Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W latach 1996 - 1999 przeprowadzono na glebie lekkiej doświadczenie polowe, w którym badano wpływ nawadniania wodą o różnym stopniu zasolenia na zawartość magnezu w buraku ćwikłowym, cebuli zwyczajnej, kapuście głowiastej białej i selerze korzeniowym. Oddziaływanie deszczowania na zawartość magnezu w częściach użytkowych testowanych gatunków warzyw było niewielkie. Nieco więcej Mg, w porównaniu z warzywami pochodzącymi z obiektów kontrolnych, zawierały rośliny deszczowane rozcieńczoną wodą zasoloną i wodą zasoloną. Okazało się, że gleba pochodząca spod wszystkich warzyw deszczowanych wodą słodką (WS), charakteryzowała się większą zawartością magnezu przyswajalnego w porównaniu z glebą z obiektów kontrolnych (K), a pochodząca spod uprawy roślin deszczowanych wodą o najwyższym stopniu zasolenia (WY-2) była jeszcze bogatsza w ten pierwiastek, i zawierała go średnio 2 do 3 razy więcej niż gleba kontrolna (K). Tendencje, jakie zaobserwowano po upływie czterech lat badań, wskazują na zwiększenie zawartości magnezu na wszystkich nawadnianych obiektach. Zgodnie z oczekiwaniami, wzbogacenie badanych warstw gleby (0-60 cm) było największe na poletkach, gdzie stosowano wodę o najwyższym zasoleniu.
Doświadczenie polowe prowadzono w 2008 r. w SD Lipnik należącej do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Mieszankę życic westerwoldzkich uprawiano w zróżnicowanych warunkach wodnych (O – obiekty kontrolne – bez nawadniania i W – obiekty nawadniane) oraz nawożenia azotem (1 N – 50 kg, 2 N – 100 kg, 3 N –150 kg N·haˉ¹). Uzupełniające nawadnianie istotnie podwyższało natężenie fotosyntezy (o 27,5%) i transpiracji (o 63%). Nawożenie zawsze zwiększało asymilację i różnie wpływało na transpirację – w zależności od wysokości dawki azotu i warunków wilgotnościowych gleby. Zawartość barwników malała pod wpływem nawadniania i zwiększała się w wyniku nawożenia azotem. Łączny plon świeżej masy zebrany w doświadczeniu wyniósł 50,1 t·haˉ¹, podczas gdy plon z poletek kontrolnych (bez nawadniania) – 46,1 t·haˉ¹. Dzięki nawadnianiu zanotowano istotny wzrost plonu wynoszący 7,9 t·haˉ¹ (17,1% w porównaniu do obiektu kontrolnego). Zastosowanie nawożenia azotowego w dawce 100 i 150 kg N·haˉ¹ spowodowało przyrosty odpowiednio o 41,6% i 61,1% w porównaniu do nawożenia dawką 50 kg N·haˉ¹. Efekty produkcyjne (plonowanie) były istotnie skorelowane z fotosyntezą, transpiracją i barwnikami asymilacyjnymi. Asymilacja była istotnie (dodatnio) skorelowana z transpiracją, podczas gdy współczynnik wykorzystania wody ujemnie z transpiracją.
Doświadczenie polowe przeprowadzono w latach 2000-2006 w SD Lipki, na plantacji borówki wysokiej, założonej na glebie brunatnej kwaśnej, wytworzonej z piasku zwałowego naglinionego, kompleksu żytniego dobrego. Celem badań było określenie wpływu siedmioletniego nawadniania plantacji borówki wysokiej na skład chemiczny gleby. Każdego roku, po zbiorze plonu i zakończeniu nawadniania, w warstwie gleby 0-20 cm badano: odczyn gleby, zawartość Corganicznego, N-ogólnego, N-NH4, N-NO3 oraz przyswajalne formy P, K, Ca i Mg. Na obiektach nawadnianych zmniejszyło się zakwaszenie oraz zawartość w niej potasu i azotanów, nie uległa zmianie koncentracja fosforu a także stosunek węgla do azotu, wzrosła natomiast ilość wapnia, magnezu, azotu ogólnego i amonowego oraz węgla ogólnego.
W latach 2003–2006 w RSD Lipnik k. Stargardu Szczecińskiego przeprowadzono doświadczenie polowe na glebie lekkiej kompleksu żytniego dobrego. Doświadczenie założono metodą losowanych podbloków w układzie zależnym (ang. split-plot) w siedmiu powtórzeniach. Pomiędzy drzewami utrzymywano murawę, a w rzędach ugór herbicydowy. Badano wpływ nawadniania oraz nawożenia mineralnego na plonowanie dwóch odmian śliw Amersis i Cacańska Rana. Czynnikiem I rzędu było nawadnianie (O – poletka kontrolne, bez nawadniania, W – poletka nawadniane), czynnikiem II rzędu nawożenie mineralne 0NPK, 1NPK – 130kg . NPK. ha-1 (40+30+60), 2NPK – 260kg . NPK. ha-1 (80+60+120). Nawadnianie stosowano według wskazań tensjometru, gdy potencjał wodny gleby obniżył się poniżej 0,01 MPa. Do nawadniania użyto zraszacze typu ‘Hadar’ o zasięgu r = 2m. W zależności od sumy opadów atmosferycznych, w poszczególnych latach badań zastosowano od 21,0 do 37,9 mm. Plonotwórcze możliwości śliwy w istotny sposób zależały od ocenianych czynników doświadczenia: nawadniania i nawożenia, a także były zróżnicowane w poszczególnych latach badań. Średnio pod wpływem nawadniania plony wzrosły o 19,2%. Największe przyrosty plonu śliwy (36,1%) dzięki nawadnianiu stwierdzono w 2006 r., a najmniejsze (8,2%) w 2005 r. Oceniając plony zebrane z nawożonych drzew, większe efekty produkcyjne stwierdzono na obiektach nawożonych wyższą dawką 2NPK (260 kg . NPK. ha-1) aniżeli nawożonych dawką 1NPK (130 kg . NPK. ha-1). Wyliczone przyrosty plonów w porównaniu do kontroli (bez nawożenia) wynosiły odpowiednio 48,3% i 39,9%. Produktywność netto i brutto 1 mm wody zależała od warunków pogodowych w poszczególnych latach. Najwyższe wskaźniki produkcyjności netto (209,52 kg.ha-1.1 mm) i brutto (74,14 kg.ha-1.1 mm) zanotowano w roku 2004. Produktywność netto 1 kg NPK zależała od poziomu nawożenia i była najwyższa przy nawożeniu dawką 130 kg NPK.ha-1.
Doświadczenie polowe przeprowadzono w latach 2003 oraz 2008 w SD Lipnik k. Stargardu Szczecińskiego na glebie lekkiej, kompleksu żytniego dobrego. Doświadczenie założono metodą losowanych podbloków w układzie zależnym (ang. split-plot) w pięciu powtórzeniach. Oceniano plonowanie brzoskwini odmiany ‘Inka’ w zróżnicowanych warunkach wilgotnościowych gleby i nawozowych. Czynnikiem I rzędu było nawadnianie (O – obiekty kontrolne, bez nawadniania, W – nawadnianie podkoronowe) Czynnikiem drugiego rzędu zróżnicowane nawożenie mineralne NPK (0NPK – poletka kontrolne (bez nawożenia), 1 NPK – 150 kg.ha-1 (40+50+60), 2 NPK – 300 kg.ha-1 (80+100+120)). Nawadnianie stosowano na podstawie wskazań tensjometru, gdy potencjał wodny obniżył się do 0,01 MPa. Pomiędzy drzewami utrzymywano murawę, natomiast w rzędach ugór herbicydowy. Stwierdzono wzrost plonów zarówno na obiektach nawadnianych, jak i nawożonych. Średnio pod wpływem nawadniana zebrano o 9,11 kg z drzewa więcej owoców (8,7 t.ha-1, tj. 42%) niż uprawianych w warunkach naturalnych. Plony owoców zależały wysoce istotnie i były wprost proporcjonalnie skorelowane z wysokością dawek nawodnieniowych zastosowanych w okresie od IV do VIII. Efekty plonowania zależały istotnie również od sumarycznej dawki nawadniania i opadów. Przyrost plonu owoców brzoskwini pod wpływem nawożenia wzrósł średnio o 4,05 t.ha-1 (18,4%) na obiektach nawożonych dawką 130 kg NPK.ha-1 oraz 5,5 t.ha-1 (25%) nawożonych dawką dwukrotnie wyższą. Zastosowane nawadnianie uzupełniające, nawożenie mineralne oraz warunki pogodowe różnicowały efektywność netto i brutto 1 mm wody oraz 1 kg zastosowanego nawożenia mineralnego NPK.
Doświadczenie polowe prowadzono w SD Lipnik należącej do Akademii Rolniczej w Szczecinie. Borówkę wysoką odmiany ‘Patriot’ uprawiano w latach 2000–2008 na glebie brunatnej kwaśnej, kompleksu żytniego dobrego, zaliczanej do klasy bonitacyjnej IVb. Gleba charakteryzowała się małą zawartością przyswajalnych form fosforu i potasu oraz słabo kwaśnym odczynem gleby. Borówkę wysoką uprawiano w zróżnicowanych warunkach wodnych: O – obiekty kontrolne (bez nawadniania), W – obiekty nawadniane. Krzewy nawadniano linią kroplującą o wydajności 2,4 l.h-1, utrzymując wilgotność gleby na poziomie 0,01 MPa, na podstawie wskazanej tensometrów. Oceniano możliwości plonotwórcze dwu- do dziesięcioletnich krzewów uprawianych w zróżnicowanych warunkach wodnych, a także wpływ opadów i dawek nawodnieniowych w okresie wegetacji na plon borówki wysokiej. Średni plon jagód zebranych w doświadczeniu wyniósł 7,61 t.ha-1 (tab. 3). Plon owoców z poletek kontrolnych (bez nawadniania) kształtował się na poziomie 4,92 t.ha-1, przyjmując dość szeroki zakres zbiorów od 1,67 do 13,0 t.ha-1 w poszczególnych latach. Okazało się, że nawadnianie plantacji borówki wysokiej było niezbędnym zabiegiem agrotechnicznym dla zapewnienia właściwych warunków wilgotnościowych gleby, a ilość dostarczonej wody w czerwcu i lipcu była skorelowana z przebiegiem opadów w tych miesiącach. Dzięki nawadnianiu zanotowano istotny wzrost plonu owoców wynoszący 5,38 t.ha-1 (109,2% w porównaniu do kontroli). Efekty produkcyjne nawadniania kroplowego były istotnie i wprost proporcjonalnie skorelowane z sumą dawki nawodnieniowej zastosowanej w całym okresie wegetacji (od IV do IX). Analizując wskaźniki plonowania borówki wysokiej w zależności od zastosowanych dawek nawodnieniowych w określonych przedziałach czasowych okresu wegetacji, stwierdzono istotną zależność w maju, czerwcu i lipcu. Przyrosty plonu uzyskane dzięki nawadnianiu były odwrotnie proporcjonalne do sumy opadów czerwcowych.
Doświadczenie polowe prowadzono w latach 2002-2004 na glebie lekkiej zaliczanej do kompleksu żytniego dobrego. Celem badań było określenie wpływu nawadniania kroplowego i nawożenia azotem na skład chemiczny gleby w warstwie 0-25 cm. Badania dotyczyły odczynu gleby, zawartości przyswajalnych form P, K, Mg, Ca, C-organicznego, N-ogólnego, N-NO3, N-NH4. Zarówno nawadnianie jaki nawożenia azotem wpływały na zawartość pierwiastków. Nawadnianie kroplowe zwiększało kwasowość, zawartość C-organicznego, Mg i N-NO3, oraz obniżało zawartość azotu ogólnego i amonowego, fosforu, potasu, wapnia. Natomiast nawożenie azotem (120 kg×N-1) spowodowało wzrost zawartości N-ogólnego, N-NO3, N-NH4, P, Ca, Mg i zmniejszenia ilości C-organicznego i K oraz pH w glebie.
18
51%
Doświadczenie polowe wykonano w SD w Lipkach, w latach 2005–2008 na 7, 8, 9 i 10-letnich krzewach borówki wysokiej uprawianej na glebie brunatnej kwaśnej, kompleksu żytniego dobrego. Przed posadzeniem krzewów, w celu zwiększenia zawartości masy organicznej w glebie, wzdłuż rzędów o szerokości 1 m ułożono 10 cm warstwę trocin z drzew iglastych i wymieszano ją z taką samą warstwą gleby. W warunkach nawadnianych i bez nawadniania oceniano dwie odmiany borówki wysokiej ’Spartan’ i ‘Patriot’. Krzewy nawadniano linią kroplującą o rozstawie emiterów co 30 cm i wydajności 2,4 l h-1. Potrzebę nawadniania ustalano na podstawie wskazań tensjometrów. Rośliny nawadniano przy sile ssącej gleby powyżej 0,01 MPa. W każdym roku krzewy nawożono 60 kg N ha-1 w postaci siarczanu amonu, natomiast dawki nawozów P i K stosowano w zależności od zawartości tych składników w glebie. Sumaryczne dawki wody do nawadniania zależały od rozkładu i wielkości opadów i wynosiły: 2005 r. – 128 mm, 2006 r. – 300 mm, 2007 r. – 40 mm, 2008 r. – 200 mm. Borówka wysoka odmiany ‘Spartan’ była bardziej plenna (9,62 t ha-1 ) niż ‘Patriot’ (8,3 t ha-2 ). Wyniku nawadniania średni plony odmiany ‘Patriot’ wzrósł o 8,36 t ha –1, natomiast ‘Spartan’ o 7,94 t ha-1 . Masa 100 owoców zależała od odmiany, roku uprawy i warunków wodnych. Nawadnianie w istotny sposób zwiększało masę 100 owoców, a obniżało w nich zawartość suchej masy.
Doświadczenie polowe przeprowadzono w latach 2000-2002 na glebie lekkiej. Plonowanie oraz opłacalność nawadniania i nawożenia oceniano na jedno- dwu i trzy-letnich krzewach maliny uprawianej w zróżnicowanych warunkach wodnych i nawozowych. Pod wpływem nawadniania plony były istotnie wyższe o 42,1% w porównaniu z niedeszczowaną kontrolą. Zastosowane dawki 60 i 120 kg N·ha-1 zwiększyły plon odpowiednio o 63,4 i 99,4% w porównaniu do obiektów bez nawożenia. Najwyższy wskaźnik opłacalności (481%) nawadniania i nawożenia azotem malin zanotowano w 2002 roku, na co miały wpływ zarówno wysokie plony, jak i cena malin.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.