisji zanieczyszczeń powietrza oraz ilości wytwarzanych odpadów. Wyniki badań pokazały, że najbardziej uciążliwymi dla środowiska branżami przemysłu spożywczego w 2012 roku były: w zakresie ilości wykorzystywanej wody – przemysł mleczarski i produkujący napoje, w zakresie emisji ścieków – przemysł mleczarski, w odniesieniu do ilości emitowanych zanieczyszczeń powietrza – przemysł cukrowniczy, natomiast pod względem ilości generowanych odpadów – przemysł cukrowniczy i produkujący napoje.
W artykule przedstawiono ocenę kondycji finansowej Zakładu Mleczarskiego w Łaszczowie Sp. z o.o. Do tego celu wykorzystano dane dotyczące majątku i źródeł finansowania zawarte w bilansie spółki za lata 2003- 2007. Przeprowadzona analiza wykazała dobrą sytuację finansową spółki i jej rozwój w badanym okresie. Suma bilansowa odzwierciedlająca wartość majątku wzrosła 1-5-krotnie, natomiast kapitał własny ponad 3-krotnie. W całym okresie badanym przedsiębiorstwo zachowało płynność finansową. O bezpieczeństwie finansowym i dobrej sytuacji płatniczej świadczy również dodatni poziom kapitału pracującego.
Przedstawiono ocenę efektywności gospodarowania w Zakładzie Mleczarskim w Zalesiu w latach 2003-2007. Przeprowadzono analizę przychodów i kosztów jako głównych kategorii kształtujących wynik finansowy, oceniono strukturę wyniku finansowego i rentowność badanej spółki. W tym celu wykorzystano rachunek zysków i strat prezentujący tworzenie wyniku finansowego w wariancie porównawczym. Przeprowadzona analiza wykazała zyskowność przedsiębiorstwa w badanym okresie, z wyjątkiem 2006 г., a główną strefą dodatniego wyniku finansowego była podstawowa działalność operacyjna.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.