Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Innowacyjność przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w poszczególnych województwach w kraju jest zróżnicowana. Pozycję lidera w rankingu zajmuje Mazowsze. Spośród wszystkich województw w kraju dysponuje najwyższymi możliwościami tworzenia innowacji i jednocześnie ma posiada najwyższą pozycję innowacyjną. Stosunkowo wysoką innowacyjność reprezentują także woj. podlaskie i zachodniopomorskie. Najniższą lokatę w zestawieniu regionów zajmuje woj. łódzkie. Syntetyczny wskaźnik innowacyjności branży spożywczej w tym województwie osiągnął najniższy poziom.
4
100%
Celem badań była ocena stopnia zaangażowania przemysłu spożywczego i przetwórstwa przemysłowego w realizację założeń modelu otwartej innowacji. Jest ona alternatywą dla realizowanej powszechnie zamkniętej innowacyjności, która staje się coraz mniej efektywna. Z przeprowadzonej analizy wynika, że model otwartych innowacji nie jest domeną polskiej gospodarki. Wskazuje na to niska skłonność przedsiębiorstw do kooperacji z innymi podmiotami i wspólnego opracowania innowacyjnych przedsięwzięć. Jedną z ważniejszych przyczyn takiego stanu jest niski poziom zaufania społecznego. Nie sprzyja to tworzeniu trwałych więzi, które w koncepcji otwartych innowacji stanowią podstawę udanych wdrożeń.
Lokalizacja przemysłu spożywczego w Polsce jest przestrzennie zróżnicowana. Międzyregionalny aspekt porównań wskazuje na woj. mazowieckie jako region, który w skali kraju zajmuje pozycję lidera w tej branży - ze względu na strukturę zarówno produkcji sprzedanej, jak i wielkości zatrudnienia. Natomiast z analizy intraregionalnej, przeprowadzonej na podstawie wskaźnika lokalizacji (LQ) wynika, że przemysł spożywczy w kraju skoncentrowany jest na: Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz na Mazowszu.
Wzrost cen detalicznych wyrobów żywnościowych w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej spowodowany był mechanizmem zbliżania się cen krajowych do cen w innych krajach UE. Zjawisko to wystąpiło z różnym nasileniem w stosunku do różnych produktów. Szczególnie wyraźny wzrost cen odnotowano w przypadku cukru i wołowiny.
Przedstawiono samoocenę 28 przedsiębiorstw przemysłu spożywczego zlokalizowanych w woj. warmińsko-mazurskim dotyczącą znaczenia wewnętrznych i zewnętrznych źródeł informacji wykorzystywanych w działalności innowacyjnej. Z badań wynika, że spośród wewnętrznych źródeł najwyższe znaczenie miały pomysły właścicieli i kierownictwa firm. Zdecydowanie niżej oceniono pomysły pracowników, w tym pracowników komórek badawczo-rozwojowych. Z kolei wśród wewnętrznych źródeł najważniejsze były opinie klientów. Znacznie rzadziej wskazywano na współpracę z innymi przedsiębiorstwami oraz na kopiowanie rozwiązań konkurentów. Jako źródło innowacji znikome znaczenie miała współpraca z podmiotami sektora badawczo-rozwojowego.
Podmioty handlu detalicznego, podobnie jak i inne jednostki prowadzące rynkową działalność gospodarczą, musiały podjąć intensywne działania dostosowujące je do zmieniających się potrzeb i oczekiwań rynku. Zmiany mają charakter własnościowy i dokonują się równolegle ze zmianami ilościowymi i jakościowymi. Duży wpływ na obecną strukturę handlu detalicznego mają wielkopowierzchniowe obiekty handlowe, dynamicznie rozwijane przez przedsiębiorstwa zagraniczne. Wpływają one zwłaszcza na przemiany jakościowe oraz wywołują zmiany w strukturze kanałów dystrybucji artykułów konsumpcyjnych. Decydującą rolę w przyśpieszonej ekspansji sieci zagranicznych w Polsce spełniają podmioty funkcjonujące na rynku artykułów częstego zakupu (FMCG). Jednocześnie rośnie udział obrotów nowoczesnych kanałów dystrybucji w stosunku do tzw. handlu tradycyjnego.
The arbuscular mycorrhizal (AM) status of plants colonizing an area affected by leakage of salty water (Barycz near Kraków, Poland) was studied in 2000 and 2001. The occurrence of plants typical for soils of increased salinity was observed. Among the 13 examined plant species 7 were mycorrhizal. The abundance of mycorrhizal plant populations was increased in the second year of study. Strains of 4 species of AMF, including Glomus caledonium, G. claroideum, G. geosporum and G. intraradices were isolated using trap cultures. On the basis of morphological characters the presence of G. tenue was detected in plant roots of several species from the study area. The efficiency of mycorrhizal colonization and arbuscule formation by two strains of G. geosporum isolated from a saline area and a strain of G. intraradices from unaffected sites was tested in an experiment carried out on Plantago lanceolata cultivated on substrata of different salinity levels. The increase in mycorrhizal parameters with growing salt content was observed in the case of strains originating from the salt-affected area. At the highest salt level these strains formed better developed mycorrhiza than the strain from the non-saline site, suggesting a better adaptation of the strains from the saline area. The data on vitality (alkaline phosphatase test) of intraradical AM fungi gave a clearer picture than those obtained by the conventional aniline blue staining.
Przedstawiono dane o innowacjach produktowych w polskim oraz w brytyjskim i amerykańskim przemyśle spożywczym. Omówiono też czynniki warunkujące wprowadzenie nowych produktów żywnościowych na rynek.
Celem badań była identyfikacja zmian poziomu innowacyjności przedsiębiorstw przemysłu spo- żywczego w następujących szeregach czasowych: 2008-2010, 2009-2011 i 2010-2012. Do analizy zmian poziomu innowacyjności wykorzystano odsetek przedsiębiorstw aktywnych innowacyjnie i innowacyjnych oraz odsetek podmiotów wdrażających innowacje technologiczne (produktowe i procesowe) oraz nietechnologiczne (marketingowe i organizacyjne). Spośród analizowanych działów zdecydowanie bardziej innowacyjne okazały się przedsiębiorstwa produkujące napoje. Odsetek podmiotów wdrażających poszczególne rodzaje innowacji był znacznie wyższy nie tylko w porównaniu do jednostek produkujących artykuły spożywcze, ale i do całego przetwórstwa przemysłowego. Stwierdzono także cykliczność wdrażania innowacji (szczególnie organizacyjnych i marketingowych). Zdecydowanie najwyższy udział innowacji nietechnologicznych odnotowano w dziale produkcja napojów, szczególnie w obszarze innowacji marketingowych. Różnice w stosunku do przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego i produkcji artykułów spożywczych wynosiły nawet 17 p.p.
The research was carried out in food industry enterprises from meat, creamery and the aggregate food sectors. Reasons of innovative processes initiation, number and range of product innovations undertaken by analyzed companies are presented in the paper. There are also presented respondents’ opinions upon factors which could raise or restrict the proficiency of innovative activities.
Wśród źródeł finansowania działalności innowacyjnej podstawowe znaczenie mają środki własne przedsiębiorstw uzupełniane kredytami i pożyczkami bankowymi. Ważną rolę w kształtowaniu aktywności innowacyjnej odgrywają również finansowe instrumenty wspierające procesy wdrażania innowacji, które wynikają z realizacji polityki innowacyjnej państwa. Oferta pomocy w ramach budżetu krajowego jest udzielana m.in. w formie dopłat do oprocentowania oraz gwarancji i poręczeń. Natomiast wsparcie z UE oferowane jest głównie w postaci różnych programów. W latach 2007-2013 podmioty działające w branży spożywczej mogą korzystać przede wszystkim z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Istotne wsparcie może pochodzić również z PO Innowacyjna Gospodarka, szczególnie po zmianach umożliwiających aplikowanie także firmom zatrudniającym ponad 750 osób. Polska należy do tych krajów, w których przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego częściej korzystają z oferty publicznego wsparcia pochodzącego z UE niż z pomocy krajowej.
Omówiono działalność przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w ujęciu inter- i intraregionalnym. Badania wskazują na wyraźną koncentrację przemysłu spożywczego w woj. mazowieckim i wielkopolskim. We- wnątrzregionalne zróżnicowanie struktury wartości produkcji sprzedanej oraz zatrudnienia wskazuje natomiast, że przemysł spożywczy jest najważniejszą branżą w woj. podlaskim. Wskaźniki innowacyjności przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w poszczególnych województwach są bardzo zróżnicowane (wskaźnik zmienności 50­60%). Najwyższe wskaźniki (ok. 2-krotnie wyższe niż średnia w kraju) odnotowano wśród przedsiębiorstw woj. mazowieckiego i opolskiego. Pozytywnym zjawiskiem jest wysoka aktywność innowacyjna przedsiębiorstw w woj. podlaskim (blisko 1,5-krotnie wyższa niż średnia krajowa), w którym branża spożywcza jest dominująca.
Podejmowanie działań przedsiębiorczych w agrobiznesie stymuluje wiele czynników. Istnieje przekonanie, że przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego mogą aktywizować lokalną gospodarkę i zwiększać zatrudnienie. Jest to możliwe, ale tylko w ograniczonym zakresie. Koncentracja i modernizacja zakładów przetwórstwa żywności może prowadzić do przenoszenia niektórych ich funkcji do otoczenia. Stwarza to również możliwość zwiększenia zatrudnienia producentów rolnych w sferze przed- i poprodukcyjnej.
Dokonano oceny skuteczności działań rozwojowych przedsiębiorstw przemysłu spożywczego i czynników, które ją zwiększają lub ograniczają. Oceny tej dokonano na podstawie trafności rynkowej nowych produktów (rozumianej jako zgodność cech oferowanych w nowych produktach z cechami oczekiwanymi przez rynek) oraz czasu opracowywania i wdrażania nowych produktów na rynek.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.