Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy analizowano gospodarkę wodną zdrenowanych gleb ornych Sudetów Środkowych. Dokonano oceny potrzeb melioracji pod kątem zapewnienia minimalnej normy odwodnienia. Analiza wykazała, że czas trwania zwierciadła wody gruntowej płytszego od przyjętych norm odwodnienia był wielokrotnie dłuższy w latach mokrych i wynosił na stokach wklęsłych w kwietniu 15 dni, a w miesiącach V-IX - 19 dni, na stokach wypukłych czas ten był krótki i wynosił od 1 do 3 dni. O potrzebie drenowania w terenach górskich Sudetów świadczy długotrwałe płytkie zaleganie zwierciadła wody gruntowej w miesiącu kwietniu, zwłaszcza w latach mokrych i na stokach wklęsłych, co uniemożliwia wykonanie prac agrotechnicznych i przyczynia się do skrócenia okresu wegetacji roślin.
W artykule przeanalizowano stosunki wodne w profilu zielonego dachu w okresie wegetacji roku hydrologicznego 2008. Dzięki możliwości systematycznych pomiarów wilgotności aktualnej w 15 cm warstwie powierzchniowej profilu oraz ich weryfikacji na tle danych meteorologicznych stworzono podstawy do oceny badanego profilu pod kątem możliwości gromadzenia wody opadowej. Wyniki badań dowodzą, iż w okresie wegetacji roku hydrologicznego 2008, przy normalnych warunkach meteorologicznych, zapasy wilgoci [Z] w okresie wczesnej wiosny oraz po nawalnych opadach dochodziły do poziomu pełnej pojemności wodnej (57,8 mm). Podczas okresu pomiarowego obserwowano kształtowanie się zapasów wody na poziomie niższym od pojemności okresu suszy (POS), ale nigdy nie odnotowano ich spadku poniżej punktu trwałego więdnięcia roślin (PTWR).
W artykule przedstawiono wyniki badań stosunków wodnych prowadzonych na zalesionych użytkach rolnych o powierzchni 70 ha położonych w dolinie rzecznej na przedmieściach Wrocławia. Obserwacje prowadzone były w latach hydrologicznych 2001/2002-2002/2003 o opadach poniżej normalnych. Stwierdzono, że przy właściwie prowadzonej regulacji odpływu poziom wód gruntowych terenów przyległych jest o 40 cm płytszy w porównaniu do obszarów bez nawodnienia. Wydłużeniu ulegają równiez czasy, w których woda gruntowa zalega na poziomie 50-100 cm określonym, jako optymalny dla zalesionych nizinnych dolin rzecznych.
W pracy dokonano oceny stosunków wodnych gleb średnio zwięzłych terenów zieleni miejskiej w latach mokrych, normalnych i suchych na przykładzie parku Południowego we Wrocławiu. Badania wykonane w okresie 2000/2001 -2003/2004 obejmowały analizę zasobów retencji glebowej, głębokości zalegania zwierciadła wody gruntowej i ocenę stanu roślinności. Stwierdzono, że w celu zapewnienia optymalnych stosunków powietrzno-wodnych gleb średnio zwięzłych w zróżnicowanych warunkach opadowych na terenach nizinnych Dolnego Śląska w warunkach zbliżonych do występujących w parku Południowym we Wrocławiu należałoby wykonać dwustronne systemy melioracyjne.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.