Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu zaprezentowano część wyników badań przeprowadzonych w gospodarstwach rolnych zlokalizowanych w rejonie sudeckim. Jednostki te prowadziły produkcję zwierzęcą i ro¬ślinną. Celem badań było określenie poziomu wybranych podstawowych wyników produkcyjno- -ekonomicznych, wielkości wsparcia finansowego wynikającego z funkcjonowania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i wpływu dopłat na poziom dochodu rolniczego. Do badań wybrano go¬spodarstwa przodujące w subregionie, o znaczącej skali produkcji, dostosowane w zakresie kierun¬ku produkcji do warunków przyrodniczych, mające dobre perspektywy rozwoju. Przeprowadzone badania ankietowe potwierdziły powszechność korzystania przez rolników z instrumentów w ra¬mach Wspólnej Polityki Rolnej. Główne źródła dochodów stanowiła działalność rolnicza, następ¬nie praca zarobkowa poza rolnictwem, resztę zaś prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dopłaty bezpośrednie w istotny sposób wpływały na dochodowość w gospodarstwach rolnych, stanowiąc największy udział w jednostkach o roślinnym profilu produkcji i często przekraczając 50% udział w relacji do wartości produkcji sprzedanej. Udział wsparcia pozarynkowego dla go¬spodarstw w ramach WPR wyniósł średnio 40% i był zróżnicowany przede wszystkim w zależno¬ści od obszaru i profilu prowadzonej produkcji. Najpowszechniejszą formą wsparcia finansowego wykorzystywaną przez dolnośląskich rolników były dopłaty bezpośrednie, dopłaty w ramach pro¬gramów rolno-środowiskowych oraz do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Produkcja zwierzęca wpływała na mniejsze uzależnienie dochodu rolniczego od subsydiowania w ramach WPR.
W warunkach gospodarki rynkowej oraz członkostwa w Unii Europejskiej wsparcie finansowe gospodarstw warunkuje ich funkcjonowanie. Celem opracowania było przedstawienie form wsparcia finansowego rolników gospodarujących na obszarze Dolnego Śląska. Najczęstszym instrumentem wsparcia były dopłaty bezpośrednie. Wbrew powszechnej opinii oraz zamierzeniom ustawodawcy to przede wszystkim gospodarstwa większe obszarowo korzystały z programów rolnośrodowiskowych. Znajomość zasad cross-compliance, których przestrzeganie warunkuje wsparcie finansowe, deklarowało ponad 90% badanej populacji, co świadczy o wysokim poziomie świadomości w tym zakresie. Uzyskiwane wartości nadwyżek bezpośrednich w gospodarstwach rolnych okazały się nieco wyższe aniżeli przeciętne normy SGM dla regionu. W obecnym kształcie wspólnej polityki rolnej kluczowe znaczenie ma korzystanie z funduszy strukturalnych przez rolników oraz wiedza w tym zakresie.
Funkcjonowanie gospodarstw indywidualnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej nakłada na nie konieczność ciągłych dostosowań do zmieniających się wymogów. Kryterium celu pro¬wadzonej działalności nie może stanowić jedynie określonej kategorii dochodowej, ale również musi uwzględniać kryteria środowiskowe, niejednokrotnie stanowiące o bezpieczeństwie produkcji żywności. Wobec zwiększającej się konkurencji na jednolitym rynku UE w sektorze rolniczym mamy do czynienia z naturalnym procesem spadku dochodów rolniczych. Ponadto, niejednakowy poziom wsparcia gospodarstw w ramach dopłat bezpośrednich oraz zróżnicowane limity finansowe na 1 beneficjenta w poszczególnych krajach Unii Europejskiej będą powodowały osłabienie pozy¬cji ekonomicznej polskich gospodarstw.
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań ankietowych 30 gospodarstw dolnośląskich położonych w rejonie sudeckim o profi lu produkcji zarówno roślinnym, jak i zwierzęcym. Celem badań było określenie podstawowych wyników produkcyjno-ekonomicznych. Ponadto, określono poziom wsparcia fi nansowego kierowanego kanałami pozarynkowymi dla gospodarstw rolnych.
Jednym z podstawowych warunków rozwoju gospodarstw rolnych jest ich zdolność do powiększania obszaru. Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na ten proces jest cena gruntu do produkcji rolnej lub wysokość czynszu dzierżawnego. W opracowaniu przedstawiono zróżnicowanie przestrzenne cen gruntów rolnych w Polsce oraz ceny tego środka produkcji w wybranych krajach europejskich.
Zaprezentowano zmiany jakie zaszły w w polskim ustawodawstwie w zakresie polityki gruntowej. Począwszy od zakończenia II wojny światowej widoczne było nastawienie władz na proces socjalizacji z okresowymi zwrotami z korzyścią dla gospodarstw chłopskich. Potwierdziło się przekonanie zwolenników regulacji w obrocie gruntami rolnymi o konieczności aktywnego oddziaływania na kształtowanie racjonalnej struktury agrarnej naszego rolnictwa.
Produkcja zbóż w Polsce wpływa na kondycję ekonomicznej większości gospodarstw rolnych. Opłacalność uprawy poszczególnych roślin decyduje o poziomie dochodu jednostki produkcyjnej. W ostatnich 3 latach rynek zbóż charakteryzuje się dużą niestabilnością. Dla celów badawczych na terenie Dolnego Śląska wybrano losowo gospodarstwa mieszczące się w grupach obszarowych o powierzchni: 1,0-15,0 ha, 15,01- -30,0 ha, 30,01-50,0 ha. Najlepsze efekty z zakresu opłacalności produkcji zbóż odnotowano w drugim przedziale obszarowym.
Od 1 maja 2004 Polska jest członkiem UE. Nowa sytuacja gospodarcza wpłynęła również wieloaspektowo w istotny sposób na rolnictwo. W opinii ekspertów fakt członkostwa we Wspólnocie przyczynił się do wzrostu konkurencyjności na rynku ziemi rolniczej.
Możliwość wsparcia finansowego gospodarstw indywidualnych w ramach Wspólnej Polityki Rol¬nej, w tym poszczególnych działań w zakresie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, determi¬nuje również ich poziom siły ekonomicznej. Z uwagi na specyfikę produkcji rolniczej oraz szereg innych uwarunkowań wielkość ta ulega zmianom w poszczególnych latach w tych samych go¬spodarstwach. Celem badań była identyfikacja głównych determinant zmian w sile ekonomicznej gospodarstw w opinii producentów rolnych na Dolnym Śląsku. Badaniu poddano beneficjentów pomocy finansowej ze środków PROW, którzy we wniosku aplikacyjnym zobowiązani byli do sporządzenia planu rozwoju gospodarstwa. Ponadto producenci rolni określili udział dopłat bez¬pośrednich w dochodzie, a także wpływ reformy KRUS oraz składek zdrowotnych na siłę eko¬nomiczną ich gospodarstw. W opinii producentów rolnych najistotniejszą rolę we wzroście siły ekonomicznej gospodarstw odegrały przychody ze sprzedaży wynikające przede wszystkim ze wzrostu powierzchni gospodarstwa, zmiany w strukturze zasiewów oraz zmian w poziomie kosz¬tów bezpośrednich.
Jednym z kryteriów klasyfikacji gospodarstw rolniczych jest ich obszar. Powierzchnia gospodarstwa jest najczęciej dodatnio skorelowana z możliwocią uzyskiwania lepszych efektów ekonomicznych. W obecnych czasach rozwój typowo rolniczych gospodarstw jest determinowany głównie przez możliwoci zwiększania zasobów ziemi - jako jednego z najbardziej podstawowych czynników produkcji. W opracowaniu przedstawiono potencjalne możliwości powiększania obszaru gospodarstw indywidualnych na Dolnym Śląsku.
Celem badań była próba oceny poziomu koncentracji gruntów rolnych w gospodarstwach na Dolnym Śląsku. Głównym celem opracowania było określenie udziału ziemi państwowej w procesie jej rozdysponowania do gospodarstw rolnych. Przez długi okres ocena rozdysponowania ziemi państwowej była niewłaściwa z uwagi na odnoszenie się głównie do liczby rozdysponowanych działek ewidencyjnych. Badania wykazały, że zastosowanie do celów statystycznych oraz raportowania w ramach działalności Agencji Nieruchomości Rolnych jedynie liczby działek jest niewystarczające i nie oddaje poziomu procesów koncentracji gruntów rolnych w większych obszarowo jednostkach. Jedynie analiza materiałów archiwalnych (AWRSP, ANR) w kategorii kontrahent (wraz z nadanym numerem) pozwala na oszacowanie faktycznego stanu koncentracji ziemi pochodzącej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Główni beneficjenci zakupywanych i dzierżawionych gruntów rolnych dokonywali wielokrotnych transakcji w różnych latach, obejmujących najczęściej od kilku do kilkudziesięciu działek ewidencyjnych. Badania potwierdziły wysoki stopień koncentracji ziemi na Dolnym Śląsku.
Jednym z najistotniejszych kryteriów funkcjonowania i warunkiem trwałości rodzinnych gospodarstw rolnych jest uzyskiwanie dochodów. Dochody determinowane są poziomem opłacalności produkcji - w tym produkcji roślinnej. Z uwagi na rolę zbóż w globalnej produkcji rolniczej w warunkach Polski i Dolnego Śląska przedstawiono wpływ dopłat bezpośrednich na wyniki ekonomiczne tego profilu produkcji. Badania potwierdzają wzrost znaczenia tego rodzaju wsparcia finansowego wraz ze spadkiem cen rynkowych produkcji roślinnej oraz wzrostem cen środków do produkcji rolniczej. Przy wysokich cenach zbóż w roku 2007 kwoty dopłat odegrały relatywnie mniej istotną rolę w stosunku do roku 2006.
Przedstawiono zmiany struktury obszarowej indywidualnych gospodarstw rolnych na obszarze Dolnego Śląska w latach 1996-2010. Celem badań było określenie zmian udziału poszczególnych grup obszarowych według liczby gospodarstw oraz zajmowanej przez te jednostki powierzchni użytków rolnych. Określono zmianę średniej powierzchni gospodarstwa oraz wpływ gruntów Skarbu Państwa na procesy przemian obszarowych po 1996 r.
W opracowaniu przedstawiono ocenę udziału rolnictwa dolnośląskiego w absorpcji środków finansowych przeznaczanych dla gospodarstw rolnych. Dokonano także próby określenia miejsca woj. dolnośląskiego w skali kraju. Dla rolnictwa dolnośląskiego największe znacznie miały takie instrumenty jak: dopłaty bezpośrednie oraz wsparcie terenów ONW, programy rolnośrodowiskowe oraz renty strukturalne. Po roku 2007 także instrumenty wsparcia grup producentów rolnych, modernizację gospodarstw rolniczych oraz działania na rzecz poprawy infrastruktury rolniczej i leśnej. Obecny kształt wsparcia finansowego kierowanego dla gospodarstw rolnych umacnia w regionie przede wszystkim gospodarstwa większe obszarowo o roślinnym profilu produkcji. Instrumenty WPR nie przyczyniły się do oczekiwanego rozwoju produkcji zwierzęcej w województwie, nie udało się również stworzyć odpowiedniej bazy przetwórczej w sektorze rolno- -spożywczym. Działania z zakresu rent strukturalnych oraz jednorazowej premii dla młodych rolników wpłynęły korzystnie na przemiany obszarowe rolnictwa dolnośląskiego, z drugiej jednak strony płatności bezpośrednie proces ten spowalniają faworyzując pośrednio właścicieli nieruchomości rolnych. Istotnym wyzwaniem pozostaje kwestia upełnorolnienia gospodarstw rodzinnych w oparciu o grunty Skarbu Państwa. Szansą dla rolnictwa dolnośląskiego, a w szczególności jego dywersyfikacji, są proponowane zmiany we WPR po roku 2013 – które prawdopodobnie wpłyną na dywersyfikację upraw, będą korzystniejsze dla gospodarstw mniejszych obszarowo, a „greening” oraz modulacja w połączeniu z degresją w płatnościach obszarowych dla gospodarstw większych obszarowo spowoduję zmiany w produkcji na bardziej przyjazne środowisku i służące realizacji rozwoju zrównoważonego. Najistotniejszą formą wsparcia pozostaną w dalszym ciągu płatności bezpośrednie w ramach nowego systemu.
Celem opracowania było określenie wpływu nowych zasad wspólnej polityki rolnej w zakresie dopłat bezpośrednich na dochody rolnicze. Podjęto także próbę oceny poziomu dochodów rolniczych w różnych grupach obszarowych gospodarstw indywidualnych zlokalizowanych na Dolnym Śląsku. Badania wykazały, że wsparcie finansowe z tytułu dopłat nie powoduje istotnego zróżnicowania dochodowości gospodarstw w poszczególnych grupach obszarowych. Ponadto płatność dodatkowa i płatności za „zazielenienie” również w istotny sposób nie wpłynęły na wynik ekonomiczny gospodarstwa. Badania symulacyjne wskazują, że w relacji do roku 2014 kwota całości wsparcia bezpośredniego na początku perspektywy finansowej 2014-2020 może ulec zmniejszeniu.
The aim of the study was an attempt to assess the level of changes in the agricultural farm structure of the United States of America within the years 1978-2017 in the he area. The main purpose of the study was to determine the share and dynamics in selected farm area groups in the process of farm area changes. The number of farms in the years 1978-2017 decreased from 2.29 million to 2.04 million (a decrease of 11%), while the area occupied by these farms decreased from 1,353 million acres to 900 million acres (down 33.5%) [USDA 2017]. The article puts forward the hypothesis that due to the long period of observation and regional diversity in agriculture – area changes in farms will confirm significant differences in the rate at which this phenomenon has occurred. The study shows the significant diversification of land resources, dynamics within the number of farms and land utilization within selected states. While the number of farms in the period under consideration increased in 17 states, it decreased in 33 states. The average area of farms in the case of 25 states increased, while it also decreased in 25 cases. The aggregated ratio of farm structure changes was characteristic of states where the most significant changes in farm structure occurred (Alaska, Arizona, Hawaii, New Mexico, North Carolina, Nevada and Massachusetts). Research confirmed relatively variable dynamics of farm area changes within a single country. Because of larger scale farms, in comparison to other countries (especially the EU region), the process of farm evolution seems to be slower and, in several cases, remains almost the same in terms of farm structure as 40 years ago. Farm area changes in the USA have shown significant spatial diversity.
20
63%
Celem opracowania było przedstawienie wariantów opodatkowania dochodów z działalności rolniczej w okresie po wejściu do Unii Europejskiej oraz wpływu jego wprowadzenia na dochód z działalności rolniczej. Wykorzystano bazę FADN dla charakterystyki i ustalenia dochodów w tym kwoty do opodatkowania. Skutki wprowadzenia różnych form opodatkowania wykazano w różnych klasach wielkości gospodarstw oraz typów rolniczych. Najkorzystniejszą formą opodatkowania dla gospodarstw rolnych okazał się ryczałt, a najmniej korzystny był podatek PIT i CIT. Zastąpienie podatku rolnego innym rodzajem podatku wpłynęłoby na wzrost wpływów do budżetów samorządu terytorialnego lub budżetu centralnego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.