Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
2
63%
Przedstawiono wieloaspektową interpretację pojęcia rozwoju obszarów wiejskich w odniesieniu do terenów, na których w przeszłości występował duży udział sektora państwowego w rolnictwie. Rozważania teoretyczne wsparto analizą praktycznych aspektów rozwoju z wykorzystaniem danych statystycznych Agencji Nieruchomości Rolnych oraz źródeł literaturowych.
W pierwszej rotacji trzech 6-polowych płodozmianów z narastającym udziałem ziemniaka od 16.7% (model kontrolny) do 33.3% i do 50.0% (modele ziemniaczane) z uwzględnieniem nieodpornej na mątwika odmiany Bronka i odpornej odmiany Fala, nie ujawniły się jeszcze w pełni ujemne skutki skracania przerw w powracaniu ziemniaka na to samo pole. Wyższy udział ziemniaka w strukturze gatunków uprawianych w płodozmianie powodował wzrost intensywności gospodarowania oraz podnosił wydajność całych rotacji. Najkorzystniejsze wskaźniki efektywności poniesionych nakładów wystąpiły w płodozmianie umiarkowanie specjalistycznym z 33.3% udziałem ziemniaka. Na tym etapie badań odmiana Bronka, nieodporna na mątwika, kształtowała korzystniejsze wskaźniki efektywności energetycznej i finansowej płodozmianów niż odmiana odporna Fala.
W pracy przedstawiono wyniki 5-letnich. badań nad agrotechniczną i ekonomiczną oceną uprawy bobiku odmiany Nadwiślański w 5-polowym płodozmianie: burak cukrowy - jęczmień jary - rzepak ozimy - pszenica ozima - bobik oraz w 16-20-letniej monokulturze. Stosowano trzy poziomy chemicznej ochrony bobiku: O - bez ochrony, z mechaniczną pielęgnacją; H - z zastosowaniem herbicydów; H + F - z zastosowaniem herbicydów oraz fungicydów nalistnych. W płodozmianie, średnio w latach 1983-1987, produkcyjność bobiku wynosiła: nasion 4,26 t, jednostek zbożowych - 51,1, białka pastewnego - 951 kg, energii skumulowanej - 70,6 GJ, wartości pieniężnej - 1703 zł z 1 ha, W warunkach monokultury plony bezpośrednie i przeliczeniowe były średnio o 42,8% niższe. Chemiczna ochrona bobiku w płodozmianie miała małe znaczenie, w monokulturze wpływała łagodząco na zniżki plonu. Na 1 ha uprawy bobiku w płodozmianie poniesiono nakłady: pracy - 17.6 rbh, energii skumulowanej - 18.54 GJ, kosztów bezpośrednich - 1031 zł; w monokulturze były one nieznacznie większe. Chemiczna ochrona roślin zwiększała je w skali 2-25%. W wariantach następstwa bobiku efektywność nakładów osiągnęła odpowiednio: wydajność pracy - 2,85 i 1.66 jedn, zboż./rbh; sprawność energetyczna - 3.82 i 2.14, opłacalność produkcji - 166 i 91%.
W pracy dokonano oceny 5-letnich wyników statycznych badań dotyczących uprawy pszenicy ozimej w trzeciej rotacji 5-polowego płodozmianu: „burak cukrowy (obornik) - jęczmień jary - rzepak ozimy - pszenica ozima - bobik" oraz w 16-20-letniej monokulturze. Uwzględniono trzy poziomy ochrony roślin: bez ochrony, z ochroną tylko herbicydami, z ochroną herbicydami oraz fungicydami nalistnymi. Średni plon ziarna pszenicy ozimej w płodozmianie wyniósł 5.55 t z 1 ha, a w monokulturze aż o 40.5% mniej. Zastosowanie herbicydów doglebowych zwiększyło średnie plony w płodozmianie o 7.8%, a w monokulturze o 49.6%, natomiast herbicydów oraz fungicydów, nalistnych odpowiednio o 15.3 i 56.1% w porównaniu z obiektami bez ochrony. Na 1 ha uprawy pszenicy ozimej w płodozmianie poniesiono następujące nakłady: pracy ludzkiej - 24,9 rbh, pracy uprzedmiotowionej - 786.7 kWh i energii skumulowanej - 27.5 GJ, a koszty bezpośrednie wyniosły 1756 zł. W monokulturze tylko nakłady pracy były mniejsze o ok, 10%. Stosowanie herbicydów zwiększyło średnie nakłady przeciętnie o 10%, a kompleksowa ochrona o 19% w porównaniu z obiektami bez ochrony. W przeliczeniu na jedną jednostkę zbożową lub na jeden kilogram białka monokulturowa uprawa pszenicy ozimej pogorszyła wszystkie wskaźniki ekonomiczne, w tym wydajność pracy, efektywność energetyczną i opłacalność produkcji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.