Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zarodki somatyczne otrzymywano drogą pośredniej embriogenezy somatycznej z kalusa indukowanego z odcinków międzywęźli siewek szparaga ozdobnego odmiany Sprengeri (Asparagus densiflorus) na pożywce UM z 2,0 mg·dm⁻³ 2,4-D i 0,25 mg·dm⁻³ kinetyny [Pindel 2000]. Embriogenną tkankę umieszczano na pożywkach o składzie podstawowym jak w LS z dodatkiem 0,02 mg·dm⁻³ pikloramu i 0,2 mg·dm⁻³ BA: płynnej (okresowo wstrząsanej przy 100 rpm) oraz zestalanych agarem Difco, Oxoid i Phytagelem™ Obserwowano wpływ różnych rodzajów agarów i ich stężeń na prawidłowość rozwoju zarodków somatycznych. Stwierdzono, że Phytagel™ w stężeniu 0,3% gwarantował największą liczbę (83%) normalnie rozwiniętych zarodków.
Badano zdolność morfogenetyczną eksplantatów pochodzących z niedojrzałych torebek nasiennych obuwika pospolitego (Cypripedium calceolus L.) na pożywkach o zróżnicowanej zawartości benzyloaminopuryny (BA) i węgla aktywowanego (AC). Powstawanie protokormo-podobnych struktur (PLB) obserwowano na pożywce MS z 1 mg·dm⁻³ BA i 0,1% AC. Ten początkowy etap morfogenezy trwał aż 12 miesięcy, obserwacje anatomiczne wykazały jednak, że został zainicjowany etap różnicowania komórek, co daje nadzieję na regenerację pędów. Wykazano jednocześnie, że brak w podłożu AC prowadzi do ciemnienia eksplantatów i pożywki co w konsekwencji skutkowało zamieraniem kultury.
Plant regeneration through the tissue culture techniques would be a excellent alternative for improving the quality and faster production of Asparagus species. The number of reports on application of biotechnological methods (such as direct organogenesis, indirect organogenesis and somatic embriogenesis) for ornamental asparagus are scarce in comparison to edible asparagus. The aim of this study was to verify the effectiveness of chemical and physical factors on organogenetic response of Asparagus setaceus ‘Pyramidalis’ explants. The results showed that nodes cultured on MS medium supplemented on IAA (1.71 µM) and BA (13.32 µM) gave highest number of shoots per explant (14 – in the fourth passage). Rhizogenesis were achieved on MS medium with IBA (2.45 µM) and ancymidol (2.88 µM). Finally, 90% of rooted shoots (microcuttings) survived. The fastest increase in callus tissue on internodal explants were observed on MS medium with addition of TDZ (9.08 µM) and adenine sulphate (10.86 µM).
Lędźwian siewny jest mało znaną w Polsce, grubonasienną rośliną strączkową, charakteryzującą się dużą zawartością białka w nasionach. Spośród innych roślin strączkowych wyróżnia się niezwykłą tolerancją na rodzaj i pH gleby oraz odpornością na suszę i choroby. Zaniedbany jednakże przez hodowców lędźwian wymaga poprawienia pewnych niekorzystnych cech, takich jak: duża podatność na wyleganie, niezdeterminowany charakter wzrostu czy substancje o charakterze antyżywieniowym. Pomocne w tworzeniu nowych odmian tego gatunku mogą się okazać techniki in vitro. W badaniach oceniano wpływ: rodzaju eksplantatu (korzenie, międzywęźla, ogonki liściowe), warunków prowadzenia kultury (światło, ciemność) oraz chitozanu na indukcję i wzrost kalusa. Po około 15 dniach kultury kalus pojawił się na wszystkich rodzajach eksplantatów zarówno na świetle, jak i w ciemności. Największy przyrost masy tkanki kalusowej obserwowano na pożywce zarówno z dodatkiem, jak i bez chitozanu na międzywęźlach kultywowanych na świetle.
Wyparty przez inne rośliny strączkowe, uprawiany jedynie w Polsce południowo-wschodniej, lędźwian siewny (Lathyrus sativus L.) ma ograniczoną pulę zmienności genetycznej, dlatego ważne jest, by starać się poszerzyć ją wykorzystując wszystkie znane metody, w tym także techniki in vitro. W przeprowadzonym eksperymencie wykładano 6-tygodniową tkankę kalusową, uzyskaną z eksplantatów pochodzących z siewek rosnących w warunkach in vitro, na różne pożywki różnicujące. Obserwowano przyrost masy kalusa - największy na fragmentach ogonków liściowych na pożywce MS z dodatkiem Kin (2,0 mg·dm-3), NAA (2,0 mg·dm-3), 2,4-D (2,0 mg·dm-3) i chitozanu (20 mg·dm-3). Zanotowano wysoki procent spontanicznej ryzogenezy - największy na kalusie z eksplantatów międzywęzłowych na pożywce MS z dodatkiem NAA (2,0 mg·m-3) i Kin (0,4 mg·dm-3). Badania histologiczne potwierdziły tworzenie się centrów merystematycznych i różnicowanie naczyń w kalusie na różnych pożywkach.
Indukcja i wzrost kalusa w kulturach in vitro łubinu napotyka na szereg trudności związanych głównie z szybkim starzeniem się kultur, wynikającym z syntezy dużej ilości związków fenolowych. Skutkiem wzmożonej syntezy i utleniania fenoli jest brązowienie eksplantatów i postępująca degeneracja. Aby zminimalizować niekorzystne procesy zachodzące podczas kultury in vitro łubinu żółtego (Lupinus luteus L.) odmiany Parys zastosowano różne antyutleniacze oraz absorbenty jako dodatki do pożywek. Zbadano wpływ azotanu srebra, węgla aktywnego i poliwinylopirolidonu (PVP 10) na opóźnienie bądź wyeliminowanie ciemnienia kultur kalusa, jak również wpływ tych substancji na przyrost i strukturę hodowanej tkanki. W doświadczeniu eksplantaty wyłożono na 3 rodzaje pożywek indukcyjnych, różniących się stężeniem i rodzajem regulatorów wzrostu. Jako dodatki do pożywek zastosowano badane antyutleniacze i absorbenty. Zawartość związków fenolowych oznaczono za pomocą metody fotometrycznej z odczynnikiem Folina. Najintensywniejszy wzrost kalusa zaobserwowano na pożywkach zawierających azotan srebra, stopień zbrązowienia oraz zawartość fenoli były obniżone w porównaniu z warunkami kontrolnymi. Najniższy poziom fenoli stwierdzono w kalusie rosnącym na pożywkach zawierających PVP 10, jednak przyrost tkanki był w tym przypadku mocno ograniczony.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.