Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opakowania używane do przewozu drogowego towarów niebezpiecznych powinny spełniać wymagania zawarte w umowie ADR, dotyczące ich wytrzymałości, oznakowania oraz sposobu pakowania. Przepisy w umowie ADR są co dwa lata nowelizowane.
Ustawa o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych wprowadza do polskiego prawa zbiór szczegółowych wymagań zawartych w załącznikach technicznych do umowy ADR. Wymagania te dotyczą zarówno przewozów krajowych, jak też międzynarodowych.
Opakowanie
|
2001
|
tom 46
|
nr 05
21-23
Do prawa przewozowego włączono przepisy dotyczące powoływania doradców do spraw bezpieczeństwa, odnoszące się do wszystkich przedsiębiorstw, których działalność polega na przewozie lub związana jest z załadunkiem czy rozładunkiem materiałów niebezpiecznych. W wyniku porozumienia pomiędzy Ministerstwem Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Zrzeszeniem Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, pierwsze szkolenia takich doradców rozpoczęto już w ubiegłym roku.
Jakość opakowania oraz jego właściwy dobór to jeden z zasadniczych czynników decydujących o poziomie bezpieczeństwa przewozów. Wymagania dotyczące pakowania materiałów niebezpiecznych ustala nowo wydane rozporządzenie Ministrów Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 października 1997 r. w sprawie przewozów drogowych materiałów niebezpiecznych.
Opakowanie
|
2004
|
tom 49
|
nr 10
22-23
Jeżeli pozwala na to charakter przewozu, a także ilość i rodzaj ładunków, możliwe jest stosowanie złagodzonych wymagań transportowych, dotyczących poziomu zabezpieczenia ładunków, dostosowanych do faktycznego zagrożenia.
Opakowanie
|
1999
|
tom 44
|
nr 08
28-30
W przypadku przewozu małych ilości materiałów niebezpiecznych możliwe jest częściowe wyłączenie wymagań dotyczących transportu, np. przewóz może być dokonywany przez kierowcę nie mającego specjalnego przeszkolenia, bez oznaczeń pojazdu i bez wyposażenia awaryjnego. Stosowane opakowania muszą jednak spełniać wszystkie wymagania związane z obowiązującą certyfikacją UN.
Opakowanie
|
2009
|
tom 54
|
nr 10
20-28
Towary niebezpieczne stwarzają zagrożenia chemiczne, fizyczne i biologiczne, dla których ustalono precyzyjne kryteria klasyfikacyjne. Umowa ADR zawiera przepisy dotyczące przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, ich klasyfikacji i pakowania. Przegląd regulacji prawnych w dziedzinie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych i fakt zgodności przepisów polskich z przepisami międzynarodowymi pozwala na pozytywną ocenę ich roli w systemie bezpieczeństwa w transporcie. Ocena ta dotyczy jednak wyłącznie stanu obecnego. Konieczne stało się przygotowanie projektu nowej ustawy o lądowym przewozie towarów niebezpiecznych.
Opakowanie
|
2000
|
tom 45
|
nr 08
12-13
Zgodnie z harmonogramem ONZ oraz planem działań dostosowawczych Polski, związanych z przygotowaniem do integracji z krajami Unii Europejskiej, bieżący rok zadecyduje w znacznej mierze o kształcie przyszłych regulacji prawnych, dotyczących transportu materiałów niebezpiecznych. Wymagania odnośnie doboru opakowań dla tych materiałów ujęte będą w formie Instrukcji pakowania.
Opakowanie
|
1999
|
tom 44
|
nr 04
10-12
Roczna światowa produkcja opakowań aerozolowych szacowana jest na ok. 10 miliardów sztuk. Mają one znaczącą pozycję w przewozach drogowych materiałów niebezpiecznych. Przepisy ADR określają wymagania dotyczące zarówno napełnionych pojemników aerozolowych, jak też opakowań transportowych stosowanych do ich przewozu, sposobu znakowania tych opakowań transportowych oraz realizacji przewozów.
Prace nad polskim wydaniem Umowy ADR w jej nowej zrestrukturyzowanej wersji rozpoczęły się już w pierwszej połowie ubiegłego roku. Podjął je powołany przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej międzyresortowy zespół ekspertów. Nowa wersja Umowy wejdzie w życie od 1 lipca 2001 r. z zachowaniem półtorarocznego okresu przejściowego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.