Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Ochrona środowiska naturalnego na terenach wiejskich stanowi jedno z największych wyzwań o charakterze społeczno-gospodarczym, determinującym jakość życia społeczności wiejskiej. Aby utrzymać stan środowiska na odpowiednim poziomie należy dążyć do pogodzenia rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich z ochroną zasobów i walorów przyrody. Jest to zadanie niejednokrotnie nastręczające trudności w jego realizacji. Zapobieganie degradacji środowiska tych obszarów, z jednoczesnym zachowaniem ich funkcji produkcyjnej wymaga podejmowania działań wielokierunkowych. W opracowaniu skoncentrowano się na przedstawieniu kluczowych instrumentów ochrony przyrody i krajobrazu wiejskiego zawartych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zaprezentowano dane charakteryzujące stan realizacji działań PROW 2007-2013 w ramach osi środowiskowej. W pracy wykorzystano dane ARiMR.
Celem pracy była ocena wykorzystania instrumentów wspierających rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce udostępnionych w PROW 2007-2013 w ramach osi priorytetowych realizujących cele rozwoju zrównoważonego. Przedstawiono skalę wsparcia finansowego i rozdysponowania środków w ramach instrumentów wchodzących w skład PROW 2007-2013 w przekroju województw. Rozważania oparto na danych zgromadzonych w Systemie Informacji Zarządczej ARiMR oraz opracowaniach MRiRW. Uczestnictwo Polski w strukturach Unii Europejskiej kreuje sprzyjające uwarunkowania dla podejmowania wyzwań w celu sprostania wymogom, jakie stawia zrównoważony rozwój. W rodzimych realiach stanowi on istotny element w budowaniu programów odnoszących się do rozwoju wsi.
Dofinansowanie ze środków unijnych jest ważnym źródłem wsparcia kierowanego do rolnictwa i terenów wiejskich. Jedną z jego form są płatności do obszarów podlegających ograniczeniom ze strony środowiska. Celem badań było przedstawienie celów i zasad kompensacji gospodarowania na ONW, ich typów i kryteriów wyodrębniania, a także przestrzennego zróżnicowania w zakresie liczby składanych wniosków o dopłaty wyrównawcze, powierzchni zadeklarowanej do otrzymania rekompensat oraz wypłaconych środków finansowych w kraju.
10
63%
Współcześnie ochrona środowiska przyrodniczego realizowana jest nie tylko w granicach wyznaczonych obszarów chronionych. Niekwestionowana jest konieczność jej realizacji na terenach wiejskich i rolniczych. Wprowadzenie odpowiednich instrumentów polityki rolnej Unii Europejskiej daje realną szansę na wielofunkcyjny i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Obowiązkowym instrumentem ochrony środowiska na obszarach wiejskich w państwach Wspólnoty są programy rolnośrodowiskowe. W opracowaniu zamieszczono krótką charakterystykę ewolucji WPR UE w odniesieniu do aspektów środowiskowych oraz przedstawiono zainteresowanie rolników programem rolnośrodowiskowym w pierwszych latach jego realizacji (2004-2006), i w kolejnym okresie programowania (2007-2013).
W artykule zaprezentowano metodykę badania nakładów na ochronę środowiska opracowaną przez Eurostat, która pozwala na częściowe uwzględnienie w rachunkach kosztów przedsiębiorstw ich oddziaływanie na środowisko. Stwierdzono, że statystyka nakładów na ochronę środowiska służy realizacji konkretnych celów środowiskowych. Istotne zadania do zrealizowania mają w tym względzie przedsiębiorstwa, które do tej pory nie doceniały roli prowadzonej przez siebie sprawozdawczości w realizacji ochrony środowiska. W tym celu konieczne jest wyodrębnienie w ramach rachunków przedsiębiorstw łatwo identyfikowalnych informacji dotyczących kategorii ekonomicznych odzwierciedlających relację przedsiębiorstwo-środowisko.
15
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Ocena rozwoju zrównoważonego polskich podregionów

63%
Dokonano oceny poziomu rozwoju zrównoważonego 66 podregionów w Polsce. Badania przeprowadzono za pomocą wzorca rozwoju Hellwiga, który umożliwił skonstruowanie syntetycznego miernika rozwoju zrównoważonego bazującego na wskaźnikach dotyczących ładu społecznego, środowiskowego oraz gospodarczego. Do grupy I, o najwyższym poziomie rozwoju zrównoważonego, zaklasyfikowano następujące podregiony: legnicko-głogowski, przemyski, bialski, miasto Wrocław, nowosądecki, krośnieński, miasto Szczecin, białostocki, warszawski wschodni i łomżyński.
Przeprowadzono analizę wykorzystania w województwie lubelskim programu rolnośrodowiskowego realizowanego w ramach PROW 2007-2013 jako instrumentu obowiązkowego dla wszystkich państw członkowskich UE, promującego produkcję rolną opartą na metodach przyjaznych środowisku. Na Lubelszczyźnie o przyznanie płatności w ramach realizacji programu złożono 54 793 wnioski, spośród których 98,4% otrzymało pozytywne decyzje. Kwota wypłaconych środków finansowych w latach 2008-2013 wynosiła 428,4 mln zł. W ostatnim roku dopłatami objęto powierzchnię 204,0 tys. ha. Partycypacja powiatów w realizacji poszczególnych pakietów była zróżnicowana. Największym zainteresowaniem cieszył się pakiet „Ochrona gleb i wód’.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.