Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
3
100%
W artykule opisano procesy globalizacji w sektorze rolnym oraz wskazano makroekonomiczne uwarunkowania rozwoju agrobiznesu. Na tym tle zaprezentowano koniunkturę na rynku mięsa wieprzowego oraz dokonano próby projekcji dla wybranych wskaźników charakteryzujących ten rynek. W publikacji wykorzystano polsko- i anglojęzyczną literaturę przedmiotu, w tym opracowania OECD, FAO i Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).
Artykuł prezentuje poziom rozwoju przemysłu mięsnego oraz produkcji żywca wieprzowego w Wiel-kopolsce. Ukazane jest wewnętrzne zróżnicowanie obu wielkości w skali podregionów oraz związki pomiędzy występowaniem bazy przetwórczej a podażą trzody chlewnej. Rejonami o najwyższej produkcji żywca wieprzowego oraz najsilniej rozwiniętym przetwórstwie jest południowa oraz centralna część województwa.
Celem artykułu było określenie tendencji na rynku mięsa wieprzowego na świecie w latach 1990- 2012. Przedmiotem analizy były zmiany w zakresie pogłowia i produkcji oraz cen. Podjęto próbę wykazania, że znany w ekonomii od II połowy XIX wieku cykl świński jest cechą typową także dla współczesnej gospodarki. W pracy wykorzystano metody analizy dynamiki szeregów czasowych, regresji i korelacji. Źródłem informacji były dane Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Eurostatu.
Sytuacja na światowym rynku żywca wieprzowego w ostatnich dwóch latach determinowana była kryzysem gospodarczym, który spowodował spadek globalnego popytu na żywność i załamanie handlu zagranicznego. Spadek produkcji potęgowany był rosnącymi cenami pasz i pogorszeniem opłacalności chowu. Począwszy od 2010 roku można spodziewać się powrotu na ścieżkę wzrostu podaży. Czynnikami, które określać będą tempo i kierunek zmian, będą ceny mięsa w relacji do cen pasz, wzrost liczby ludności i dynamika spożycia w krajach rozwijających się, polityka poszczególnych państw dotycząca rozwoju sektora mięsnego oraz coraz wyższe wymogi weterynaryjne i jakościowe.
Celem artykułu było określenie zmian strukturalnych w sektorze wieprzowiny w Unii Europejskiej. Analiza objęła kraje unijne o największym udziale w produkcji tego gatunku mięsa. Dokonano oceny aktualnej sytuacji branży pod względem podaży, zamieszczono także dane dotyczące skali chowu i obsady zwierząt w gospodarstwach trzodowych w wybranych państwach w 2010 roku w porównaniu z latami poprzednimi. Na tym tle ukazano wskaźniki efektywności produkcyjno-ekonomicznej. Informacje zawarte w publikacji pozwoliły na sformułowanie wniosków na temat procesów restrukturyzacji sektora. Stwierdzono, że w UE zmienia się struktura geograficzna podaży mięsa wieprzowego, dochodzi bowiem do koncentracji pogłowia w wybranych krajach unijnych. W artykule wykorzystano materiały źródłowe Komisji Europejskiej, Głównego Urzędu Statystycznego, Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz bazy danych Eurostatu.
8
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Zmiany strukturalne na rynku wieprzowiny w Chinach

100%
Celem pracy była ocena zmian strukturalnych w zakresie produkcji żywca wieprzowego w chińskiej gospodarce, a także odpowiedź na pytanie, czy rosnąca podaż trzody chlewnej w Państwie Środka będzie w stanie zagwarantować w przyszłości samowystarczalność państwa w zakresie popytu wewnętrznego i umożliwi sprzedaż surowca na rynki trzecie, czy też Chiny pozostaną importerem netto tego gatunku mięsa. Opracowanie ma charakter przeglądowy z elementami wnioskowania dedukcyjnego. Wykorzystano w nim materiały źródłowe OECD, FAO i Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) oraz literaturę przedmiotu. Produkcja i spożycie wieprzowiny w Chinach mają ogromne znaczenie nie tylko dla rynku wewnętrznego, ale także funkcjonowania światowego sektora mięsa. Z analizy danych wynika, że Chiny będą importerem netto większości surowców rolnych, w tym przede wszystkim kukurydzy, soi, cukru, wołowiny, drobiu, baraniny, produktów mleczarskich. Natomiast w przypadku mięsa wieprzowego występuje duża niepewność w zakresie potencjalnego rozwoju sektora. Chiny nadal pozostaną importerem netto surowca i ważnym rynkiem zbytu dla czołowych producentów trzody chlewnej na świecie.
Produkcję rolną, w tym chów trzody chlewnej charakteryzuje duże zróżnicowanie regionalne. W pracy przedstawiono czynniki decydujące o rozwoju produkcji żywca wieprzowego w regionie. Są to warunki środowiska naturalnego oraz uwarunkowania ekonomiczno-produkcyjne, do których zalicza się m.in. ceny skupu oraz ceny środków produkcji, wielkość popytu na danym terenie, bliskość ośrodków zaopatrzenia i zbytu oraz wielkość posiadanych zasobów produkcji - pracy, ziemi i kapitału.
Sektor wieprzowiny w Danii charakteryzuje specyficzny system powiązań producentów żywca i przetwórców oraz wysoka efektywność chowu zwierząt. Są to główne czynniki konkurencyjności duńskiego mięsa na rynku światowym. Dania zajmuje pierwsze miejsce w eksporcie wieprzowiny i w najbliższych latach należy oczekiwać wzmocnienia jej pozycji w handlu międzynarodowym.
Rynek mięsa wieprzowego jest wiodącym rynkiem mięsnym na świecie pod względem wielkości podaży i popytu, wysoki jest też udział tego surowca w handlu zagranicznym. W najbliższych latach znaczenie branży dla gospodarki światowej będzie wzrastać, z uwagi na rozwój produkcji w krajach rozwijających się i wzrost zapotrzebowania na surowiec jako rezultat przyrostu liczby ludności, zwiększającej się zamożności części krajów na świecie i zmiany struktury konsumpcji. Z drugiej strony zaobserwować można pewne czynniki ograniczające rozwój ryku, takie jak rosnące koszty produkcji żywca wieprzowego, wymogi w zakresie środowiska naturalnego lub zmiany klimatyczne. Celem pracy jest zaprezentowanie bieżącej sytuacji w produkcji i handlu zagranicznym na rynku mięsa wieprzowego na świecie oraz wskazanie możliwego kierunku zmian do roku 2020, na tle uwarunkowań globalnych. Praca ma charakter przeglądowy, z elementami wnioskowania dedukcyjnego.
W ostatnich kilku latach w Polsce spadła opłacalność chowu trzody chlewnej, głównie w wyniku niekorzystnych cen skupu żywca w relacji do szybko rosnących kosztów produkcji, w tym przede wszystkim pasz. Mimo spadku koniunktury w pewnych regionach kraju nastąpił znaczny wzrost pogłowia. Najlepszym przykładem jest Wielkopolska. Analizując wyniki gospodarstw rolnych wg Powszechnego Spisu Rolnego z 2002 roku dla województwa i całego kraju widać wyraźne zróżnicowanie skali produkcji w województwie w porównaniu do średnich efektów osiąganych w Polsce.
Dokonujący się w ostatnich latach proces transformacji spowodował zmiany mechanizmu rynkowego. Rynek mięsa, pozbawiony w krótkim czasie wielu form wsparcia, nie potrafił w pełni dostosować się do nowych warunków. Rezultatem tego procesu były głębokie wahania pogłowia i produkcji trzody chlewnej oraz spadek zainteresowania chowem bydła. Towarzyszyły temu zmiany sytuacji cenowej i popytowej.
Struktura organizacyjna gospodarstw trzodowych, na którą składa się skala produkcji żywca, obszar jednostki, specjalizacja oraz system chowu, prowadzi do zróżnicowania w poziomie kosztów jednostkowych. Na podstawie wyników badań gospodarstw w Wielkopolsce zauważono, że najwyższy wpływ na kształtowanie się kosztów produkcji wywiera specjalizacja, która w praktyce jest ściśle związana z wielkością produkcji, najniższy zaś - powierzchnia danego podmiotu.
Celem badań była próba oceny, w jaki sposób zmiany wielkości wsparcia w krajach powiązanych za pośrednictwem wymiany handlowej oddziałują na wartość wsparcia rolnictwa. Przedstawiono założenia i mechanizmy przepływu nadwyżki ekonomicznej poprzez wymianę handlową. Wykazano, iż wielkość finansowego wsparcia rolnictwa zależy od wymiany handlowej i poziomu wsparcia występującego wśród głównych partnerów handlowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.