Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono analizę dochodów i wydatków gmin miejsko-wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem dochodów i wydatków związanych z nieruchomościami. Stwierdzono, że głównym dochodem badanych jednostek jest podatek od nieruchomości. W strukturze wydatków dominują wydatki związane z działalnością bieżącą gmin. Wydatki inwestycyjne związane z nieruchomościami nie stanowią dużego udziału w wydatkach ogółem.
Celem badań była ocena sytuacji na rynku kwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej w Polsce z uwzględnieniem polskich i zagranicznych firm hodowlanych. Zakres czasowy analizy obejmował lata 2008-2014. Stwierdzono, że w analizowanym okresie pozycja rynkowa polskich firm hodowli pszenicy ozimej uległa znacznemu pogorszeniu. Dotyczyło to liczby odmian będących w Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych oraz w reprodukcji nasiennej, jak również udziału w powierzchni kwalifikacji nasiennej. Największym krajowym hodowcą pszenicy była firma DANKO, a największą firmą zagraniczną KWS Lochow.
Przedstawiono analizę pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw hodowli roślin na rynku żyta ozimego w stosunku do firm zagranicznych. Zakres czasowy analizy obejmował lata 2009-2013. Stwierdzono, że w analizowanym okresie udział polskich firm hodowli żyta ozimego w Polsce pod wzglę- dem liczby odmian i powierzchni plantacji nasiennych był nadal dominujący. Na uwagę zasługuje głównie firmy KWS Lochow Polska Sp. z o.o., co przejawia się m.in. liczbą rejestrowanych odmian oraz udziałem w reprodukcji nasiennej, zwłaszcza żyta mieszańcowego.
Przedstawiono wpływ integracji pionowej oraz opłacalności produkcji żywca wieprzowego na wysokość i strukturę inwestycji odtworzeniowych i rozwojowych w gospodarstwach, w których produkcja trzody chlewnej stanowi główne źródło przychodów.
Celem badań było przedstawienie skutków ekonomicznych naruszania wyłącznego prawa własności hodowcy do odmian zbóż w 2011 r. w Polsce. Analizę przeprowadzono na podstawie danych pierwotnych i wtórnych. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że do naruszania wyłącznego prawa hodowcy do odmian dochodzi na dużą skalę w Polsce. Wynikało to z faktu wykorzystania do siewu w dużych ilościach nasion niekwalifikowanych z wymiany tzw. międzysąsiedzkiej, z nielegalnego obrotu oraz rozmnożeń własnych (w przypadku, gdy nie są uiszczane opłaty od rozmnożeń własnych). Straty z tego tytułu dla firm hodowlanych wyniosły w 2011 r. 61,9 mln zł.
Przeprowadzono analizę rynku kwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji polskich firm hodowli roślin. Zakres czasowy analiz obejmował lata 2010-2016. Stwierdzono, że w analizowanym okresie pozycja rynkowa polskich firm hodowli pszenicy ozimej uległa dużemu pogorszeniu. Dotyczyło to zarówno liczby odmian będących w Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych oraz reprodukcji i udziału w powierzchni kwalifikacji plantacji nasiennych. Największy udział w rynku nasiennym pszenicy miały firmy DANKO oraz KWS Lochow.
W pracy przedstawiono analizę pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw hodowli roślin na rynku pszenicy ozimej w stosunku do firm zagranicznych. Zakres czasowy analizy obejmował lata 2003-2007. Stwierdzono, że w analizowanym okresie pozycja rynkowa polskich firm hodowli pszenicy ozimej w Polsce jest dominująca. Nie mniej jednak obserwowana jest silna ekspansja firm zagranicznych, co przejawia się między innymi ilością rejestrowanych odmian, udziałem w reprodukcji nasiennej pszenicy oraz ilością zagranicznych firm hodowlanych mających swoje oddziały lub przedstawicielstwa handlowe w Polsce.
Przedstawiono rachunek kosztów oraz opłacalność uprawy wybranych roślin strączkowych na ziarno w kontekście zastąpienia rodzimym białkiem roślinnym białka pochodzącego z mączek zwierzęcych oraz śruty poekstrakcyjnej sojowej.
Celem pracy była analiza działalności promocyjnej przedsiębiorstw nasiennych. Zakres czasowy badań obejmował rok 2012. Dane do pracy zostały zebrane na podstawie ankiety badawczej. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, iż największą aktywność w obrębie promotion-mix wykazywały przedsiębiorstwa o największej rocznej sprzedaży nasion. Najpopularniejszą formą reklamy była reklama w prasie lokalnej i branżowej. Coraz większego znaczenia nabierał e-mailing. Ponadto większość badanych przedsiębiorstw przywiązywała duże wagą do sprzedaży osobistej. Duże znaczenie w pozyskiwaniu klientów, dla zdecydowanej większości badanych przedsiębiorstw, miało stosowanie rabatów za zakup materiału siewnego. Mniejszą uwagę w stosunku do pozostałych narzędzi promocji przywiązywano do public relations.
Celem badań było porównanie opłacalności produkcji tuczników żywionych intensywnie i ekstensywnie z uwzględnieniem cen tuczników i środków do produkcji w poszczególnych województwach. Przedstawiono wyniki doświadczenia produkcyjnego, polegającego na równoległym tuczu 3 grup po 30 tuczników (żywionych intensywnie do 120 kg i ekstensywnie do 100 kg i 120 kg), które zostało przeprowadzone na przełomie lat 2011/2012 w wybranym gospodarstwie rolnym, położonym w południowej Wielkopolsce. Uzyskane wyniki doświadczenia ekstrapolowano na przeciętne ceny tuczników, pasz i komponentów paszowych uzyskiwanych w poszczególnych województwach w 2012 r. Analiza wykazała znaczące zróżnicowanie cen i kosztów produkcji tuczników na terenie Polski, co przełożyło się na różnicę w poziomie osiąganego zysku z produkcji tuczników nawet do 0,73 zł/kg.
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w zakładach mięsnych powstałych po 1989 roku w zakresie stosowanych dopłat za dostarczony żywiec wieprzowy. Badano ilość i rodzaj stosowanych dopłat w ujęciu wartościowym i w porównaniu do ceny podstawowej oraz wysokość dopłat za mięsność tuczników.
Praca obejmuje analizę czynników kształtujących poziom kosztów zakupu mięsa wieprzowego przez zakłady mięsne w gospodarstwach położonych w czterech makroregionach.
W związku z wprowadzeniem ustawy o biopaliwach należy spodziewać się w Polsce zwiększenia upraw rzepaku do ok. 1,2 mln ha. Wymaga to przebudowy płodozmianu. Uprawa w przedplonie dla rzepaku roślin strączkowych stworzyłaby sytuację pojawienia się dużych i jednolitych partii nasion, które dostarczane firmom paszowym mogłyby stać się częściowym substytutem śruty sojowej. W pracy rozważono opłacalność uprawy grochu, bobiku i łubinu żółtego w porównaniu z pszenicą ozimą i żytem. Porównano rownież koszty białka w mieszankach paszowych opartych na rodzimych roślinach strączkowych w połączeniu ze śrutą rzepakową do mieszanek na bazie śruty sojowej. Niniejsze opracowanie przedstawia ekonomiczne uzasadnienie dla zwiększenia upraw rodzimych roślin strączkowych w aspekcie rozwijającej się koniunktury dla uprawy rzepaku.
Przedstawiono analizę pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw hodowli roślin na rynku żyta ozimego w stosunku do firm zagranicznych. Zakres czasowy analizy obejmował lata 2004-2008. Stwierdzono, że w analizowanym okresie pozycja rynkowa polskich firm hodowli żyta ozimego w Polsce jest dominująca. Nie mniej jednak obserwowana jest silna ekspansja firm zagranicznych, głównie firmy KWS Lochow Polska Sp. z o.o., co przejawia się między innymi liczbą rejestrowanych odmian oraz udziałem w reprodukcji nasiennej, zwłaszcza żyta mieszańcowego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.