Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań było poznanie motywów wyboru produktów ekologicznych przez konsumentów segmentu demograficznego z terenu województwa małopolskiego. Badania objęły celowo dobraną 100-osobową grupę. Rynek produktów ekologicznych ulega ciągłemu rozwojowi, o czym świadczy coraz szersze zainteresowanie konsumentów tymi produktami. Daje się również zauważyć intensywny rozwój różnych form sprzedaży. Badani respondenci najczęściej poszukiwali informacji o produktach ekologicznych w internecie. Zainteresowani oni byli żywnością mało przetworzoną oraz bogatą w składniki odżywcze, nie zawierającą konserwantów i barwników. Dlatego bardzo ważne jest, aby producenci rolni wprowadzając produkty na rynek szczegółowo je charakteryzowali i nadawali im odpowiednie oznaczenie.
Celem pracy było przedstawienie możliwości zastosowania progu i wskaźnika rentowności technicznego uzbrojenia pracy jako operatywnego narzędzia zarządzania w przedsiębiorstwie rolniczym. Dokonano podziału kosztów na bezpośrednie i pośrednie oraz zmienne i stałe, jako metodyczne podstawy zastosowania elementów rachunku kosztów pełnych i zmiennych. Na przykładzie agrofirmy obliczono progi i wskaźniki rentowności, zwracając uwagę na specyfikę ich zastosowania w zarządzaniu technicznymi środkami produkcji.
Przedstawiono wyniki badań terenowych dotyczących nakładów czasu pracy i kosztów wykonania przewozu buraków cukrowych z pola do punktu skupu przy zastosowaniu najczęściej używanego agregatu transportowego (Ursus C360 z przyczepą D737) przy różnej organizacji pracy, tj. zmieniającym się wykorzystaniu ładowności i przebiegu. Z danych liczbowych wynika, iż zwiększenie wykorzystania ładowności z poziomu 0,3 do poziomu 1 powoduje zmniejszenie nakładów czasu pracy w przeliczeniu na jedną przewiezioną tonę ładunku o 65%, tj. z 3,35 do 1,16 godziny oraz obniżenie kosztów przewozu o 70%. Nieco mniejsze, lecz również wymierne, korzyści daje zwiększenie wykorzystania przebiegu środka.
Na podstawie przeprowadzonych w latach 2006,2008 i 2010 badań 259 gospodarstw z województw lubelskiego i małopolskiego określono zapotrzebowanie na informację i poziom wykorzystania technologii informacyjnych przez właścicieli gospodarstw rodzinnych. Stwierdzono, że chociaż poziom wyposażenia gospodarstw w komputery oraz dostęp do internetu przekracza 85%, to jednak wykorzystanie możliwości tych technologii jest na niskim poziomie.
Celem pracy było określenie efektywności pracy żywej w poszczególnych działach produkcyjnych. Efektywność wyrażono w JZ/rbh i PLN PC brutto/rbh. Badaniami objęto 50 gospodarstw rolnych położonych na terenie Południowej Polski, gdzie średnia powierzchnia użytków rolnych wyniosła 5,5 ha. Efektywność pracy żywej w produkcji roślinnej kształtowała się na poziomie 3,6 JZ/rbh a w produkcji zwierzęcej 0,3 JZ/rbh. Efektywność wyrażona w PLN PC brutto/rbh na produkcje roślinną wyniosła średnio 45,7 PLN i była 12-krotnie większa od produkcji zwierzęcej - 3,8 PLN.
Przedstawiono wyniki badań terenowych dotyczące nakładów czasu pracy i kosztów wykonania przewozu buraków cukrowych z pola do punktu skupu przy zastosowaniu agregatów transportowych o różnej ładowności (Ursus C360 + różne środki przewozowe). Z zaprezentowanych danych liczbowych wynika, iż zwiększenie ładowności agregatu złożonego z ciągnika Ursus C360 z 1,5 t (wóz konny przystosowany do trakcji ciągnikowej) do 8 t (dwie przyczepy D-737) powoduje zmniejszenie nakładów czasu pracy - w przeliczeniu na jedną przewiezioną tonę ładunku o 82,3% - tj. z 1,75 do 0,31 godziny, oraz obniżenie kosztu przewozu o 75,9%.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.