Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań było określenie cech i postaw przedsiębiorczych studentów oraz ich preferencji odnośnie przyszłej ścieżki kariery zawodowej. Sukces na rynku pracy determinowany jest wieloma czynnikami związanymi zarówno z samymi absolwentami, ich potencjalnymi pracodawcami, jak i ogólną sytuacją na rynku pracy. Istotne są także postawy przedsiębiorcze młodzieży oraz czynniki je determinujące. Brak odpowiednich predyspozycji przekładających się na określone zachowania może stanowić barierę w realizacji dążeń zawodowych, szczególnie osób z terenów wiejskich.
3
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Aspiracje zawodowe młodzieży z obszarów wiejskich

100%
Celem badań było rozpoznanie aspiracji zawodowych młodzieży z obszarów wiejskich w kontek- ście sytuacji na rynku pracy. Badania przeprowadzono wśród 68 studentów kierunku Ekonomia ostatniego roku studiów na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Sukces na rynku pracy determinowany jest wieloma czynnikami związanymi zarówno z samymi absolwentami, ich potencjalnymi pracodawcami, jak i ogólną sytuacją na rynku pracy. Istotne są także aspiracje zawodowe młodzieży oraz czynniki je determinujące. Trudna sytuacja materialna rodziny i dostęp do szkół wyższych może stanowić barierę w realizacji dążeń zawodowych, szczególnie osób z terenów wiejskich.
W kontekście rosnącego bezrobocia absolwentów szkół wyższych oraz konkurencyjności na rynku edukacji i rynku pracy coraz większego znaczenia nabiera odpowiednie przygotowanie absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy. Ważną rolę odgrywają także postawy, w tym oczekiwania wobec pracy. Niniejszy artykuł stanowi próbę uzyskania wiedzy na temat aktywności zawodowej absolwentów wyższych uczelni, poznania aktualnych problemów związanych z przejściem od edukacji do rynku pracy oraz prześledzenia ścieżki zawodowej od ukończenia studiów do momentu przeprowadzenia badania.
Przedstawiono ograniczenia szans oświatowych, które w Polsce są nadal odczuwalne, w szczególności przez młodzież ze środowisk wiejskich. Osoby te pod wieloma względami mają utrudnioną drogę do zrealizowania planów edukacyjnych, a co się z tym wiąże – mniejsze szanse na rynku pracy. Celem artykułu było określenie postaw edukacyjnych młodzieży z różnych środowisk. Ograniczono się do określenia barier w dostępie do edukacji młodzieży w kontekście pochodzenia środowiskowego. Na trudności w dostępie do wykształcenia znacznej części młodzieży wiejskiej mają wpływ: niski status materialny rodziców, rosnące koszty utrzymania w dużym mieście, poziom kształcenia na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum.
7
100%
Współczesny rynek pracy stawia przed absolwentami poszukującymi pracy nowe wyzwania. Wymaga się od nich większej aktywności w podejmowaniu działań, mających na celu zwiększenie szans na znalezienie pierwszej pracy. Konieczne zatem staje się upowszechnianie przez szkoły i uczelnie, ale także zakłady pracy i instytucje pozarządowe, wiedzy z zakresu przedsiębiorczości. Przedstawiono wybrane wyniki badań dotyczące gotowości studentów do założenia własnej działalności gospodarczej. Ukazano również obawy związane z prowadzeniem firmy i czynniki, które skłoniłyby przyszłych absolwentów do podjęcia takiej działalności.
Artykuł dotyczy lokalnego rynku pracy rozpatrywanego z punktu widzenia problemów, potrzeb i oczekiwań pracodawców wobec absolwentów kierunku ekonomicznego. Badania, których wybrane wyniki zostały zaprezentowane w niniejszym artykule, zostały ukierunkowane na identyfikację oczekiwań pracodawców z województwa zachodniopomorskiego reprezentujących małe, średnie i duże przedsiębiorstwa państwowe i prywatne w zakresie kluczowych postaw oraz kompetencji zawodowych absolwentów, którzy ukończyli studia na kierunku ekonomia.
Celem opracowania jest analiza wybranych ekonomiczno-psychologicznych wyznaczników jakości życia osób z terenów wiejskich. Badanie przeprowadzono wśród 68 osób zamieszkujących tereny wiejskie w województwie zachodniopomorskim. W badaniu wykorzystano kwestionariusz poczucia jakości życia, interpersonalną skalę motywacji związanej z przebaczeniem, skalę satysfakcji z życia oraz ankietę dotyczącą oceny sytuacji materialnej osoby badanej i jej otoczenia, opracowaną na podstawie literatury przedmiotu. Wyniki badań wskazują, że ogólne poczucie jakości życia pozytywnie koreluje ze zmiennymi psychologicznymi (satysfakcja z życia i przebaczenie) oraz większością wskaźników oceny sytuacji materialnej osób badanych. Na podstawie rezultatów badań określono, które zmienne psychologiczne i ekonomiczne pozwalają istotnie statystycznie przewidywać poziom ogólnego poziomu poczucia jakości życia.
W artykule przedstawiono analizą zachowań antyzdrowotnych u dorosłych mężczyzn z populacji krakowskiej, ich sprawności motorycznej oraz budowy ciała. Analizowano spożywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwagą i otyłość, nadmierne otłuszczenie i ich wpływ na wyniki prób sprawności motorycznej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.