Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było wytypowanie najodpowiedniejszej dla laboratorium metody oznaczania dwutlenku siarki w cukrze białym. Założono, że metoda ta powinna być użyteczna podczas bieżącej kontroli produkcji, a więc możliwie szybka i prosta w obsłudze. Badania wykonano metodami posiadającymi oficjalny status ICUMSA: kolorymetryczną z rozaniliną i enzymatyczną. Biorąc pod uwagę dużą liczbę analiz wykonywanych podczas kampanii w laboratorium oraz chcąc ułatwić pracę i skrócić czas określania zawartości SO₂ w cukrze, oznaczenia tego związku metodą kolorymetryczną wykonano dwoma sposobami: • z wykorzystaniem spektrofotometru HACH, • z wykorzystaniem spektrofotometru HACH i zastosowaniem analizy probówkowej do przygotowania roztworu cukru do badań. W ramach pracy sprawdzono trwałość odbarwionego roztworu rozaniliny używanego w metodzie kolorymetrycznej. Trwałość tego odczynnika przyczyniłaby się bowiem do skrócenia czasu oznaczenia o każdorazowe wyznaczanie krzywej wzorcowej.
W publikacji podano wyniki badań dotyczących zmian jakości cukru białego, przechowywanego w laboratorium przez dwa lata. W cukrze oznaczano zawartość wilgoci, popiołu konduktometrycznego, substancji nierozpuszczalnych oraz siarczynów. Określono również mętność i zabarwienie roztworu cukru oraz zabarwienie cukru w krysztale. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że jakość cukru podczas przechowywania ulega stopniowemu pogorszeniu. Po dwóch latach przechowywania cukier nadal spełniał wymagania UE.
W publikacji podano wyniki oceny 34 prób cukru wyprodukowanego podczas kampanii 2014/2015 i kampanii 2013/14, ze szczególnym uwzględnieniem wymagań producentów napojów bezalkoholowych. Podjęto również próby określenia wzajemnych powiązań między wynikami wybranych zmiennych.
Celem pracy było określenie wpływu ozonowania soku surowego otrzymanego z buraków cukrowych na jego skład chemiczny i zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Materiał do badań stanowiły próbki soku surowego z kampanii cukrowniczej 2014 r. Zastosowano następujące parametry procesu ozonowania soku: czas 5 ÷ 30 min, przepływ ozonu 1,0, 4,5 i 7 dm³·min⁻¹, temperatura soku ok. 18 ºC, objętość próbki: 500 ml. Stężenie ozonu w mieszaninie powietrzno-ozonowej wyniosło średnio 11 mg·dm⁻³. W badaniach wykazano, że ozon zastosowany w dawce 7 dm³·min⁻¹ obniżył liczbę bakterii mezofilnych o 4 log, bakterii tworzących śluz o 3,3 log, drożdży o 2,6 log, przetrwalników bakterii termofilnych tlenowych o 1,2 log a liczbę pleśni o 0,5 log. Statystycznie istotną (p ≤ 0,05) różnicę wykazano tylko w przypadku liczby bakterii mezofilnych po 30 min stosowania ozonu w dawce 7 dm³·min⁻¹. Nie wykazano wpływu ozonowania na zawartość takich składników soku surowego, jak: sucha masa sacharozy, związki mineralne w postaci popiołu, związki azotowe i metale – Na i K. Zmiany stwierdzono w przypadku zawartości związków redukujących, kwasowości i zabarwienia. Intensywność zabarwienia zmniejszyła się maksymalnie o 35 % przy 30-minutowym przepływie ozonu 7 dm³·min⁻¹. Kwasowość uległa redukcji o 52 % przy dawce 4,5 dm³·min⁻¹ i 20-minutowym ozonowaniu. Wydłużenie czasu ozonowania do 30 min przy przepływie 1,0 i 7,0 dm³·min⁻¹ nie wpłynęło znacząco na obniżenie kwasowości soku surowego. Zawartość związków redukujących zmniejszyła się maksymalnie o 44 % podczas 20-minutowego ozonowania, przy przepływie gazu 4,5 dm³·min⁻¹.
W artykule przedstawiono wyniki badań przydatności preparatu AS 25 SEM do gaszenia piany w ekstraktorze i obiegowych wodach spławiakowych. Badania obejmowały ocenę skuteczności działania preparatu oraz jego wpływ na proces ekstrakcji cukru i oczyszczania ścieków metodą fermentacji metanowej i tlenowego osadu czynnego. Przeprowadzone badania wskazały, że preparat AS 25 SEM wykazuje przydatność do stosowania w cukrowniach do gaszenia piany w ekstraktorze. Nie wpływa niekorzystnie na jakość soku dyfuzyjnego, pod warunkiem przestrzegania ustalonych dawek. Preparat AS 25 SEM działa skutecznie w wodach spławiakowych. Nie wpływa hamująco na proces oczyszczania ścieków metodą fermentacji metanowej i osadu czynnego. Dawki bezpieczne dla biocenozy oczyszczalni ścieków cukrowniczych są znacznie wyższe od optymalnych, zalecanych do stosowania.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.