Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji gospodarstw niskotowarowych w Polsce w świetle realizacji jednego z działań wspierających ich rozwój w ramach PROW 2004-2006. Wskazano na rangę problemu i uzasadniono słuszność dofinansowania tychże gospodarstw, przedstawiono dane statystyczne dotyczące absorpcji środków unijnych w badanym okresie oraz omówiono możliwe rezultaty programu w ramach studium przypadku. Podkreślono dylematy i możliwości związane z przyszłością gospodarstw niskotowarowych.
Celem artykułu jest rozpoznanie czynnika pracy zaangażowanego w produkcję rolną oraz efektywności jego wykorzystania w regionach Unii Europejskiej (UE-25). Analizując przeciętne gospodarstwo rolne w 122 regionach, autorka postawiła pytanie, na ile regiony europejskie różnią się względem wykorzystania czynnika pracy oraz czy można tu znaleźć podobieństwa przestrzenne. Doszukiwała się także przyczyn owego zróżnicowania uwzględniając zarówno czynniki geograficzne, naturalne i związane z kulturą rolną, ale przede wszystkim specyfikę związaną z odmiennością typu produkcyjnego.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zróżnicowania zasobów czynników produkcji zaangażowanych w produkcję rolną oraz relacji zachodzących między nimi, a także efektywności ich wykorzystania w regionach Unii Europejskiej (UE-25). Analizie poddano przeciętne gospodarstwo rolne w 122 regionach, badając nakłady ziemi, pracy, wielkość i strukturę produkcji, koszty, strumienie dopłat i w końcu jego sytuację dochodową. Celem badania było porównanie alokacji i efektywności wspomnianych czynników produkcji w rolnictwie regionów UE. Autorka stawia pytanie, na ile regiony europejskie różnią się względem wykorzystania tychże czynników oraz czy można znaleźć podobieństwa przestrzenne. Doszukuje się także przyczyn owego zróżnicowania uwzględniając różnorakie czynniki.
We wstępie artykułu wskazano na cel rozważań, ich zakres czasowy oraz przyjęte metody badawcze, a także źródła, z których korzystali autorzy. Rozważania skoncentrowano na analizie struktur i dynamiki dochodów krajowego budżetu rolnego, zarówno na poziomie centralnym, także z podziałem na cztery jego główne części (rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne oraz rybołówstwo), jak i budżetów wojewodów. Kolejno, w tej samej konwencji, zostały przebadane wydatki budżetowe w przyjętym okresie finansowania 2007-2013. Zidentyfikowano również realne spadki i wzrosty jego szczegółowych tytułów budżetowych, podejmując próbę oceny tych zjawisk. Konkluzje dotyczą zmian, które zaszły w badanym czasie w zakresie kierunków i dynamiki wydatkowanych środków oraz ich oceny i perspektywy.
Celem badń była ocena, czy pomiędzy wydatkami kierowanymi z budżetu krajowego i unijnego na realizację polityki rolnej w Polsce w latach 2010-2015 zachodzą procesy konwergencji czy dywergencji. Przebadano ogólne wydatki w krajowym i unijnym budżecie rolnym na sektor rolny w Polsce. Dało to podstawę, aby wnioskować, że ani konwergencja typu sigma, ani beta nie miały miejsca. Doszukać można się jedynie dywergencji pomiędzy badanymi wydatkami, przejawiającej się w uzależnianiu w rosnącym stopniu rozwoju krajowego rolnictwa, wsi i obszarów wiejskich ze środkami pomocowymi z UE.
Celem opracowania było wskazanie na instytucjonalne uwarunkowania alokacji zasobów w rolnictwie polskim z uwzględnieniem podstawowych typów produkcyjnych (uprawy polowe, uprawy ogrodnicze i sadownicze, chów i hodowla bydła mlecznego, chów i hodowla trzody chlewnej). Na bazie rozważań teoretycznych oraz ogólnopolskich badań ankietowych skonstruowano zagregowany indeks stopnia zinstytucjonalizowania gospodarstwa rolnego, który pozwolił na delimitację gospodarstw względem intensywności i struktury powiązań gospodarstw rolnych z instytucjami. Następnie zbadano, czy w zidentyfikowanych klasach indywidualnych gospodarstw rolnych, cechujących się różną intensywnością i strukturą związków instytucjonalnych z otoczeniem, alokacja czynników wytwórczych w kluczowych typach produkcyjnych w Polsce wykazuje istotne różnice spowodowane oddziaływaniem struktury instytucjonalnej, w której gospodarstwo funkcjonuje.
Celem artykułu była ocena wydatków na sferę realną, przez którą autorzy rozumieją rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne, w relacji do wydatków na sferę socjalną, czyli KRUS oraz wskazanie na istniejące współzależności. Analizowane wydatki to środki przekazywane z budżetu krajowego, bez wydatków z budżetu środków europejskich oraz funduszy na pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Badania obejmują lata 1996-2012.
Instrumentarium wspólnej polityki rolnej oddziałuje na rozwój i dochodowość polskiego rolnictwa, szczególnie przez główne narzędzie, jakim są dopłaty bezpośrednie. Celem artykułu była ocena kształtowania się płatności bezpośrednich gospodarstw rolnych ze względu na ich poziom, dynamikę i strukturę. Podjęto także próbę wskazania uwarunkowań występujących różnic w badanych zakresach. Badaniom poddano strukturę poszczególnych dopłat obszarowych we wszystkich powiatach województwa wielkopolskiego. Przeprowadzono analizę ilościową płatności bezpośrednich oraz wskazano czynniki determinujące zróżnicowanie w ujęciu przestrzennym (uwzględniając wielkość dopłat bezpośrednich ogółem pozyskiwanych przez gospodarstwa oraz w ujęciu na 1 ha gruntów zgłaszanych do dopłat). Z badań wynika, że w badanym okresie nastąpił rozwój systemu płatności bezpośrednich, poprzez zwiększenie liczby tytułów, na które przypadają płatności obszarowe, natomiast wysokość pomocy finansowej pozyskanej w badanym okresie była uzależniona od położenia geograficznego, wielkości gospodarstw, rodzaju produkcji i aktywności wnioskodawców.
The main objective of the paper was to attempt an analysis of links between institutions and individual agricultural holdings. Based on theoretical considerations and nation-wide questionnaire surveys, an aggregated index of the institutionalisation level of an agricultural holding was developed. It allowed for the delimitation of farms against the intensity and structure of links between agricultural farms and institutions. Then, in the identified classes of individual agricultural holdings characterised by varying intensity and structure of institutional links with the surrounding institutions, basic characteristics regarding the area of farms, its economic strength and production type were discussed.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.