Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Podział mienia państwowego, jaki dokonał się w Polsce po 1990 roku ma swoje odzwierciedlenie w aktach normatywnych regulujących gospodarkę nieruchomościami Skarbu Państwa. Nieruchomości te, w zależności od rodzaju i przeznaczenia, znalazły się w różnych zasobach. W przypadku nieruchomości rolnych w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP), którym obecnie gospodaruje Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR). Jednym ze składników mienia, będącego w gestii ANR, są grunty. W ujęciu dynamicznym zmienia się ich powierzchnia, struktura i wartość. Zagadnienia z tym związane są przedmiotem niniejszego opracowania.
6
100%
W skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oprócz gruntów rolnych wchodzą także grunty nierolne, którymi obrót Agencja Nieruchomości Rolnych monitoruje od 2004 roku. Z dostępnych danych wynika, że w ostatnich latach rośnie ich sprzedaż i przychody uzyskiwane z tego tytułu. Jest to determinowane w szczególności dwoma czynnikami. Pierwszy, to atrakcyjna oferta gruntów nierolnych pozostających do rozdysponowania, w dużej części zlokalizowanych w granicach administracyjnych miast. Drugim czynnikiem są działania marketingowe i promocyjne zmierzające do intensyfikacji sprzedaży tego typu nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem oferty tzw. terenów inwestycyjnych.
Rodzinne gospodarstwa rolne w Polsce są wielorako zróżnicowane, a mechanizmy gospodarki rynkowej dokonują ich dalszej selekcji. Mamy więc do czynienia z procesem polaryzacji gospodarstw zarówno w zakresie zasobów i uzyskiwanych wyników, jak i ich możliwości rozwojowych. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonych badań.
Środki finansowe pochodzące z opłat i kar z tytułu wykorzystywania środowiska przeznacza się na finansowanie przedsięwzięć związanych z jego ochroną. Trafiają one do różnych funduszy celowych, w tym do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Zasady i procedury związane z gromadzeniem środków tego funduszu oraz ich wykorzystanie są przedmiotem niniejszego opracowania.
W Polsce znaczna część gruntów rolnych przeznaczana jest corocznie na cele inne niż rolnicze, co wiąże się z ich trwałym wyłączeniem z produkcji. Po akcesji do Unii Europejskiej proces ten uległ nasileniu, przy czym należy zwrócić uwagę na fakt, że w powierzchni podlegającej wyłączeniom, duży udział miały grunty o wysokiej przydatności rolniczej, które w myśl obowiązujących przepisów powinny podlegać szczególnej ochronie. W pracy skoncentrowano się na uwarunkowaniach i skali tego zjawiska.
W katalogu zadań realizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR) istotne miejsce zajmują zadania określone przepisami ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej „ustawą zabużańską”. Na mocy jej przepisów osoby uprawnione mogą nabywać nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) na własność lub współwłasność, uczestnicząc w organizowanych przetargach. Dodatkowo Agencja ma obowiązek przekazywania części środków finansowych pochodzących ze sprzedaży nieruchomości do powołanego tą ustawą funduszu celowego, z którego wypłacane są rekompensaty pieniężne dla „zabużan”.
Obecna sytuacja polskich gospodarstw rolnych wskazuje na pewne negatywne zjawiska, których przezwyciężenie nie jest możliwe w krótkim czasie. Są one bowiem pochodną wielu czynników. Uwarunkowania funkcjonowania i rozwoju gospodarstw oraz działania podejmowane na rzecz ich modernizacji są przedmiotem tego opracowania.
Na mocy Ustawy z dnia 19 października 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw likwidacji uległy państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, których majątek po przejęciu do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa poddany został restrukturyzacji. Jednym z efektów tego procesu było wyodrębnienie składników o charakterze nieprodukcyjnym, w tym budynków mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Są one prywatyzowane w osobnym trybie, przede wszystkim poprzez sprzedaż dotychczasowym najemcom lub nieodpłatne przekazanie na rzecz uprawnionych podmiotów. Działania w tym zakresie są nadal kontynuowane.
Wycena jest jednym z podstawowych zagadnień w procesie obrotu gruntami Skarbu Państwa będącymi w dyspozycji Agencji Nieruchomości Rolnych. W każdym przypadku ich cena pozostaje bowiem w określonej relacji do oszacowanej wartości. Zasady i procedury postępowania w tym zakresie są przedmiotem niniejszego opracowania.
Due to the systemic transformation in Poland after 1989, the farmers and their holdings faced new economic and financial situation, which limited the development possibilities for many of them. Under generally unfavorable environment, farmers found that a crucial factor affecting both the scope and directions of the changes undergoing on the farms is their starting position in terms of the value of possessed assets, which is confirmed by the results of the research conducted.
Grunty przejęte do Zasobu WRSP Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedaje i wydzierżawia z reguły w trybie przetargu nieograniczonego. Istnieje również możliwość organizowania przetargów ograniczonych, przeznaczonych dla wskazanych przepisami kategorii osób, np. rolników zamierzających powiększyć własne gospodarstwo. Do końca 2006 roku ogłoszono 14,7 tys. tego typu przetargów, stawiając do dyspozycji nabywców i dzierżawców 296,2 tys. ha.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.