Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Żywność funkcjonalna, otrzymywana przez wzbogacanie typowych wyrobów spożywczych, w biologicznie aktywne substancje albo łączenie składników zgodnie ze specjalnie zaprojektowanym składem odżywczym (designer food), ma za zadanie zapobiegać lub leczyć choroby cywilizacyjne. W organizmie człowieka, żywność funkcjonalna powinna, ulegać takim samym jak żywność tradycyjna procesom fizjologicznym, związanym z percepcją sensoryczną, jedzeniem, trawieniem, wchłanianiem i wykorzystaniem w procesach metabolicznych, nie zaburzonym wysoką zawartością biologicznie aktywnych substancji. Z punktu widzenia ekotrofologii, można zaakceptować tylko produkty spożywcze otrzymane z surowców naturalnych, nie poddawanych modyfikacjom genetycznym, bogatych w substancje biologicznie aktywne, a wzbogacane jedynie w probiotyki. Natomiast w przypadku żywności projektowanej, istnieje niebezpieczeństwo powstawania błędów żywieniowych prowadzących do chorób, podobnie jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej żywności o niezrównoważonej wartości odżywczej.
W artykule podano cztery definicje żywności wygodnej, jakie można spotkać w literaturze angielskiej, amerykańskiej i niemieckiej. Popyt na żywność tego rodzaju kształtują zjawiska społeczne i kulturowe, m.in. praca kobiet, rozwój żywienia zbiorowego. Produkcja żywności wygodnej możliwa jest dzięki stosowaniu wielu sposobów przedłużania trwałości i nowych materiałów opakowaniowych.
Spełnienie potrzeb zdrowotnych i żywieniowych konsumentów w stopniu znacznie wyższym niż przy tradycyjnym rozumieniu pojęcia jakości jest możliwe przez wdrażanie systemu zarządzania jakością, opisanego normami z serii ISO 9000. Z tego względu należy ocenić ten system jakości jako i prozdrowotny. Zaletą tego systemu jest całościowe podejście do jakości wyrobu spożywczego na wszystkich etapach jego istnienia od fazy pomysłu przez fazę wytwarzania, fazę konsumpcji aż do oceny poziomu zaspokojenia potrzeb żywieniowych konsumenta umożliwiającą zaprojektowanie nowego, lepszego jakościowo wyrobu. Gwarantowana wartość odżywcza jest efektem działania systemu zapewnienia jakości od identyfikacji potrzeb żywieniowych do ostatecznego zaspokojenia wymagań i oczekiwań odbiorcy. W ostatnich latach wzrasta zrozumienie, że jest ona elementem bezpieczeństwa żywieniowego należnego każdemu człowiekowi. Bezpieczeństwo żywieniowe zaś wymienia się wśród podstawowych praw jednostki ludzkiej, umożliwiających jej prawidłowy rozwój i dobrobyt.
W opracowaniu dokonano przeglądu literatury dotyczącej możliwości projektowania nowych produktów żywnościowych spełniających prozdrowotne potrzeby konsumentów XXI wieku. Podkreślono konieczność precyzyjnego wykorzystywania efektów żywieniowych substancji dodatkowych, odpowiedzialnych za tworzenie wyglądu, smaku, zapachu i tekstury żywności. Zwrócono uwagę na możliwości zastosowania tych efektów w prawidłowym fizjologicznym pobudzeniu organizmu człowieka do optymalnego wykorzystania składników odżywczych z pokarmu, na przydatność dodatków teksturotwórczych o działaniu błonnika pokarmowego do projektowania nowych typów żywności dla osób starszych, cierpiących na choroby cywilizacyjne lub starających się im zapobiegać. Podkreślono konieczność efektywnej współpracy technologów, żywieniowców, dietetyków i specjalistów od marketingu w procesie projektowania nowych rodzajów żywności, spełniających prozdrowotne potrzeby konsumentów, a jednocześnie gwarantujących sukces rynkowy producentowi.
Dla konsumentów znakowanie produktów spożywczych na opakowaniu jest ważnym źródłem informacji o wartości odżywczej produktu i jego wpływie na zdrowie. Informacje podane na etykiecie mogą przyczynić się do podejmowania świadomych decyzji o sposobie żywienia. W celu zapobiegania nieuczciwym praktykom handlowym stosuje się różnorodne systemy rejestracji i znakowania żywności o szczególnych walorach zdrowotnych. Chroni to konsumentów przed możliwością popełnienia pomyłki i ułatwia dokonanie wyboru podczas zakupów. Oświadczenia zdrowotne i żywieniowe są niezbędne zwłaszcza dla konsumentów hcących właściwie się odżywiać.
Od kilkunastu lat w Europie można zauważyć zainteresowanie żywnością wytwarzaną metodami tradycyjnymi i ekologicznymi. W celu dostarczenia informacji o produkcie i wytwórcy, a także zapobiegania nieuczciwym praktykom producentów (przywłaszczaniu nazwy, podrabianiu), stosuje się różnorodne systemy rejestracji, znakowania i certyfikacji żywności tradycyjnej, regionalnej czy ekologicznej. Chroni to konsumentów przed możliwością pomyłki i ułatwia im dokonanie wyboru podczas zakupów. Zagadnienia związane z rejestracją i ochroną produktów regionalnych, wytwarzanych tradycyjnymi metodami czy ekologicznych są określone w prawie Unii Europejskiej.
Dobrowolne znakowanie produktów w żywnościowych na opakowaniu (informacją o wartości odżywczej) za pomocą GDA, „traffic lights” czy logo programu „Wiem, co wybieram”, ma na celu pomoc konsumentom w dokonywaniu świadomych wyborów żywieniowych wśród wielu podobnych do siebie wyrobów. Odgrywa rolę informacyjno-edukacyjną. Jest też wyrazem dbałości o klienta, coraz częściej zainteresowanego właściwym odżywianiem. Może także przyczynić się do wzrostu zaufania klientów do producentów.
Podano charakterystykę żywieniowo-technologiczną napojów orzeźwiających dostępnych na rynku krajowym. Omówiono rolę wody w organizmie oraz mechanizm powstawania i zaspokajania pragnienia. Bliżej scharakteryzowano grupę gazowanych napojów słodzonych, łącznie z napojami typu „light", wodami mineralnymi, sokami i napojami owocowymi oraz napojami funkcjonalnymi.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.