Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W ciągu ostatnich 15 lat w rolniczo-przemysłowym kompleksie Rosji miały miejsce zasadnicze przekształcenia: wprowadzenie zasad rynkowych, prywatyzacja, dekoncentracja przedsiębiorstw w rolnictwie, przemyśle spożywczym i handlu, i inne zmiany. Powstały prywatne gospodarstwa chłopskie (farmerskie) i liczne prywatne firmy we wszystkich gałęziach gospodarki żywnościowej. W procesie prywatyzacji pojawiły się jednak tendencje do naruszenia powiązań gospodarczych pomiędzy rolnictwem, przemysłem spożywczym i sferą realizacji. Doprowadziło to nie tylko do naruszenia zasad reprodukcji rozszerzonej w APK, lecz także do gwałtownego zmniejszenia osiągniętego wcześniej poziomu i jakościowych wskaźników produkcji surowców rolnych i żywności. Zmniejszyły się nakłady inwestycyjne na rozwój i rekonstrukcję techniczną, zmalał stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych. Niedobór żywności był uzupełniany importem, który w przypadku niektórych produktów przekraczał nawet 60%. W tych warunkach nastąpiło zmniejszenie spożycia żywności, które przeciętnie odbiega od poziomu zalecanego normami racjonalnego żywienia. Jednakże po 1998 r. w APK Rosji zarysowały się określone pozytywne tendencje stabilizacji i wzrostu podstawowych wskaźników produkcji i reprodukcji.
Celem badań było zaprezentowanie zmian, które zaszły w otoczeniu makroekonomicznym banków spółdzielczych w Polsce oraz w ich działalności kredytowej, m.in. w wyniku kryzysu finansowego. Kryzys finansowy w nieznacznie odmienny sposób wpłynął na działalność kredytową banków spółdzielczych niż banków komercyjnych. Analiza na danych z KNF i NBP o bankach spółdzielczych i sektorze bankowym za lata 2004-2011 wskazuje, że kryzys finansowy silniej obniżył dynamikę wzrostu kredytów dla sektora niefinansowego w bankach spółdzielczych niż w całym sektorze bankowym. Ograniczenia te dotyczyły głównie kredytowania osób prywatnych i rolników indywidualnych, natomiast dynamika wzrostu kredytów dla przedsiębiorstw w bankach spółdzielczych była w trakcie kryzysu i w okresie pokryzysowym większa niż w całym sektorze bankowym. W rezultacie nastąpiła uniwersalizacja działalności kredytowej banków spółdzielczych.
Before the financial crisis, most studies indicated a positive impact of the credit growth on economic development. The experience of recent years significantly changed this view. The paper presents results of the analysis on relationship between credit growth and the GDP growth and growth of personal income (GDP per capita) in 2004-2011. The test was based on a panel regression model using data from the World Bank. It shows that the credit growth accelerates economic growth and personal income in countries with a moderate level of income. In case of high income euro countries, especially highly indebted economies credit growth is not favorable for the growth of GDP or GDP per capita, what could be explained by creation of the asset bubble and saturation of the economy with credit. In addition, dynamic of economic growth is mitigated by increasing inflation.
Znowelizowanie w 2009 r. Ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych umożliwiło bankom spółdzielczym, m.in. emitowanie bankowych papierów wartościowych, w tym obligacji długoterminowych. Środki z emisji obligacji mogą, po uzyskaniu zgody KNF, być zaliczone do funduszy podstawowych banku. Celem artykułu jest prezentacja zasad takiego sposobu podnoszenia przez banki spółdzielcze kapitałów własnych oraz aktualnego stopnia wykorzystania tej metody. Wyniki analizy wskazują, że w okresie do kwietnia 2011 r. około 10 banków wyemitowało obligacje, głównie we współpracy z własnym bankiem zrzeszającym. Podwyższone w ten sposób fundusze podstawowe umożliwią bankom zwiększenie skali działalności kredytowej, rozszerzenie działalności na cały kraj, udzielanie kredytów większym podmiotom i podniesienie wskaźnika wypłacalności.
Integracja z systemem finansowym Unii Europejskiej była źródłem istotnych zmian w polskim sektorze ubezpieczeń. Okres lat 2002-2009 charakteryzował się wzrostem inwestycji zagranicznego kapitału oraz zwiększeniem konkurencji ze strony zakładów krajowych i zagranicznych. Jedną z istotniejszych konsekwencji tego procesu było rozszerzenie asortymentu o nowe usługi oraz zmiana struktury kanałów dystrybucji ubezpieczeń. Celem badań jest analiza zmian w strukturze produktów ubezpieczeniowych oraz struktury kanałów ich dystrybucji w latach 2002-2009. Badania przeprowadzono na podstawie danych o zakładach ubezpieczeń, jakie publikuje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) i Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Wyniki analizy wskazują, że wraz ze zwiększeniem zaangażowania kapitału zagranicznego w sektorze oraz poprawą sytuacji gospodarczej po integracji Polski z UE wzrosło znaczenia grupy średnich zakładów i spadł poziom koncentracji rynku. Zakłady zmieniły strukturę produktów częściej oferując polisy ubezpieczeń na życie jako instrument inwestycji oszczędności oraz zmniejszając udział ubezpieczeń komunikacyjnych na korzyść ubezpieczeń finansowego i majątkowych. Ubezpieczyciele przebudowali strukturę kanałów dystrybucji zwiększając istotnie sprzedaż produktów ubezpieczeniowych przez sieć placówek bankowych, doprowadzając do silnej dywersyfikacji form sprzedaży ubezpieczeń w Polsce. Wzrastającym kanałem dystrybucji, choć nadal o niewielkich rozmiarach, stała się sprzedaż przez Internet i telefon.
Okres pierwszej dekady lat 2000. w krajach Unii Europejskiej charakteryzował się silnym wzrostem zadłużenia gospodarstw domowych. Na koniec dekady zadłużenie gospodarstw' domowych w krajach UE-15 osiągnęło poziom 60% PKB. W nowych państwach członkowskich UE (NMS) poziom ten był początkowo znacznie niższy, ałe w przyspieszonym tempie zbliżał się do średniej w UE. Celem artykułu jest analiza zmian wielkości i struktury zadłużenia gospodarstw domowych w krajach UE-15 i NMS w latach 2001-2010. W badaniach wykorzystano dane z Eurostatu. EBC i OECD. Wyniki analizy wskazują, że w pierwszych latach dekady najsilniej zadłużone były gospodarstwa domowe w krajach UE-15, jednak po rozszerzeniu UE w krajach NMS zanotowano większe roczne tempo wzrostu zadłużenia. Światowy kryzys finansowy przyczynił się do okresowego ograniczenia tempa wzrostu zadłużania się gospodarstw domowych w obu obszarach UE, ale zmiana ta była tylko okresowa. W 2010 r. proces zadłużania się gospodarstw domowych powrócił do trendu wzrostowego w całej UE. W kilku krajach UE-15 zadłużenie gospodarstw domowych znacznie przekroczyło wartość ich dochodów do dyspozycji. Kredyty mieszkaniowe dominowały w strukturze zadłużenia gospodarstw domowych w całej UE.
Celem badań było przedstawienie jakie zaszły w strukturze kosztów w bankach spółdzielczych w Polsce w latach 2005-2011. Wejście Polski do UE w 2004 r. przyspieszyło tempo wzrostu gospodarczego, przyczyniając się do szybszego rozwoju sektora bankowego, w tym banków spółdzielczych. Jednym z głównych czynników wzrostu aktywów sektora bankowego była działalność kredytowa. Badania prowadzone na danych o bankach spółdzielczych i sektorze bankowym w latach 2005-2011 wykazały, że rozwijały one działalność kredytową w inny sposób niż sektor bankowy zdominowany przez duże banki komercyjne. Choć banki spółdzielcze kierowały dużą część funduszy na finansowanie kredytów dla sektora niefinansowego, to w porównaniu do sektora bankowego lokowały dużo środków w niskodochodowe pożyczki i lokaty składane w bankach zrzeszających. W sposób ciągły podnosiły też udział kredytów dla instytucji samorządowych. Ponad 70% kredytów dla sektora niefinansowego kierowały do gospodarstw domowych, jednak ten udział spadał, przy jednoczesnym wzroście kredytów dla przedsiębiorstw, w 97% dla sektora MSP. Banki spółdzielcze w niewielkim stopniu finansowały zakup mieszkań, a czyniły to niemal całkowicie za złotówki.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.