Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 149

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu przedstawiono narodziny cukrownictwa buraczanego, jego rozwój i przemiany pod wpływem warunków zewnętrznych i wewnętrznych. Na tle przemian bazy surowcowej cu¬krownictwa w Unii Europejskiej przeanalizowano zmiany bazy w Polsce i w poszczególnych spół¬kach cukrowych działających na jej obszarze.
Od 1990 r. w Polsce występują dwa okresy polityki rolnej, a w ramach pierwszego można jeszcze wyróżnić jej fazy. Każdy z nich wywiera swoisty wpływ na warunki i wyniki gospodarowania. Działania dostosowawcze przedsiębiorstwa do warunków gospodarowania i uzyskiwane wyniki są przedmiotem analizy.
Skończył się rynek producenta, a zaczął nabywcy. Stąd wynikają daleko idące konsekwencje dla producentów zarówno surowców, jak i gotowych towarów. Obowiązująca dotychczas zasada „wytwórz produkt i poszukaj nabywcy" zmienia się w hasło „znajdź nabywcę i wytwarzaj według jego życzeń". Przemysł spożywczy jest uzależniony w swej działalności od stałej dostawy coraz lepszych surowców. Surowce w tym przemyśle stanowią ponad 50% kosztów produkcji. Wzrastające wymagania, co do jakości wytwarzanych produktów rynkowych, zmuszają zakłady wytwórcze do stawiania wysokich wymagań jakościowych producentom surowców. Spełnienie ich jest możliwe w warunkach harmonijnej współpracy z zakładem przetwórczym. Poszczególne branże przemysłu z różnym natężeniem rozwijają współpracę z producentami surowców. Współpraca ta jest rozwijana w ramach bazy surowcowej zakładów. W pracy omówiono formy, zakres i efekty współpracy przemysłu cukrowniczego, mleczarskiego i mięsnego z producentami surowców. Ogólnie rzecz ujmując następuje koncentracja produkcji surowców, wzrasta ich jakość oraz poprawia się rozmieszczenie w przestrzeni. Poprawia się również produktywność środków produkcji oraz stopień gospodarczego wykorzystania odpadów produkcyjnych, co przyczynia się do zmniejszenia obciążenia środowiska.
Zrównoważony rozwój gospodarki to umiejętne łączenie celów ekologicznych i eko­nomicznych dla zabezpieczenia człowieka teraz i w przyszłości w niezbędne dla jego życia dobra. W przypadku podmiotu gospodarczego chodzi o takie gospodarowanie, które za­pewni mu trwanie i rozwój. Kopeć swoją koncepcję zrównoważonego gospodarstwa opublikował 50 lat temu, na­tomiast kolejne koncepcje ujmowania zrównoważonego gospodarstwa ukazują się znacz­nie później. Jest więc rzeczą uzasadnioną określenie Kopcia prekursorem w tej dziedzinie. Zastosowane przez Kopcia w swej metodzie mierniki i wskaźniki zrównoważenia gospodarstwa wykazują dużą zbieżność z miernikami i wskaźnikami stosowanymi we współczesnych metodach [Kapusta 2009]. Istniejące różnice dotyczą głównie szczegóło­wości oceny gospodarstwa. Dużą zaletą metody Kopcia jest możliwość wyrażenia liczbo­wego równowag cząstkowych oraz całego gospodarstwa. Metoda Kopcia pomimo upływu czasu nie straciła na aktualności i może być przydat­na do oceny współcześnie zrównoważenia gospodarstwa. Ponieważ Kopeć te same mier­niki i wskaźniki stosował w analizie makroekonomicznej więc jego metoda jest również przydatna do analizy zrównoważenia rolnictwa w rejonie, jednostce administracyjnej, w tym w kraju.
Cukrownictwo europejskie przeszło długą ewolucję, a obecnie musi się dostosować do nowych warunków na konkurencyjnym światowym rynku. Polska po przystąpieniu do Unii Europejskiej szybko zmienia swoje cukrownictwo, odrabiając powstałe w tej dziedzinie zaległości. Potrzeba jednak trochę czasu na zniwelowanie różnic powstałych w rozwoju przez wieki. W opracowaniu przedstawiono tendencje zmian w cukrownictwie Unii w ogóle i na tym tle w cukrownictwie polskim.
Właściwe wykorzystanie zdolności przetwórczych w zakładach pracuiacych na surowcsrh odnawiał nych i zaopatrujących rynek w dobra jest uwarunkowane organizacją bazy surowcowej. Z koleji efektywność działania zakładu zależy w dużym stopniu od właściwej jego lokalizacji. WW lokalizacji konkretnego obiektu logistycznego wykorzystywana jest metoda Schmennera, zaś przy rozpatrywaniu lokalizacji wielu obiektów wykorzystuje się programowanie liniowe, programowanie heurystyczne, symulację i ekspertyzę.
Celem opracowania było scharakteryzowanie zmian, jakie dokonały się w użytkowaniu ziemi i jej produkcyjności w okresie powojennym. Powierzchnia ziemi rolniczej zmniejsza się, natomiast nie następuje odpowiednio wzrost jej jakości. Pod wpływem warunków ekonomicznych, społecznych i gospodarczych zmienia się struktura użytkowania ziemi. Spełnia ona wielorakie funkcje i posia¬da specyficzne właściwości, których nie mają inne czynniki produkcji rolniczej. Stosujemy różne sposoby oceny jakości ziemi do celów gospodarczych, a każdy z nich daje nam odmienny obraz jej jakości. Pomimo ustawowego nakazu ochrony gruntów rolnych ma miejsce ich przekazywanie na cele nierolnicze i dotyczy to wszystkich klas bonitacyjnych. Następuje powolny wzrost produkcyj¬ności ziemi wyrażony plonem przeliczeniowym na 1 ha oraz na 1 mieszkańca kraju.
Działanie na współczesnym rynku wymaga nieustannego konkurowania z innymi firmami o klientów. Wymusza to na firmie konieczność optymalizowania działań we wszystkich sferach, a szczególnie w logistyce zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji. O sukcesie firmy na rynku decyduje dobra jakość jej produktów oraz atrakcyjna cena.
Dobre przygotowanie członków do spółdzielczej formy gospodarowania miało wpływ na stabilność organizacyjną spółdzielni i dalszą jej sytuację produkcyjno-finansową. Gospodarka spółdzielcza znajduje się w odwrocie w rolnictwie polskim, jednak prezentowany przykład podmiotu gospodarczego wskazuje na dużą jej plastyczność i przydatność w gospodarce rynkowej. Proces upraszczania struktury produkcji i specjalizacja produkcji są przedmiotem opracowania.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.