Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 89

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
2
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Specyfika zatrudnienia w sektorze spółdzielczym

100%
Celem opracowania było okre.lenie specyfiki funkcji zatrudnieniowej sektora spółdzielczego. Analizą objęto wielkość zatrudnienia i produkcji globalnej oraz przeciętnego wynagrodzenia brutto. Porównano wybrane wskaźniki makroekonomiczne w dwóch sektorach: spółdzielczym i prywatnym w latach 1989-2008. Z badań wynika, że w analizowanym okresie wraz ze zmniejszeniem się liczby spółdzielni nastąpiło zmniejszenie liczby zatrudnionych (6-krotne) i produkcji globalnej (7-krotne). Jednocześnie przeciętne wynagrodzenie zatrudnionych w sektorze spółdzielczym utrzymywało się na stałym poziomie i wynosiło od 82 do 85% średniej płacy krajowej. W tym samym okresie sektor prywatny 2-krotnie zwiększył zatrudnienie i produkcję globalną, natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto było niższe od spółdzielczego o 8 pkt proc. Wartości wskaźników zatrudnienia i wysokości płac świadczą o tym, że spółdzielnie nie wykorzystują kapitału ludzkiego w celu zdobycia przewagi konkurencyjnej.
5
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Istota kontraktow w spoldzielniach mleczarskich

100%
Kontrakty spółdzielcze zawierane z członkami mają istotny wpływ na strukturę spółdzielni. Przedstawiona ich analiza w sektorze mleka udowodniła, że są one kombinacją indywidualnych kontraktów dla wzorcowego kontraktu spółdzielczego. Niestabilność ekonomii wymaga jednak analizowania w sposób naukowy kontraktów w zależności od strategii rynkowych, aby odpowiedzieć na nowe oczekiwania członków.
6
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Polskie mleczarstwo w warunkach globalizacji

100%
Przedstawiono stan polskiego mleczarstwa w kontekście uregulowań Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i globalizacji rynków. Odejście od systemu kwotowania mleka po 201S roku i liberalizacja handlu stawia nowe wyzwania przed krajami UE. Bez przyspieszenia koncentracji w chowie bydła i dalszej konsolidacji w przetwór­stwie trudno będzie polskiemu mleczarstwu utrzymać konkurencyjność swoich wyrobów. Wprowadzony system kwotowania zafunkcjonował prawidłowo, gdyż spowodował wycofanie się z branży małych gospodarstw, stabiliza­cję rynku i wzrost cen mleka w skupie.
Na rynku podstawowych produktów mleczarskich (masło, sery i mleko w proszku) można zauważyć, że następuje wzrost popytu na produkty o dużej zawartości tłuszczu, natomiast uwidacznia się spadek mleka odtłuszczonego w proszku. Obecnie na tym rynku dużą rolę odgrywają: USA, Nowa Zelandia dzięki atrakcyjnemu kursowi dolara amerykańskiego. Głównymi kierunkami eksportu są kraje, w których wzrasta popyt, tj. Argentyna, Rosja, Ukraina i kraje trzeciego świata.
10
100%
The cooperatives being specific organizational units have also their weak points. Peasants do not always understand the need for vertical integration or internationalization. Their main aim is to get high profit in the short time. However, the introduction of Common Agriculture Policy and the GATT will enforce the cooperatives to acting more decisively and to cooperate with their partners (branches, companies etc.). It would be of great importance all the possibilities tobe real and profitable because large size cooperatives are not always highly productive.
Przedstawiono wyniki badań ankietowych, w których zawarte są odpowiedzi rolników dotyczące ich oczekiwań w stosunku do spółdzielni. Cel wszystkich ankietowanych zarówno w Polsce, jak i we Francji był czysto egoistyczny. Respondenci zgodnie twierdzą, że kapitał własny jest potrzebny do życia spółdzielni, ale niestety dla nich jest funduszem utraconym. By zwiększyć konkurencyjność tych podmiotów na rynku kraje wysoko rozwinięte powiązały ilość udziałów z wielkością obrotów, jaką rolnik dokonuje ze spółdzielnią oraz otworzyły się na dopływ kapitału z zewnątrz.
Ocenę kondycji ekonomiczno-finansowej spółdzielni mleczarskich badanego regionu przeprowadzono przy wykorzystaniu uproszczonej multiplikacyjnej analizy dyskryminacji. Otrzymane wyniki pozwoliły na sformułowanie kilku uwag dotyczących sytuacji finansowej badanych podmiotów. Rezultaty badań mogą zostać wykorzystane przy restrukturyzowaniu branży mleczarskiej regionu dolnośląskiego. Przeprowadzona analiza potwierdziła tezę, że spółdzielnie w rozproszeniu i w pojedynkę nie są zdolne do skutecznego konkurowania na rynku. Aby zwiększyć ich „silę finansową” winny być umiejętnie zarządzane, a przyjęte strategie powinny opierać się na koncentracji kapitałowej i organizacyjnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.