Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 198

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 10 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 10 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Proces odtwarzania prywatnych praw własności ziemi, a tym samym budowania nowych struktur agrarnych w nadbałtyckich krajach postsocjalistycznych został zapoczątkowany na początku lat 90. XX wieku i przebiega w różnym tempie praktycznie do dnia dzisiejszego. Skutkiem tego rolnictwo tych krajów ma obecnie zróżnicowany charakter, a dane obrazujące użytkowanie gruntów i struktury własności wskazują na istnienie różnych elementów struktury własności oraz funkcjonowanie dualizmu w strukturze agrarnej w postaci równoległego funkcjonowania bardzo dużych i bardzo małych gospodarstw rolnych. Małe gospodarstwa są wykorzystywane głównie na potrzeby samozaopatrzenia ] i zazwyczaj mamy w nich do czynienia z pełną formą własności. W dużych gospodarstw występuje znaczny odsetek dzierżawy gruntów. Strukturę agrarną krajów postsocjalistycznych czeka dalszy proces zmian i największej dynamiki należy spodziewać się na rynku dzierżaw. Dzierżawa stała się podstawowym mechanizmem zagospodarowania gruntów w krajach postsocjalistycznych. Wynika to w znacznym stopniu z faktu, iż wielu nowych właścicieli gruntów rolnych nie jest zainteresowanych ich wyzbyciem się, w związku z tym grunty te zasilają fundusz ziemi do dzierżawy.
W opracowaniu pokazano, iż dwie grupy państw tworzących obecnie Unię Europejską znacznie się różnią. W starych państwach członkowskich struktura agrarna jest ustabilizowana i tworzą ją generalnie znaczne obszarowo gospodarstwa rodzinne o pokaźnym potencjale ekonomicznym. Nowe państwa członkowskie charakteryzuje bardzo zróżnicowana struktura agrarna, na którą składają się różnorodne obszarowo podmioty gospodarcze, prowadzone w odmiennych formach prawnych i posiadające stosunkowo małe możliwości konkurowania na wspólnym rynku.
Author discussed the problem of taking decision in the beer purchasing in the face of big number of offered brands and intensive activity. Author presented the researches showing that adverts in the stagnation conditions of beer consumption in Europe producers create only sure and profitable brands. The good logistic of distribution is the other factor of the brand success.
W sytuacji powiększania obszarów chronionych i wprowadzania przepisów ograniczających możliwości gospodarowania, pojawia się pytanie o przyszłość ludności zamieszkującej na tychże obszarach. Jedną z propozycji rozwiązania tego problemu jest rozwijanie turystyki oraz agroturystyki. Walorów Puszczy Białowieskiej wydaje się nie trzeba promować, gdyż powszechnie znane jest jej unikalne piękno i bogactwo przyrody. Okazuje się jednak, iż w ciągu ostatnich lat nastąpiło drastyczne zmniejszenie się populacji osób odwiedzających rejon Białowieży. Przyczyn tego należy upatrywać głównie w braku informacji promującej BPN i Puszczę Białowieską oraz niedociągnięciach w rozwoju infrastruktury hotelarskiej, gastronomicznej i telekomunikacyjnej.
Kredyt na utworzenie lub urządzenie gospodarstwa przez osoby, które nie przekroczyły 40. roku życia jest ważnym finansowym instrumentem wsparcia modernizacji gospodarstw indywidualnych. Przedstawione wyniki, dotyczące stopnia jego wykorzystania w Wielkopolsce w porównaniu z jego wykorzystaniem w kraju mają na celu ukazanie specyficznych cech tego regionu w dziedzinie przemian strukturalnych rolnictwa indywidualnego. W niniejszej analizie wykorzystano dane pochodzące ze sprawozdań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Kredyt na utworzenie lub urządzenie gospodarstwa rolnego przez osoby, które nie przekroczyły 40-go roku życia należą do najbardziej korzystnych kredytów dofinansowywanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dlatego też dokonano analizy stopnia ich wykorzystania w Wielkopolsce oraz w poszczególnych jej subregionach. W tym celu wykorzystano dane pochodzące ze sprawozdań ośrodków doradztwa rolniczego oraz ze statystyki masowej.
Przystąpienie Polski do struktur UE dało rolnikom szansę na dodatkowe źródła finansowania. Przyczyniło się to do modernizacji gospodarstw rolnych, co spowodowało przyspieszone zmiany agrarne. Jak wykazano w opracowaniu w kilku ostatnich latach takie zmiany nastąpiły. Przyspieszeniu uległ proces polaryzacji gospodarstw. Gospodarstwa rolne są coraz bardziej efektywne, a inwestycje w park maszynowy wskazują na coraz większą technicyzację produkcji.
Prywatne prawa własności ziemi w państwach postsocjalistycznych zostały odtworzone w latach 90. XX w., niemniej proces kształtowania struktur agrarnych ma nadal intensywny charakter. Generalnym skutkiem działań prywatyzacyjnych było stworzenie dualnych struktur agrarnych w postaci bardzo dużych i bardzo małych gospodarstw rolnych. Małe gospodarstwa mają głównie charakter samozaopatrzeniowy i zazwyczaj mamy w nich do czynienia z pełną formą własności. Duże gospodarstwa mają znaczny potencjał konkurencyjny, a ich cechą charakterystyczną jest znaczny udział dzierżawy gruntów w strukturze władania. Dzierżawa stała się w krajach postsocjalistycznych podstawowym mechanizmem zagospodarowania ziemi.
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z możliwością opłaty pracy własnej przez różne typy gospodarstw rolnych. Zwrócono uwagę na trudności metodyczne, dotyczące określenia rzeczywistej wysokości opłaty pracy w kontekście szczególnej roli rolnictwa w wysokorozwiniętych gospodarkach oraz specyfiki gospodarstw rolnych, uzyskujących dochody zarówno z produkcji rolniczej i nierolniczej, jak i ze wsparcia ze źródeł publicznych. Przedstawione też zostały badania przeprowadzone na próbie gospodarstw prowadzących rachunkowość w systemie FADN, z których wynika duże zróżnicowanie w zakresie możliwości opłaty pracy własnej bez szkody dla ich szans rozwojowych. Tylko bowiem gospodarstwa duże pod względem ekonomicznym są w stanie generować dochody pozwalające na opłatę wszystkich czynników produkcji, w tym pracy, oraz zapewnienie co najmniej reprodukcji prostej.
Potrzeba odpowiedniego kształtowania struktury agrarnej w Polsce jest podkreślana w dyskusjach ekonomistów od wielu lat. W wielu wypowiedziach wskazywano na jeden z aspektów tego problemu, a mianowicie wykupywanie stosunkowo taniej polskiej ziemi przez cudzoziemców, co uważano za zjawisko niekorzystne. Nie znalazło to potwierdzenia w liczbach, gdyż do chwili obecnej stosunkowo niewielkie obszary gruntów trafiły do cudzoziemców, jednakże widoczny jest wzrost ich zainteresowania ziemią rolniczą w Polsce. Efektem ożywionych dyskusji i działań stało się uchwalenie 11 kwietnia 2003 roku ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Wydaje się, iż dokument ten w znaczącym stopniu będzie wytyczał ścieżki rozwoju polskiego rolnictwa w najbliższych latach i wraz z postanowieniami zawartymi w Traktacie akcesyjnym będzie skutecznie hamował zbytni wzrost zainteresowania tanimi gruntami rolniczymi w Polsce.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 10 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.