Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Określono występowanie kwasów fenolowych w 7 roślinach z rodziny Elaeagnaceae: Elaeagnus angustifolia L., E. argentea Pursh., E. montana Mak., E. multiflora Thunb., E. umbellata Thunb., Shepherdia argentea Nutt. i Hippophaë rhamnoides L. Badania potwierdziły występowanie w roślinach tej rodziny kwasów: galusowego, kawowego, p-kumarowego, synapowego, ferulowego, elagowego i chlorogenowego. Ponadto stwierdzono, że w badanych roślinach występują często kwasy: protokatechowy, gentyzynowy, p-hydroksybenzoesowy i syryngowy, a także trzy kwasy niezidentyfikowane. Wymienione kwasy wykryto w roślinach należących do rodziny Elaeagnaceae po raz pierwszy. Należy dodać, że większość kwasów fenolowych występowała w badanych roślinach zarówno w stanie wolnym, jak i związanym.
Opisano profil preparatu, a także skład chemiczny kory wierzby purpurowej, jej działanie i zastosowanie lecznicze.
Autorzy wykazali obecność garbników we wszystkich badanych gatunkach z rodzaju Elaeagnus, Shepherdia i Hippophaë. W rodzaju Elaeagnus stwierdzono obecność garbników skondensowanych, natomiast w pozostałych rodzajach obecność garbników zarówno skondensowanych jak i ulegających hydrolizie. Rodzaj Elaeagnus charakteryzuje się niską zawartością garbników [1-5%]. Duża ilość tych związków znajduje się w liściach H. rhamnoides (ca 12%) i Sh. argentea (ca 15%). Najwyższy poziom garbników w E. angustifolia i H. rhamnoides oznaczono na końcu wegetacji.
Z liści E. multiflora Thunb. wyodrębniono siedem heterozydów flawonolowych o następującej strukturze chemicznej: 3-ramnozyd kemferolu, 3-soforozyd kemferolu, 3,7-dwuglukozyd kemferolu, 3-rutynozyd-7-glukozyd kemferolu, 3-gluko-7-soforozyd kemferolu, 3-soforozyd-7-glukozyd kemferolu, 3-soforozyd-7-glukozyd izoramnetyny oraz nieznany jeszcze 3-glukozo-7-soforozyd kemferolu.
W Tabletkach z korzy wierzby oznaczono zawartość salicylanów przed i po hydrolizie alkalicznej w przeliczeniu na salicynę. Za pomocą metody HPLC stwierdzono obecność 1,91% salicyny w tabletce.
W wyciągu metanolowym z ziela L. arvense stwierdzono występowanie 6 związków flawonoidowych: kwercetyny, 3-glukozydu kemferolu (astragaliny), 3-glukozydu kwercetyny (izokwercytryny), glukoramnozydu kwercetyny (rutozydu) oraz glukozydu kwercetyny i glukoramnozydu kemferolu (związków bliżej nieokreślonych). W badaniach wykorzystano chromatografię CC (poliamid i celuluoza), PC i HPLC. Związkiem dominującym w zespole flawonoidów był rutozyd. W zielu L. arvense jego zawartość (określona za pomocą HPLC) wynosiła 0,95%, w liściach 1,18% i w łodygach 0,67%.
Przeprowadzono badania nad uwalnianiem salicyny z Tabletek z kory wierzby produkowanych przez firmę Labofarm. Uwalnianie prowadzono w warunkach in vitro odpowiadających warunkom uwalniania w żołądku. Stwierdzono metodą HPLC, że w warunkach doświadczenia uwalnia się 50,7% salicyny z badanych tabletek.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.