Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem artykułu jest próba ukazania związku pomiędzy rozwojem gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka działających na terenie Wschodniej Polski, rozpatrywanym z punktu widzenia inwestycji realizowanych w gospodarstwach a kapitałem ludzkim zgromadzonym w tych gospodarstwach. Materiałem źródłowym były wyniki własnych badań ankietowych. Problematyka rozwoju gospodarstw rolnych jest złożona. Czynnikiem sprawiającym, że zasoby którymi dysponuje gospodarstwo rolne są odpowiednio lub niewłaściwie wykorzystywane, jest człowiek. To w gestii producenta rolnego, którym niejednokrotnie jest właściciel gospodarstwa, pozostają decyzje dotyczące rozwoju gospodarstwa. Rozwój ten, zgodnie z literaturą przedmiotu, może być uwarunkowany inwestycjami lub mieć charakter nieinwestycyjny.
Zjawisko przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, niezwiązanej z rolnictwem stanowi jeden ze sposobów poprawy jakości życia na tych terenach, m.in. przez dywersyfikowanie źródeł dochodów. Podejmowanie lub rozwijanie działalności nierolniczej może być współfinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Celem opracowania było przedstawienie skali zainteresowania oraz rodzaju podejmowanej aktywności w ramach działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej województwie warmińsko-mazurskim.
Przed przystąpieniem Polski do UE ostrzegano przed negatywnymi skutkami akcesji. Obawiano się przede wszystkim zniszczenia polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego, agresywnej konkurencji unijnej oraz problemów w zakresie finansów publicznych. Wbrew pesymistycznym prognozom polska żywność doskonale sprzedaje się zarówno w pozostałych krajach UE, jak i w krajach pozaeuropejskich, wzrosły obrotu w handlu zagranicznym, a dzięki dopłatom poprawiły się dochody.
Innowacyjność wpływa na rozwój firm oraz kształtuje ich pozycję rynkową. Jest ona drogą do uzyskania przez nie przewagi konkurencyjnej. Polskie przedsiębiorstwa, podobnie jak gospodarka naszego kraju nie należą do innowacyjnych. Z tego względu zarówno na szczeblu rządowym, jak i regionalnym podejmowane są działania zmierzające do poprawy istniejącego stanu. W tym celu w woj. warmińsko-mazurskim powstał Regionalny System Wspierania Innowacji. Jego zadaniem jest budowa sieci i udzielanie pomocy przedsiębiorstwom innowacyjnym. W opracowaniu zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w przedsiębiorstwach zarejestrowanych w RSWI. Szczególną uwagę zwrócono na rodzaj innowacji wprowadzanych przez firmy, źródła finansowania innowacji oraz czynniki decydujące o ich wprowadzeniu.
We współczesnej gospodarce światowej tradycyjne czynniki produkcji, które przez lata uznawane były za główne źródło dobrobytu, są wypierane przez czynniki o charakterze jakościowym: nauką, edukacją, kulturę. Towarzyszy temu zwiększone zainteresowanie polityką innowacyjną, co prowadzi do dynamicznego rozpowszechniania się profilu gospodarki opartej na wiedzy. Na wszystkich poziomach gospodarki inicjowane są zatem działania wspierające innowacyjność. Komisja Europejska za najlepsze uznala jednak podejście regionalne. Poskutkowało to opracowywaniem Regionalnych Strategii Innowacji, dzięki którym instrumenty wpierające innowacyjność lepiej dostosowywane są do specyficznych potrzeb danego regionu. Z tej perspektywy coraz ważniejsze jest unowocześnienie i usprawnienie regionalnych jednostek i instytucji wsparcia w zakresie innowacyjności oraz stworzenie ścisłego systemu kooperacji. W rezultacie wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji w województwie warmińsko- mazurskim powstał Regionalny System Wspierania Innowacji (RSW1). Celem artykułu było zaprezentowanie instrumentów wsparcia kierowanych do sektora MSP, oferowanych przez powiatowe instytucje zrzeszone w ramach RSWI. Wykorzystywane przez instytucje instrumenty podzielono na informacyjne, szkoleniowo- doradcze i finansowe. Na podstawie badań empirycznych, w których uczestniczyło 15 spośród 21 instytucji zrzeszonych w RSWI, stwierdzono, że największy popyt wśród przedsiębiorców poszukujących innowacyjności występował w obszarze doradztwa i wsparcia technicznego np. szkolenia w zakresie pozyskiwania środków na działalność, sposobów i możliwości pozyskiwania i rozwoju technologii. Jednocześnie zidentyfikowanych zostało wiele barier, które towarzyszyły wspieraniu innowacji, wśród nich wymieniano prawo podatkowe, wysokie cła i kosztowne procedury celne. Pomimo licznych przeciwności rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości jest raczej przesądzony. Można przypuszczać, że konsumenci wymuszą takie procesy stale rosnącymi preferencjami, wśród innych powodów należy wymienić chęć obniżania kosztów przez przedsiębiorców, zwiększanie wydajności, a także dążenie do utrzymania się na rynku w warunkach rosnącej konkurencji.
Każdy podmiot gospodarczy, również gospodarstwo rolne wymaga inwestycji, które decydują o jego rozwoju. Dopłaty bezpośrednie zwiększyły zdolność akumulacji środków na inwestycje części gospodarstw. Celem opracowania była ocena dopłat pod kątem ich udziału w finansowaniu inwestycji w gospodarstwach rolnych. Analiza kierunków wydatkowania środków, pozyskanych w formie dopłat przez rolników objętych badaniem w woj. warmińsko-mazurskim, pozwoliła zestawić wydatki w dwóch kategoriach: inwestycyjne i nieinwestycyjne. W kategorii wydatków inwestycyjnych dominowały wydatki związane z rozbudową gospodarstwa, takąodpowiedź wskazało 39,7% ankietowanych. Na tle całej struktury kierunków wydatkowania płatności bezpośrednich rysuje się jednak przewaga wydatków o charakterze nieinwestycyjnym.
Rolnictwo odgrywa w Polsce znaczącą rolę. Dział ten wciąż wymaga licznych zmian strukturalnych. Są one uwarunkowane koniecznością jego dostosowania do wymogów UE oraz presją konkurencji ze strony pozostałych krajów członkowskich. Duże znaczenie dla poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych oraz obniżenia średniej wieku osób prowadzących działalność rolniczą, mają renty strukturalne. Celem niniejszego opracowania było zaprezentowanie realizacji tego działania w woj. warmińsko-mazurskim. Badania dowiodły, że zainteresowanie tym działaniem wykazywały osoby prowadzące działalność rolniczą w gospodarstwach o powierzchni do 100 ha.
Modernizacja semantycznie oznacza unowocześnienie. Jest procesem przemian, których celem jest poprawa warunków działalności we wszystkich sferach gospodarczych i społecznych, także w rolnictwie. Działania modernizacyjne w gospodarstwach rolnych wpływają na wielkość produkcji i jej jakość, poprawiając w ten sposób m.in. konkurencyjność gospodarstw. Jednym z programów wspierających modernizację polskich gospodarstw rolnych jest PROW 2007-2013. Celem opracowania było ukazanie wykorzystania środków pochodzących z działania Modernizacja gospodarstw rolnych PROW 200-2013 przez rolników z woj. warmińsko-mazurskiego. Rozważania przeprowadzono na podstawie wyników własnych badań ankietowych. Z badań wynika m.in., że bez wsparcia finansowego unowocześnianie gospodarstw byłoby trudne, ponieważ aż 63,4% badanych nie byłoby w stanie bez wsparcia zrealizować inwestycji.
The aim of the paper was to present the functioning of the direct subsidies system in Poland. Given the profitable nature of this instrument the particular attention has been paid to the disposal of funds received by agricultural producers in the region of Warmia and Mazury in the form of subsidies. There is no doubt that the direct payments represent an important aid instrument supporting agriculture within the frameworks of the first pillar of the Common Agricultural Policy. The survey revealed that subsidies have significantly contributed to the improvement of financial condition of farms. Funds received in the form of direct payments have been mainly spent on financing current expenditures and to purchase means of production used in the farms (72.88%).
Obserwowany w wielu krajach Unii Europejskiej (UE) problem starzenia się społeczeństwa dotyczy także mieszkańców obszarów wiejskich. Niekorzystna struktura demograficzna mieszkańców wsi ma swoje odzwierciedlenie w strukturze demograficznej producentów rolnych. Średni wiek rolników wzrasta, a niska wartość wskaźnika urodzeń sprawia, że jest relatywnie niewiele osób młodych, które w przyszłości mogłyby przejąć i poprowadzić gospodarstwo rolne. Jak wynika z analiz Komisji Europejskiej, starzenie się producentów rolnych przekłada się na mniejsze zainteresowanie z ich strony inwestycjami, co może prowadzić do obniżenia konkurencyjności sektora rolnego. Problem niekorzystnej struktury demograficznej na obszarach wiejskich potęgują migracje młodych osób zamieszkujących te tereny do miast. Nowy okres programowania (2014-2020) przyniósł istotne zmiany we wspólnej polityce rolnej (WPR), której obecny kształt bardziej odpowiada wyzwaniom, jakie stoją przed UE. „Odmłodzenie” producentów rolnych ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności sektora rolnego, w związku z czym kwestia ta została uwzględniona w reformie WPR. W rezultacie zdecydowano o ustanowieniu wsparcia dochodów młodych rolników rozpoczynających działalność rolniczą, aby ułatwić im zakładanie działalności i dopasowanie strukturalne ich gospodarstw po rozpoczęciu działalności. Celem opracowania jest zaprezentowanie zmian demograficznych na obszarach wiejskich w wybranych krajach UE oraz wsparcia dedykowanego młodym rolnikom w latach 2014-2020 w ramach WPR.
Agroturystyka może stać się szansą rozwoju regionów atrakcyjnych turystycznie, cechujących się niskim poziomem uprzemysłowienia i urbanizacji. Do takich należy woj. warmińsko-mazurskie. Dodatkowym atutem tego typu działalności jest możliwość współpracy właścicieli gospodarstw z licznie powstającymi organizacjami wspierającymi i popularyzującymi wypoczynek na wsi. Celem opracowania było wskazanie roli stowarzyszeń we wspieraniu działalności agroturystycznej gospodarstw rolnych. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że przynależność do stowarzyszenia agroturystycznego oraz możliwość uczestnictwa w organizowanych przez nie szkoleniach według 86,2% respondentów przyczyniła się do poszerzenia wiedzy na temat prowadzenia tego typu działalności oraz pomogła w promocji gospodarstwa.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.