Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Mięso jako główne źródło białka w pożywieniu człowieka musi być bezpieczne dla konsumującego. Wymóg bezpieczeństwa dotyczy wszystkich rodzajów mięsa i przetworów mięsnych. System RASFF został powołany do informowania o niebezpiecznej żywności i paszach. Na stronie internetowej są publikowane powiadomienia dla poszczególnych rodzajów żywności i kategorii zagrożeń. Największą liczbę przypadków dla mięsa i przetworów mięsnych oraz drobiu i przetworów drobiowych w 2016 r. stwierdzono dla bakterii chorobotwórczych.
Doniesienia medialne oraz instytucji odpowiedzialnych za nadzorowanie bezpieczeństwa żywności dotyczące zafałszowań żywności oraz jej zanieczyszczenia różnymi substancjami (w tym niebezpiecznymi) od kilku lat kształtują potrzebę uszczelniania i nadzorowania całego łańcucha dostaw żywności. Obowiązek prawny związany z odpowiedzialnością na każdym etapie łańcucha żywnościowego istnieje od 2004 r. (rozporządzenie WE 852/2004), mimo to praktyka pokazuje, że nie był w pełni realizowany. Zakłady produkujące żywność z surowców pochodzenia zwierzęcego są nadzorowane i kontrolowane pod kątem spełnienia wymagań prawnych przez Inspekcję Weterynaryjną. Zakłady mięsne mogą również wdrożyć i przestrzegać międzynarodowe standardy bezpieczeństwa żywności np. BRC (British Retail Consortium).
Bezpieczeństwo żywności jest wymaganiem prawnym. Zagrożenia dla tego bezpieczeństwa każdy zakład mięsny definiuje w analizie zagrożeń systemu HACCP. Jeśli ma wdrożone wymagania standardu IFS lub BRC to również zagrożenia są opisane w uzupełniających system HACCP ocenach ryzyka.
Pracownik przemieszczający się w zakładzie produkcyjnym może przyczyniać się do powstawania zanieczyszczeń. Odpowiednia higiena personelu zapobiega rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń i sprzyja zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. W wielu zakładach przemysłu spożywczego traktuje się ją jako krytyczny punkt kontrolny (CCP). W artykule omówiono zanieczyszczenia, działania zapobiegawcze, sposób monitorowania oraz działania korygujące dla tego CCP
Celem niniejszego artykułu było przedstawienie wpływu różnych czynników na efektywność higienizacji. Projektowanie higienizacji w zakładzie pełni ważną rolę w kontrolowaniu bezpieczeństwa mikrobiologicznego oraz jakości w procesie produkcji. Efektywna higienizacja jest możliwa wtedy, gdy konstrukcja budynku zakładu zapobiega zakażeniom krzyżowym, powierzchnie są gładkie i wolne od rys, rogi są wyoblone, brak jest występów, uskoków i martwych przestrzeni. Wyposażenie musi być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby możliwe było ich osuszanie i usuwanie wszelkich pozostałości produktu i środków higienizacyjnych. Omówiono projektowanie higienizacji na przykładzie zakładu mięsnego.
Konkurencja między firmami dostarczającymi środki do higienizacji dla przemysłu spożywczego, a także zmiany w prawodawstwie unijnym i polskim wymagają wprowadzania nowoczesnych środków i systemów mycia i dezynfekcji, które będą skuteczne, ale nie będą miały negatywego wpływu na środowisko. W artykule przedstawiono kierunki nowoczes rozwiązań związane z udoskonalaniem preparatów dezynfekujących, poprawą bezpieczeństwa operatora, zmianą technik mycia oraz z zastosowa zaawansowanych technologii w zarządzaniu higieną.
Prawidłowe przygotowanie powierzchni stykających się z surowcem, półproduktem oraz wyrobem gotowym - przez oczyszczenie z zanieczyszczeń poprodukcyjnych oraz mikrobiologicznych - jest jednym z warunków bezpiecznego wytwarzania żywności. Skuteczność higienizacji w mleczarniach zależy m.in. od organizacji produkcji (ustawienie ciągu technologicznego oraz organizacja pracy), specyfiki produkowanych wyrobów (oraz występujących zanieczyszczeń i zabrudzeń), stosowanych środków, automatyzacji wykonywanych procesów i właściwego nad nimi nadzoru.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.