Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Analizę fenologiczną przeprowadzono w warunkach uprawowych w Zakładzie Dydaktyczno-Doświadczalnym UWM w Olsztynie w systemie doświadczeń polowych porównując badane klony. Materiał roślinny stanowiły klony lilii z grupy Mieszańców Azjatyckich wyhodowane w gospodarstwie A. Hajdysa: ‘Impet’, ‘Estyma’, ‘Furora’, ‘Altai’, ‘Aria’, ‘Gloria’, ‘Abizag’. Obserwacje prowadzono w trakcie całego okresu wegetacyjnego, oddzielnie dla każdego genotypu. W trakcie cyklu wegetacyjnego badane klony okazały się odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne Olsztyna. Odporność na choroby i szkodniki oceniono na 7° (w 9-stopniowej skali). Badane klony rozpoczęły okres kwitnienia pomiędzy 48-69 dniem od rozpoczęcia okresu wegetacji.
Materiał badawczy stanowiły, odzyskane zalążnie i zarodki mieszańców międzygatunkowych - Lilium x formolongi skrzyżowanych z odmianami 'Casa Blanca' i 'Siberia' należącymi do lilii orientalnych. W celu pokonania barier międzygatunkowych zastosowano regenerację roślin z zalążni ciętych w plastry i z zalążków wyłożonych bezpośrednio na pożywkę. Wzrost kalusa zaobserwowano w przypadku trzech mieszańców: Lilium x formolongi x Lilium x formolongi (21% eksplantatów inicjujących kalus), Lilium x formolongi x Lilium 'Siberia' (14%), Lilium x formolongi x Lilium 'Siberia' (28%). W obrębie zalążków izolowanych bezpośrednio na pożywkę większy procent skiełkowanych zalążków uzyskano z mieszańca L. x formolongi x Lilium 'Siberia' (44% wyłożonych zarodków). Kiełkowanie zalążków wystąpiło od 2 do 10 dnia od wyłożenia na pożywkę. Najlepszym sposobem regeneracji roślin z kultur niedojrzałych zalążków lilii jest ich izolacja i wykładanie bezpośrednio na pożywkę inicjującą rozwój zarod­ków, zaś optymalnym wiekiem pobierania zalążków do kultur in vitro, jest termin od 28 dnia po zapyleniu w przypadku mieszańca Lilium x formolongi x Lilium x formolongi, natomiast u mieszańca Lilium x formolongi x Lilium 'Siberia' możemy od 25 dnia.
Ustalono możliwości otrzymania mieszańców międzygatunkowych lilii przy zastosowaniu trzech metod zapylenia - tradycyjnego, polegającego na przeniesieniu pyłku z rośliny ojcowskiej na roślinę mateczną oraz dwóch prowadzących do ograniczenia barier krzyżowalności - skrócenia słupka i wycięcia szyjki słupka. Krzyżowania prowadzono między odmianami lilii z grupy Mieszańców Azjatyckich (‘Apeldoorn’, ‘Connecticut King’, ’Dreamland’, ‘Gran Paradiso’, ‘Miss Alice’, ‘Montreux’ ‘Prima’, ‘Roma’) i z grupy Mieszańców Longiflorum (L. longiflorum ‘Snow Queen’, L. longiflorum, L. ×formolongi w latach 1999-2001 w szklarni i na poletkach hali wegetacyjnej AR w Szczecinie. W wyniku przeprowadzonych krzyżowań otrzymano 69 nasion mieszańcowych z wyraźnie widocznym zarodkiem. W większości przypadków były to nasiona pochodzące z zapyleń połączonych z przycinaniem słupka. Próby kiełkowania prowadzono na pożywce MS (Murashige i Skoog 1962) z dodatkiem kazeiny hydrolizowanej (60 g‧dm⁻³ i 200 mg‧dm⁻³), w fitotronie o temperaturze 25°C i natężeniu napromieniowania kwantowego 40 µmol‧m⁻²‧s⁻¹. Spośród 69 nasion mieszańcowych skiełkowało zaledwie jedno, otrzymane ze skrzyżowania ‘Connecticut King’ ×L. longiflorum.
Obiektem badań były mieszańce międzygrupowe lilii Mieszańce Orientalne, Mieszańce Longiflorum, Mieszańce Trąbkowe i Mieszańce Azjatyckie. Określono skuteczność krzyżowania różnych gatunków lilii przy zastosowaniu dwóch różnych sposobów zapyleń oraz wspomagania kiełkowania otrzymanych zarodków w kulturach in vitro. Do udanych krzyżowań zaliczono ‘Montreux’ x ‘Rosato’, ‘Montreux’ x ‘Miami’, ‘Berlin’ x ‘Connecticut King’. L. regale x ‘Apeldoorn’ i ‘Miss Alice’ x ‘La Reve’. Pięć pierwszych mieszańców zawiązało po jednym nasionku. Z krzyżowań między L. regale x ‘Apeldoorn’ i ‘Miss Alice’ x ‘La Reve’ L. regale x ‘Apeldoorn’ i ‘Miss Alice’ x ‘La Reve’ otrzymano po 3 nasiona, między L. regale x ‘Miss Alice’- 2 nasiona, a ze skrzyżowania odmian L. regale x ‘Apeldoorn’ i ‘Miss Alice’ x ‘La Reve’- 5 nasion. W sumie z 452 krzyżowań udało się otrzymać 16 nasion z wykształconymi zarodkami. Wszystkie odznaczały się słabą żywotnością. W kulturach in vitro zainicjowano do wzrostu tylko jedno z zawiązanych nasion ‘Berlin’ x ‘Connecticut King’.
Doświadczenie prowadzono w Ogrodzie Zakładu Dydaktyczno-Doświadczalnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przedmiotem badań było dziesięć gatunków i dwie odmiany ozdobnych czosnków: A. moly, A. neapolitanum, A. oreophilum, A. roseum, A. karataviense, A. christophi, A. schubertii, A. siculum, A. aflatunense, A. giganteum, A. ‘Gladiator’, A. ‘Mount Everest’. Podczas okresu wegetacji przeprowadzono obserwację przebiegu fenofaz i przezimowania wybranych czosnków ozdobnych. Stwierdzono, że przezimowanie, rozpoczęcie okresu wegetacji, początek, pełnia i koniec kwitnienia ozdobnych czosnków zależał od gatunku, odmiany i przebiegu warunków meteorologicznych panujących w warunkach przyrodniczych Olsztyna.
Badano wpływ flurprimidolu w stężeniu 15 mg·dm⁻³ stosowanego w postaci preparatu Topflor 015 SL, który zawiera 1,5% flurprimidolu, na wartość dekora­cyjną i kwitnienie odmian pelargonii rabatowej: Elite Pink F₁ Maverick Pink F₁ i Orbit Coral F₁. Retardant stosowano mocząc w nim nasiona przez 24 godziny lub mocząc nasiona i opryskując rośliny w stadium 8-9 liści. Stwierdzono, że mocze­nie nasion we flurprimidolu może przedłużać fazę wegetatywną i stymulować wzrost roślin. Flurprimidol zastosowany w fazie rozsady poprawia pokrój pelar­gonii, hamuje jej wzrost oraz zwiększa liczbę kwiatostanów i intensywność zazie­lenienia liści.
Badania nad plonem handlowym tulipanów uprawianych sposobem jednorocznym i wieloletnim przeprowadzone zostały w Ogrodzie Zakładu Dydaktyczno-Doświadczalnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Po zakończeniu wegetacji tulipanów i wykopaniu cebul obliczono plon handlowy (w szt.·m⁻² i kg.·m⁻²) Plon cebul tulipanów uprawianych sposobem jednorocznym wyrażony szt.·m⁻² i kg·m⁻² był znacznie wyższy od plonu w uprawie trzyletniej. Średni plon handlowy wahał się od 7,67 szt.·m⁻² (‘Georgette’ w uprawie wieloletniej) do 249,00 szt.·m⁻² (‘Apeldoorn’ w uprawie jednorocznej). W uprawie jednorocznej najplenniejsze okazały się odmiany ‘Apeldoorn’, 'Apeldoorn’s Elite’ ‘Doll’s Minuet’. Plon tych odmian w uprawie wieloletniej był znacznie niższy, ale w stosunku do innych odmian dawał największy plon handlowy. Plon handlowy wyrażony w kg·m⁻² i w szt.·m⁻² był największy w uprawie jednorocznej. Plon ten w uprawie wieloletniej był czterokrotnie mniejszy.
Badania nad przebiegiem fenofaz odmian narcyzów przeprowadzono w latach 1998-2001 w Ogrodzie Zakladu Dydaktycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Badaniami objęto 8 odmian narcyzów z różnych grup: ‘Carlton’, ‘Gigantic Star’ z grupy Narcyzy Wielkoprzykoronkowe; ‘Cheerfulness’, ‘Golden Ducat’, ‘Tahiti’, ‘Yellow Cheerfulness’ z grupy Narcyzy Pełne; ‘Geranium’, ‘Scarlet Gem’ z grupy - Mieszańce Tazetta. Odmiany te uprawiano w cyklu jednorocznym i trzyletnim. W okresie badań wykonano obserwacje fenofaz: rozpoczęcie wegetacji, początek kwitnienia, pełnia kwitnienia, koniec kwitnienia, zakończenie wegetacji, liczba dni wegetacji, liczba dni od rozpoczęcia wegetacji do początku kwitnienia oraz długość okresu kwitnienia. Fenofazy te notowane u badanych odmian narcyzów miały jednakowy przebieg zarówno w uprawie jednorocznej, jak i w uprawie trzyletniej i zależały od temperatury powietrza oraz opadów w poszczególnych latach badań. Początek wegetacji następował na przełomie lutego i marca. Najwcześniej w obu uprawach rozpoczęły kwitnienie odmiany: ’Carlton’, ‘Geranium’, ‘Gigantic Star’ i ‘Scarlet Gem’. Najdłuższym okresem kwitnienia w obu uprawach wyróżniły się odmiany ‘Carlton’ (8—19 dni) i ‘Gigantic Star’ (10-18 dni), a najkrótszym ‘Yellow Cheerfulness’ (9-13 dni) i ‘Cheerfulness’ (10-14 dni).
Badania nad przebiegiem fenofaz odmian tulipanów przeprowadzono w latach 1998-2001 w Ogrodzie Zakładu Dydaktycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Badaniami objęto 29 odmian tulipanów z różnych grup: ‘Monte Carlo’ z grupy Pełne Wczesne, ‘Coriolan’, ‘Lustige Witwe’, ‘Negrita’, ‘Prominence’ z grupy Tulipany Triumph, ‘Apeldoorn’, Apeldoorn's Elite’, ‘General Eisenhower’, ‘Oxford’, ‘Parade’, ‘Red Matador’ z grupy Mieszańce Darwina, ‘Gander’, ‘Gander’s Rhapsody’, ‘Georgette’, ‘Rosy Wings’ z grupy Pojedyncze Późne, ‘Aladdin’, ‘China Pink’, ‘Sambor’, ’West Point’ i ‘White Triumphator’ z grupy Tulipany Liliokształtne, ‘Swan Wings’ z grupy Tulipany Postrzępione, ‘Doll’s Minuet’ z grupy Tulipany Zielonopłatkowe, ‘White ‘Parrot’ z grupy Tulipany Papuzie, ‘Angelique’, ‘Bonanza’, ‘Casablanca’ z grupy Pełne Późne, ‘Giuseppe Verdi’ z grupy z grupy Tulipany Kaufmana, ‘Ognik’, ‘Purissima’ z grupy Tulipany Fostera. Odmiany te uprawiano w cyklu jednorocznym i trzyletnim. W okresie badań wykonano obserwacje fenofaz: rozpoczęcie wegetacji, początek kwitnienia, pełnia kwitnienia, koniec kwitnienia, zakończenie wegetacji, obliczono liczbę dni wegetacji i dni od rozpoczęcia wegetacji do początku kwitnienia oraz długość okresu kwitnienia. Fenofazy te notowane u badanych odmian tulipanów miały jednakowy przebieg zarówno w uprawie jednorocznej, jak i w uprawie trzyletniej i zależały od temperatury powietrza i gleby oraz opadów w poszczególnych latach badań. Zarówno początek rozpoczęcia wegetacji tulipanów (od 12 II do 5 III), jak i jego zakończenie (od 5 do 22 VI) odbywało się w różnych terminach. Najwcześniej w obu uprawach rozpoczęła kwitnienie odmiana ‘Giuseppe Verdi’ (9 IV), później ‘Ognik’, ‘Purissima’, 'Monte Carlo’ (21 IV), a następnie ‘Negrita’, ‘Lustige’, ‘Witwe’ i ‘Prominence’ (22 IV). Okres kwitnienia tulipanów trwał średnio od 11 do 14 dni. Najdłużej w obu uprawach kwitły odmiany: ‘Angelique’, ‘Bonanza’, ‘Casablanca’, ‘Monte Carlo’, ‘Oxford’ i ‘Rosy Wings’.
Nasiona pelargonii rabatowej odmian 'Elite Pink F₁, Maverick Pink F₁' i 'Orbit Coral F₁ moczono w roztworach retardantów B-Nine 85 SP, Bonzi S.C., Cycocel 460 SL i lopflor 015 SL, których substancje czynne miały następujące stężenia: daminozyd - 4250 mg·dm³, paklobutrazol - 7 mg·dm³ , chloromekwat - 480 mg·dm³ i flurprimidol - 15 mg·dm³. Retardanty nie wpłynęły na zdolność kiełkowania nasion, uzyskano nato­miast wyrównane wschody roślin. Pokrój oraz zazielenienie liści pelargonii silnie modyfikował flurprimidol i paklobutrazol, w mniejszym stopniu chloromekwat, a w najmniejszym daminozyd.
Badania nad plonem handlowym narcyzów uprawianych w cyklu jednorocznym i trzyletnim przeprowadzone zostały w Ogrodzie Zakładu Dydaktyczno-Doświadczalnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Po zakończeniu wegetacji narcyzów i wykopaniu cebul obliczono plon handlowy wyrażony w szt. ‧m⁻² i kg‧m⁻². Plon handlowy cebul narcyzów uprawianych w cyklu jednorocznym był znacznie wyższy od plonu w uprawie trzyletniej. Najplenniejsze okazały się odmiany: ‘Geranium’ (140,84 szt.‧m⁻²), ‘Gigantic Stať (139,31 szt.‧m⁻²) i ‘Cheerfulness’ (139,00 szt.‧m⁻²) w uprawie jednorocznej. Natomiast w uprawie trzyletniej te odmiany uzyskały znacznie niższy plon.
Badania morfologiczne odmian narcyzów uprawianych w cyklu jednorocznym i trzyletnim wykonano w latach 1998-2001 w Katedrze Ogrodnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Morfologia części nadziemnej odmian narcyzów (wysokość pędu kwiatowego, średnica okwiatu i długość blaszki liściowej) zależała od sposobu uprawy. W uprawie wieloletniej rośliny charakteryzowały się niższym wzrostem i mniejszą średnicą okwiatu, ale miały dłuższe liście. Uprawa trzyletnia spowodowała istotne zmniejszenie wysokości pędu u odmian: ‘Gigantic Star’ i ‘Carlton’, a średnicy okwiatu u odmian: ‘Tahiti’, ‘Gigantic Star’ i ‘Golden Ducat’. Nastąpił natomiast wyraźny wzrost długości liścia u narcyzów odmiany: ‘Yellow Cheerfulness’ i ‘Geranium’.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.