Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Rolnicy ekologiczni mogą zwiększać efektywność i podnosić wydajność, ale nie może to zagrażać zdrowiu i szeroko rozumianej równowadze. Ten typ rolnictwa rozwija sie intensywnie w krajach Unii Europejskiej od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, co wynika z powstania regulacji prawnych z zakresu rolnictwa ekologicznego oraz instrumentów wspierajacych rozwój prośrodowiskowych sposobów produkcji rolniczej. W 1992 r. wprowadzono regulacje (Reg EC. 2078/92) dotyczące rolnych metod produkcji zgodnych z wymogami ochrony środowiska i utrzymania krajobrazu wsi. UE promuje rolnictwo ekologiczne oparte na pozytywnych skutkach na środowisko.
Konkurencyjny, wiarygodny i zrównoważony sektor energetyczny ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest jednym z elementów polityki energetycznej zmniejszenia uzależnienia od paliw z krajów spoza UE, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i oddzielenia kosztów energii od cen ropy naftowej. W pracy przedstawiono rynek biopaliw w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej. Istotnym czynnikiem warunkującym ich dalszy rozwój jest poszukiwanie efektywnych technologii oraz surowców, co przyczyni się do poprawy opłacalności produkcji bioetanolu.
W artykule przedstawiono ocenę potencjału technicznego biogazu z produkcji zwierzęcej. Analizę przeprowadzono dla wszystkich województw w Polsce. Na podstawie przeprowadzonej analizy dokonano próby wydzielenia rejonów, które ze względu na nagromadzenie większych ferm i wzmożoną produkcję odchodów zwierzęcych sąpredysponowane do lokalizacji na ich obszarze biogazowni. Najlepsze możliwości budowy biogazowni rolniczych posiadały województwa: wielkopolskie, podlaskie i mazowieckie. Najmniej korzystnymi warunkami charakteryzowały się województwa: małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie.
Przedstawiono energochłonność zbioru i transportu słomy, dla granicy opłacalności, środkami własnymi gospodarstwa rolnego. Zbiór i transport słomy urządzeniami rolniczymi o założonej konfiguracji, pod względem energochłonności tego procesu, był opłacalny do odległości 10 km. W przedziale odległości 10-39,5 km opłacalność procesu uzależniona jest od oceny wielkości energii skumulowanej zawartej w słomie. Powyżej 39,5 km zbiór i transport słomy urządzeniami, dla których przeprowadzono obliczenia, okazał się nieopłacalny energetycznie.
W pracy przedstawiono koszt i energochłonność zbioru oraz transportu słomy, co pozwoliło na wyznaczenie granicy opłacalności. Nadwyżki słomy są wykorzystywane jako paliwo na obszarach wiejskich w kotłowniach komunalnych i indywidualnych. W porównaniu z innymi paliwami słoma stanowi uciążliwy materiał energetyczny z uwagi na jej niejednorodność, dużą objętość oraz niższą w porównaniu do paliw konwencjonalnych wartość opałową. Stąd, niezbędne jest określenie granicznych odległości, dla których transport słomy jest uzasadniony.
W artykule przedstawiono ocenę kondycji finansowej Zakładu Mleczarskiego w Łaszczowie Sp. z o.o. Do tego celu wykorzystano dane dotyczące majątku i źródeł finansowania zawarte w bilansie spółki za lata 2003- 2007. Przeprowadzona analiza wykazała dobrą sytuację finansową spółki i jej rozwój w badanym okresie. Suma bilansowa odzwierciedlająca wartość majątku wzrosła 1-5-krotnie, natomiast kapitał własny ponad 3-krotnie. W całym okresie badanym przedsiębiorstwo zachowało płynność finansową. O bezpieczeństwie finansowym i dobrej sytuacji płatniczej świadczy również dodatni poziom kapitału pracującego.
Celem opracowania była ocena płynności finansowej w indywidualnych gospodarstwach ekologicznych prowadzących rachunkowość rolniczą w ramach systemu FADN w latach 2010-2012 w zależności od ich wielkości ekonomicznej. Przeprowadzona analiza wykazała znaczne zróżnicowanie płynności bieżącej i szybkiej zarówno w poszczególnych klasach wielkości ekonomicznej, jak i w badanych latach. Wysokim poziomem płynności finansowej charakteryzowały się gospodarstwa ekologiczne o najmniejszej sile ekonomicznej. Znacznie niższe wskaźniki zanotowano w jednostkach o wielkości ekonomicznej powyżej 25 tys. euro. Obliczone miary płynności finansowej przewyższały wartości standardowe, co wskazuje na dużą zdolność do regulowania zobowiązań krótkoterminowych.
This paper presents the EU support for the competitiveness of the Polish agri- -food sector in the years 2002–2013. Authors singled out 15 measures of SAPARD, SPOROL, RDP programmes, which directly and indirectly affected the achievement of the objective of this analysis. Authors evaluated budget support across the country and in particular provinces (voivodships). Agri-food entities and general business environment in rural Poland has been subsidised to the tune of PLN 30,452 million. Most of the funds were assigned to farmers (80%), whereas the processing industry and infrastructure improvements acquired similar amounts of around 10% of the budget allocated for this purpose.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.