Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce obserwuje się od 2004 roku. Wejście Polski do Unii Europejskiej przyniosło nowe mechanizmy wsparcia rozwoju tego systemu gospodarowania. Celem opracowania jest przedstawienie dynamiki wzrostu liczby i powierzchni gospodarstw ekologicznych, udziału powierzchni gospodarstw ekologicznych w użytkach rolnych ogółem oraz liczby przetwórni ekologicznych w Polsce w latach 2004-2012, a także wyznaczenie prognoz na trzy kolejne lata. Do oszacowania kierunków rozwoju badanego zjawiska wykorzystano metodę ekstrapolacji modeli tendencji rozwojowych. Ponadto, przedstawiono regionalne zróżnicowanie Polski pod względem wybranych cech charakteryzujących rozwój rolnictwa ekologicznego.
5
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Rozwój demograficzny województw Polski

100%
Celem badań było przedstawienie klasyfikacji województw Polski ze względu na poziom rozwoju demograficznego na wsi oraz w miastach, w ujęciu dynamicznym. Wykorzystano, w tym celu taksonomiczny miernik rozwoju pozwalający opisać zjawisko złożone za pomocą jednej liczby, tzw. wartości zmiennej syntetycznej. W obrębie uporządkowanego zbioru obiektów wydzielono podzbiory obiektów podobnych w latach 2000, 2005, 2010, a także oceniono zgodność układów porządkowych wykorzystując współczynnik korelacji rang Spearmana. W ostatnich latach liczba ludności w Polsce ulegała nieznacznym wahaniom, przy jednoczesnym zróżnicowaniu terytorialnym wskaźników demograficznych.
Podjęto próbę poznania zróżnicowania przedsiębiorczości na obszarach wiejskich województwa małopolskiego. W celu zbadania zróżnicowania poziomu rozwoju przedsiębiorczości posłużono się wskaźnikiem syntetycznym, zbudowanym z mierników cząstkowych, przy wykorzystaniu taksonomicznej metody wzorca rozwoju.
12
63%
Celem opracowania była ocena stanu i tendencji zmian wyposażenia gospodarstw rolnych w Polsce w ciągniki rolnicze w ujęciu przestrzennym. W Polsce w 2010 roku w stosunku do 2002 roku zwiększyła się zarówno liczba ciągników rolniczych (o 7%), jak i liczba ciągników na 100 ha użytków rolnych (o 17%), natomiast spadła o 15% powierzchnia użytków rolnych przypadająca na jeden ciągnik. Specyfika rolnictwa polskiego wskazuje, że wyposażenie rolnictwa w ciągniki było i jest regionalnie zróżnicowane. Do podziału województw na podzbiory, które charakteryzuje relatywnie niski stopień zróżnicowań struktury liczby ciągników w rolnictwie według grup obszarowych użytków rolnych wykorzystano metodę eliminacji wektorów. Oszacowane współczynniki koncentracji pozwolą ocenić równomierność rozkładu zjawiska w układzie rodzajowym.
Przeanalizowano żywotność prywatnych przedsiębiorstw zarejestrowanych w gminie Dobczyce w latach 1990-1992, które przetrwały lub zostały zlikwidowane do roku 2005. Długość funkcjonowania na rynku firm określono w miesiącach. średnio żywotność przedsiębiorstw kształtowała się na poziomie 50 miesięcy. Najdłuższej działało (181 miesięcy) przedsiębiorstwo handlowe zarejestrowane w pierwszym roku po rozpoczęciu transformacji gospodarczej.
Podjęto próbę poznania stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa Polski południowo-wschodniej. Stan świadomości ekologicznej społeczeństwa, ich wiedza, postawy, opinie, nawyki oraz wynikające z tego zachowania nie są obojętne dla ochrony środowiska przyrodniczego. Ich codzienne życie toczy się bowiem w bezpośredniej bliskości przyrody, a ich działania często dotyczą jej wprost.
17
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Kapitał ludzki a aktywność zawodowa

63%
Współcześnie coraz częściej spotkamy się z pojęciem kapitału ludzkiego oraz zasobów wiedzy, głównie w kontekście gospodarki opartej na wiedzy. Są to istotne czynniki rozwoju, w znacznym stopniu warunkujące funkcjonowanie nie tylko przedsiębiorstw, ale i regionów. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej prac dotyczących tego kapitału, w tym zwłaszcza jego wpływu na innowacyjność i konkurencyjność. Wśród obszarów oddziaływania na jakość kapitału ludzkiego w regionach, warto zwrócić uwagę na znaczącą rolę pracy zawodowej i zdobywanego doświadczenia z punktu widzenia aktywności zawodowej mieszkańców regionu.
The purpose of this paper is to estimate level of demographic and economic development of rural areas in the Małopolska province. For this purpose it was used synthetic indicator with the help of one of non-model methods formulas, which is additive aggregation function.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.