Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 111

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
A new technological process of corn and potato starch modification with the use of mono- and double-base sodium phosphates was worked out. Composition of the obtained preparations and their physical and chemical properties were determined. It was proved that the preparations of the modified starch had positive technological, qualitative and organoleptic characteristics conforming to the requirements for good stabilizers and thickeners of frozen foods.
Hydrokoloidy polisacharydowe i białkowe mogą znaleźć zastosowanie jako substancje dodatkowe kształtujące teksturę produktów spożywczych oraz jako składniki żywności specjalnego przeznaczenia. W artykule wskazano, że zastosowanie hydrokoloidów w produkcji żywności funkcjonalnej wynika z ich specyficznych właściwości zarówno technologicznych, jak i fizjologicznych oraz zdrowotnych. Z punktu widzenia technologicznego wykorzystywane są ich dobre właściwości funkcjonalne, a w szczególności duża zdolność wiązania wody, zagęszczania, żelowania i emulgowania. Biorąc pod uwagę aspekty fizjologiczne i zdrowotne podkreślono, że hydrokoloidy m.in. pełnią rolę błonnika pokarmowego, a do ich cennych właściwości zalicza się: szybkie stwarzanie odczucia sytości, utrzymywanie i wiązanie wody przez treść przewodu pokarmowego i przedłużenie czasu przebiegu przez jelita oraz zwolnienie i przedłużenie drogi resorpcji składników pokarmowych.
Napoje energetyzujące to środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego, których zadaniem jest zwiększenie efektywności organizmu oraz regeneracja potencjału psychofizycznego. Ich konsumpcja w ostatnich latach bardzo dynamicznie wzrasta, zwłaszcza wśród młodych ludzi, co związane jest z aktywnym i stresującym stylem życia. Podstawowe składniki bioaktywne tych napojów to kofeina i tauryna, a także inozytol, glukuronolakton i karnityna. Ich fizjologiczna aktywność jest wciąż badana, jednak działanie napojów energetyzujących związane z psychicznym i fizycznym pobudzeniem organizmu jest dobrze udokumentowane. Napoje energetyzujące stosowane zgodnie z przeznaczeniem przynoszą wiele korzyści: pobudzają układ nerwowy, skracają czas reakcji, poprawiają funkcje poznawcze oraz mobilizują organizm do dłuższego wysiłku psychicznego i fizycznego.
Pod względem wartości odżywczej mięso zwierząt rzeźnych zalicza się do najbardziej cennych surowców spożywczych. Od niedawna istotnie zmieniło się postrzeganie mięsa nie tylko jako cennego źródła pełnowartościowego białka, mikro- i makroelementów, lecz także jako źródła związków bioaktywnych, które mogą mieć ogromne znaczenie fizjologiczne. Głównymi związkami bioaktywnymi obecnymi w mięsie są: tauryna, karnozyna, koenzym Q10, kreatyna oraz sprzężony kwas linolowy (CLA). Oprócz wykazywania właściwości zdrowotnych niektóre wyżej wymienione związki wpływają na cechy jakościowe mięsa i jego produktów, poprzez wykazywanie właściwości zapobiegających utlenianiu tłuszczów, stabilizację barwy, czy przedłużenie okresu trwałości.
Drożdże są złożoną grupą organizmów jednokomórkowych. Znajdują zastosowanie w przemyśle fermentacyjnym i piekarni¬czym. Pofermentacyjne drożdże piwowarskie nie powinny być postrzegane jedynie jako materiał odpadowy będący źródłem szczątkowych ilości alkoholu ale przede wszystkim jako bogate źródło składników odżywczych, które mogą znaleźć zastosowanie w żywieniu człowieka i produkcji pasz. Mogą być one bezpośrednio suszone. Można też na drodze dalszej i bardziej skompliko¬wanej obróbki otrzymywać z nich ekstrakty, fi-glukany i mannanooligosacharydy — składniki cenne z punktu widzenia żywie¬niowego, pełniące różnorakie funkcje np. dodatków smakowych (ekstrakty drożdżowe), składników bioaktywnych stosowanych w produkcji żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego i żywności funkcjonalnej. Dalszy rozwój technologii obróbki oraz badań nad przydatnością pofermentacyjnych drożdży piwowarskich będą z pewnością zwiększały ich atrakcyjność jako składnika żywności.
W pracy omówiono nową interdyscyplinarną dziedzinę nauki zajmującą się operacjami zmiany materii, dokonywanymi na poziomie atomowym, prowadzącymi do tworzenia nowych struktur, materiałów i urządzeń, które mogą być wykorzystane w różnych działach gospodarki, w tym w medycynie, w przemyśle spożywczym i rolnictwie. Materiały nanocząsteczkowe są skuteczne w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych, które nie wytwarzają obronnych mechanizmów adaptacyjnych, jak w przypadku stosowania środków farmakologicznych. Ocenia się, ze nanomateriały zajmą przełomową pozycję w dezynfekcji. Przy użyciu nanotechnologii wytwarzane są kompozyty polimerowe charakteryzujące się doskonałymi właściwościami mechanicznymi. Nanomateriały coraz szerzej dostępne są na rynku, przy czym nie jest w pełni znany mechanizm ich działania. Ostatnio pojawiły się badania wskazujące, że niektóre nanomateriały nie są wolne od ryzyka zdrowotnego związanego z możliwością przenikania nanocząsteczek do komórek organizmu, akumulowania się w nich wytwarzając różne schorzenia. Dlatego niezbędne jest prowadzenie szczegółowych badań nad ich bezpieczeństwem zdrowotnym.
Rodzaj zastosowanej metody pakowania wywiera istotne znaczenie na długość przechowywania mięsa i produktów mięsnych. Najczęściej podczas pakowania tego typu żywności stosowane są opakowania z tworzyw sztucznych, głównie z wielowarstwowych folii o dużej barierowości. Takie opakowania można wypełniać gazem odpowiednio modyfikowanym, produkt jest wówczas przechowywany w atmosferze modyfikowanej (ang. MAP) lub można usunąć z nich powietrze, produkt przechowywany jest wówczas w warunkach próżniowych. Pakowanie w modyfikowanej atmosferze to zamykanie mięsa w opakowania wypełnione atmosferą o zmodyfikowanych zawartościach dwutlenku węgla, tlenu, azotu lub argonu, pary wodnej oraz innych gazów śla­dowych w stosunku do naturalnego składu powietrza. Proces polega na usuwaniu powietrza z opakowania i wprowadzaniu mieszaniny gazowej o ustalonym składzie. Pakowanie próżniowe stanowi wariant pakowania w modyfikowanej atmosferze, polegający na obniżeniu ciśnienia atmosferycznego w opakowaniu przez częściowe usunięcie powietrza. W wyniku przemian mikrobiologicznych w próżniowo pakowanych produktach tworzy się samoistnie modyfikowana atmosfera zawierająca 10-20% dwutlenku węgla. Pakowanie mięsa w warunkach modyfikowanych zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem powietrza, mikroorganizmami i wysychaniem, a w związku z powyższym przyczynia się do wydłużenia trwałości mięsa.
W ostatnich latach opracowano opłacalną z punktu widzenia ekonomicznego technologię i wprowadzono na rynek nowe, bioaktywne peptydy i białka, które mogą być wykorzystywane jako składniki żywności funkcjonalnej i dietetycznej. Najważniejszym źródłem otrzymywania bioaktywnych białek, peptydów i aminokwasów są: białka mleka, jaja, soja, gluten i żelatyna. Spośród oferowanych preparatów producenta żywności funkcjonalnej i dietetycznej najbardziej interesują: laktoferyna wyizolowana z mleka oraz peptydy otrzymane z enzymatycznie zhydrolizowanych białek, takie jak: fosfopeptydy, peptyd glutaminowy czy peptydy umożliwiające kontrolę masy ciała. Peptydy te są już dostępne na naszym rynku, a niektóre z nich są już wyko­rzystywane w produkcji dietetycznych środków spożywczych.
Przeprowadzono analizę rynkowych preparatów deklarowanych jako wspomagające odchudzanie oraz przedstawiono charakterystykę substancji bioaktywnych występujących w tych preparatach. Stwierdzono bardzo dużą różnorodność form wymienionych preparatów, przy czym obecnie zdecydowanie największy asortyment stanowią tabletki lub kapsułki do połykania. W produktach tych występuje 9 różnych substancji bioaktywnych o zróżnicowanym oddziaływaniu fizjologicznym, pomocnym w redukcji lub kontroli masy ciała. W większości przypadków, tj. ok. 64% łącznej ilości produktów rynkowych, były one oferowane jako samodzielne substancje wspomagające odchudzanie, pozostałe 26% rynkowych produktów zawierało kombinacje co najmniej dwóch substancji bioaktywnych. Biorąc pod uwagę zróżnicowane oddziaływanie fizjologiczne stosowanych substancji bioaktywnych na organizm człowieka, preparaty te podzielono na 5 podstawowych grup, tj.: pęczniejące w przewodzie pokarmowym, hamujące apetyt i biorące udział w gospodarce węglowodanami, uruchamiające spalanie tzw. rezerw tłuszczowych, ograniczające przyswajanie tłuszczu z diety oraz regulujące przemianę materii.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.