Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 92

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem podjętego badania było poznanie preferencji polskich konsumentów w stosunku do działań z zakresu promocji sprzedaży na rynku żywności oraz ocena zmian w tym zakresie. Badanie zrealizowano w 2014 roku, metodą ankietową, na próbie 278 respondentów w wieku 15 i więcej lat. Analizie poddano częstotliwość korzystania z poszczególnych form promocji oraz preferencje respondentów w tym zakresie. Stwierdzono, iż najczęściej wykorzystywane i najbardziej preferowane przez respondentów były okresowe obniżki cen, a także bonifikaty za większe zakupy, degustacje i pokazy oraz bezpłatne próbki. Zachowania badanych w odniesieniu do działań z zakresu sprzedaży warunkowała płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie oraz dochód. Działania z zakresu promocji sprzedaży były najczęściej wykorzystywane i najbardziej preferowane w odniesieniu do używek, napojów, słodyczy, a także przetworów zbożowych i tłuszczów, zaś najmniej w przypadku jaj, cukru, mięsa oraz ryb. W porównaniu z wynikami wcześniejszych badań nie stwierdzono zasadniczych różnic, jeśli chodzi o preferowane formy promocji i grupy produktów, w odniesieniu do których są one najbardziej akceptowane, odnotowano natomiast zmiany w zakresie ekonomicznych i socjodemograficznych uwarunkowań zachowań konsumentów w badanym zakresie. Artykuł ma charakter badawczy.
Konsumpcja to akt lub proces zaspokajania potrzeb w efekcie wykorzystania przedmiotów konsumpcji. Dotyczyć może ona dóbr żywnościowych i nieżywnościowych, a także usług. Zachowania konsumpcyjne warunkowane są splotem czynników oddziałujących z różną siłą. Konsekwencją przemian transformacyjnych i otwarcia Polski na świat jest pojawienie się nowych trendów w sferze konsumpcji. Rozwój środków masowej komunikacji i upowszechnianie przez nie określonych sposobów zachowań, wzrost ruchliwości demograficznej i społecznej związanej z rozwojem turystyki, migracjami, a także globalizacja produkcji i handlu sprawiają, iż różnice międzykulturowe stopniowo ulegają zatarciu, zaś struktura konsumpcji unifikuje się. W artykule przedstawiono zmiany w konsumpcji żywności w Polsce w latach 1990-2003, a także nowe trendy w konsumpcji żywności, będące konsekwencją przemian kulturowych, politycznych i ekonomicznych.
Na podstawie własnych badań marketingowych dotyczących krajowego rynku soków owocowych i warzywnych autorka przedstawiła uwarunkowania zachowań konsumentów w zakresie zakupu i spożycia soków różnych marek i gatunków oraz przedstawiła propozycje działań motywujących rozwój tego rynku.
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w 2003 roku na próbie 100 kobiet, dotyczących uwarunkowań zachowań konsumentów na rynku koncentratów spożywczych. Analizą objęto szeroką gamę produktów, w tym koncentraty zup, sosów, przypraw, deserów, ciast w proszku itp. Głównym przedmiotem rozważań były powody i częstotliwość konsumpcji poszczególnych rodzajów koncentratów spożywczych, uwarunkowania wyboru, preferencje w zakresie smaku i marki. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, iż koncentraty spożywcze są powszechnie stosowane przez polskich konsumentów. Stosowanie różnych rodzajów koncentratów w żywieniu w dużej mierze zależy od takich czynników społeczno-ekonomicznych, jak wiek, wykształcenie, dochód oraz miejsce zamieszkania, przy czym kierunek i siła oddziaływania poszczególnych determinantów zależą od grupy asortymentowej koncentratów. Należy się spodziewać systematycznego wzrostu spożycia koncentratów spożywczych. Wzrost zainteresowania konsumentów będzie dotyczył głównie produktów zaawansowanych technologicznie, które już dziś cieszą się rosnąca popularnością głównie wśród osób młodych i wykształconych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.