Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Artykuł dotyczy jednego z najważniejszych obecnie zagadnień związanych z rolnictwem i polityką rolną, a mianowicie kwestią wielofunkcyjności rolnictwa i powiązaniem tego zjawiska z polityka rolną, zwłaszcza na szczeblu unijnym. W artykule została podjęta próba identyfikacji funkcji rolnictwa w odniesieniu do produkcji rynkowej, produkcji nierynkowej, oddziaływania na sferę przyrodniczą, społeczną i kulturową. Zjawisko wielofunkcyjności rolnictwa zostało powiązane z koncepcją zrównoważonego rozwoju, zagadnieniem wyceny nierynkowych funkcji rolnictwa, bezpieczeństwem żywnościowym i legitymizacją publicznego wsparcia dla rolnictwa w Unii Europejskiej.
Ziemia należy do tzw. klasycznych i podstawowych czynników produkcji, ale znaczenie tego czynnika ulega istotnym zmianom. Z wykorzystywaniem ziemi rolniczej związanych jest wiele funkcji: gospodarczych, środowiskowych, społecznych, kulturowych i politycznych. Ziemia rolnicza jest źródłem zarówno prywatnych dóbr rynkowych, jak i wielu dóbr publicznych. W skali globalnej rośnie zapotrzebowanie na grunty rolne, co może doprowadzić do przekroczenia poziomu wykorzystania tego zasobu, uznanego za optymalny i zrównoważony. W niektórych rejonach naszego globu następuje jednakże znaczny ubytek ziemi rolniczej, występuje zjawisko porzucania ziemi i przeznaczanie jej na cele nierolnicze. Zjawisko to występuje od wielu lat w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych. Jest to niepokojąca i niekorzystna tendencja.
Dekada lat 1990-ych w Polsce była okresem gruntownych zmian systemowych i stosunkowo szybkiego rozwoju gospodarczego. Biorąc pod uwagę głębokość reform systemowych i osiągnięte wskaźniki makroekonomiczne była to dekada sukcesu. Inaczej wyglądają rezultaty transformacji systemowej z punktu widzenia niektórych grup społecznych. Większość rolników zalicza siebie do przegranych uczestników polskiej transformacji. Czują się oni rozczarowani reformami rynkowymi, które nie przyniosły im oczekiwanych, pozytywnych rezultatów. Parytet dochodów rolniczych spadł do poziomu ok. 40% i drastycznie ograniczone zostały możliwości inwestowania i modernizacji gospodarstw. W większości gospodarstw rolnych następują procesy dekapitalizacji i kurczenia się majątku produkcyjnego. Zmiany instytucjonalne przebiegają w rolnictwie bardzo powoli, a niedorozwój instytucji należy uznać za jedną z najważniejszych barier modernizacji polskiego rolnictwa. W latach 1990-ych polityka rolna państwa ulegała częstym zmianom, była niespójna i mało skuteczna. W strukturze wsparcia dla rolnictwa dominowały dwa instrumenty: dopłaty do KRUS i wysokie cła ochronne na produkty rolne. Taki system wspierania rolnictwa nie sprzyjał restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. W rezultacie: rolnictwo polskie jest słabo przygotowane do funkcjonowania na trudnym i konkurencyjnym rynku Unii Europejskiej.
W artykule podjęto próbę oceny rozwoju nauk ekonomiczno-rolniczych w ubiegłym dziesięciole¬ciu. Przedmiotem oceny były zarówno osiągnięcia instytucji naukowych zajmujących się rozwojem rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce, jak i słabości tej dziedziny nauki. Inicjatorem i realizatorem oceny był Komitet Ekonomiki Rolnictwa PAN. Duża część artykułu zawiera prezentację autorskiej oceny dokonań w zakresie badań, publikacji i rozwoju kadry naukowej w zakresie ekonomiki rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Autor stawia w artykule pytania o kierunki i stan zaawansowania naukowego badań nad rozwojem obszarów wiejskich oraz dokonuje przeglądu najważniejszych osiągnięć naukowych w zakresie dyscyplin zajmujących się tymi obszarami. W artykule uzasadniana jest teza o specyficznym charakterze obszarów wiejskich jako wyodrębnionego przedmiotu badań. Autor formułuje też wniosek o potrzebie kreowania interdyscyplinarnej teorii rozwoju obszarów wiejskich i przedstawia dorobek nauk społecznych, a zwłaszcza socjologii, ekonomii i geografii społeczno-ekonomicznej, które mogą stanowić podstawy takiej teorii.
8
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Miejsce i rola rolnictwa w gospodarce narodowej

100%
Economic development of some highly developed countries reduced the share of agriculture in Gross Domestic Product down to 1-2%. Such a tendency provoked some economists to formulate the opinions that agriculture in those countries is marginal and obsolete. This opinion is based on false or misleading assumptions. Even in the most developed countries, including European Union, agriculture plays very important role and fulfills many key functions. Contemporary agriculture is a source of market goods, but also public goods and so called „merit goods". In the European Union we can observe „revival of rurality" and appreciation of agriculture in functioning of the society and in preserving environmental and cultural values.
Przedstawiono problemy globalizacji w wielu aspektach, poczynając od jej rozwoju w ujęciu historycznym, przez prawidłowości rozwoju rolnictwa, związki globalizacji z bezpieczeństwem żywnościowym po globalną regulację funkcjonowania rolnictwa i agrobiznesu.
11
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Rolnictwo a gospodarka rynkowa

100%
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.