Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
.Dokonano analizy absorpcji funduszy unijnych w ramach działania 142. „Grupy producentów Rolnych” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2007-2013. Ponadto, w wyniku przeprowadzonego wywiadu wskazano problemy z jakimi borykają się beneficjenci ww. wsparcia. Rezultatem badań było znalezienie rozwiązań, które przyczyniłyby się do wzmożonego zainteresowania procesem integracji poziomej. W wyniku opracowania zebranych materiałów zostały wyciągnięte następujące wnioski: w kolejnej edycji (PROW) należy dążyć do uproszczenia biurokracji, jaśniejszego precyzowania prawa, wydłużenia czasu wypłaty wsparcia, jak również zróżnicowania go w zależności od liczby członków
W artykule dokonano analizy stanu zorganizowania się rolników w grupy producentów rolnych. Wyniki badań wskazały na rosnące zainteresowanie zrzeszaniem się rolników w GPR. Motywami integracji było przede wszystkim ograniczenie kosztów związanych z zakupem środków do produkcją, jak również możliwość uzyskania najwyższej ceny za wytworzony produkt.
Przedstawiono stosunek kadry menadżerskiej do integracji w grupy producentów rolnych (gpr). Zaprezentowano mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia jakie widzą przedstawiciele zarówno gospodarstw indywidualnych jak i RSP. Omówiono bariery zarówno świadomościowe, ekonomiczne i organizacyjne procesu łączenia się w gpr. Zaprezentowano postawy kadry zarządzającej badanych obiektów.
Przedstawiono wyniki badań dotyczących efektywności ekonomicznej rolniczych spółdzielni produkcyjnych (RSP) z terenu województwa opolskiego. Do oceny efektywności wykorzystano analizę wskaźnikową. W wyniku analizy potwierdzona została rozpowszechniona w literaturze teoria przedmiotu, iż RSP zrzeszone w grupy producentów rolnych wykazują większą efektywność ekonomiczną niż RSP niezintegrowane.
Celem artykułu była ocena finansowo-techniczna usprawnień organizacyjnych oraz wykorzystanie zasobów badanych podmiotów w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Pomiaru efektywności finansowej dokonano za pomocą wskaźników rentowności (aktywów, sprzedaży i kapitału własnego), natomiast oceny technicznej zgodnie z metodą DEA, uwzględniającą model: CRS, VRS oraz skalę produkcji. Zmiennymi zastosowanymi w modelu były przychody z działalności operacyjnej oraz nakłady, tj. powierzchnia UR, nakłady pracy, wartość środków trwałych, a także koszty związane z użyciem materiałów i energii. Wyniki badań nie wykazały istotnych różnic między badanymi grupami podmiotów zrzeszonych (grupa Z) i niezrzeszonych w GPR (grupa N) pod względem osiągniętych wskaźników efektywności.
Celem głównym pracy było rozpoznanie wpływu pomocy finansowej przyznanej w ramach PROW na proces konsolidacji w rolnictwie oraz korzyści z tego wynikających. Badanie przeprowadzono na terenie Opolszczyzny. Wykorzystano badania ankietowe oraz dane pochodzące ze źródeł pierwotnych i wtórnych. Przeprowadzona analiza pozwoliła wyciągnąć wiele wniosków mających znaczenie zarówno dla nauki, jak i praktyki. Najważniejszym motywem integracji okazała się pomoc finansowa w ramach PROW skierowana do grup producentów rolnych (GPR). Analiza rentowności sprzedaży, kapitału i aktywów RSP działających w grupach i RSP niezrzeszonych nie wykazała istotnych różnic.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.