Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W publikacji przedstawiono koszty jakie powstają podczas wdrażania i stosowania instrumentów jakości w gospodarstwach rolnych zajmujących się produkcją zwierzęcą. Jednocześnie scharakteryzowano obowiązujące regulacje prawne, wymogi zootechniczne i higieniczne oraz systemy zarządzania jakością stosowane w produkcji zwierzęcej.
Podjęto próbę określenia struktury jakości żywca wieprzowego wyprodukowanego w 40 gospodarstwach z województwa podkarpackiego oraz wpływu skali produkcji, ilości zużytej paszy, końcowej masy ciała tucznika oraz średniego dziennego przyrostu masy ciała na mięsność tuszy. W oddawanych do zakładów mięsnych tuszach dominował surowiec z klasy E i U (55,5 i 23,9%), co odzwierciedliło wyniki osiągane w kraju i regionie południowo-wschodnim.
Dokonano analizy sektora przetwórstwa żywca wieprzowego na Podkarpaciu w latach 2005-2010. Szczególną uwagę zwrócono na zmiany w mocach wytwórczych zakładów mięsnych. Ponadto zaprezentowano proces dostosowywania zakładów mięsnych do wymagań jakościowych. Stwierdzono, że w latach 2005-2010 w województwie podkarpackim zmniejszyła się liczba zakładów mięsnych przetwarzających żywiec wieprzowy. Jednocześnie spadła łączna wartość mocy wytwórczych sektora w odniesieniu do każdego z uprawnień.
Współczesny konsument zwraca uwagę nie tylko na cenę, ale również na jakość i bezpieczeństwo żywnościowe nabywanych produktów. Zapewnienie bez­pieczeństwa żywności regulowane jest również normami prawa unijnego i krajo­wego. Dlatego w chowie zwierząt gospodarskich i przemyśle spożywczym tak isto­tne znaczenie ma produkcja zdrowej żywności. Wobec tego dla wyprodukowania najwyższej jakości żywności, w tym mleka o jakości zgodnej z rygorystycznymi normami zachodzi konieczność stosowania instrumentów zapewnienia jakości (GMP, GHP, HACCP, QACP, GAP, GlobalGAP, GMP+, system ISO 9000, BRC). W opracowaniu przedstawiono wyniki przeprowadzonych w czerwcu 2011 r. badań pośród 18 producentów mleka z terenu województwa podkarpackiego na temat stanu wiedzy o instrumentach. Ponadto ukazano opinie producentów na temat istotności wdrażania i stosowania instrumentów wspomagających zapewnie­nie zdrowotności i bezpieczeństwa mleka surowego. Dokonano także oceny wpły­wu wdrażania systemów zapewnienia jakości na mleczność bydła, zmniejszenie kosztów produkcji, cenę skupu mleka, łatwość jego zbytu oraz poprawę jakości surowca. W wyniku analizy przeprowadzonych badań ankietowych można stwierdzić, że korzyści z wdrażania instrumentów jakości potwierdzają zasadność ich stoso­wania. Co prawda większość rolników uważa, że wdrożenie i przestrzeganie in­strumentów jakości nie wpływa w sposób istotny na zmniejszenie kosztów pro­dukcji, wyższą cenę skupu mleka, czy zwiększenie rynków zbytu, to jednak gospo­darując w oparciu o takie narzędzia mają przewagę na rynku i gwarantują tym samym wysoką jakość produktu. Ważne znaczenie ma fakt, że w każdym gospo­darstwie zostały wdrożone obligatoryjne instrumenty jakości, a blisko połowę rol­ników gospodaruje w oparciu o nieobligatoryjne narzędzia jakości. Podobnie stan wiedzy na temat możliwości wdrażania systemów zapewnienia jakości wśród rol­ników jest na dobrym i bardzo dobrym poziomie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.