Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Enzymy o rozszerzonym spektrum działania (ESBL) wśród klinicznych szczepów pałeczek z rodzaju Serratia wykrywano metodą dwóch krążków (w niewielkiej modyfikacji). Badania wykazały, że 57,7% szczepów dawało reakcję dodatnią.
Celem pracy była ocena biochemicznych i enzymatycznych właściwości szczepów C. amycolatum. W grupie 70 badanych szczepów wyróżniono 21 profili biochemicznych, wśród których dominował biotyp 310032S (35,7%). Prawie wszystkie szczepy fermentowały glukozę (98,6%) i maltozę (95,7%) oraz wytwarzały pyrazynamidazę (94,3%). Wszystkie wytwarzały fosfatazę alkaliczną i fosfohydrolazę, a 95,7% — fosfatazę kwaśną. Żaden szczep nie wykazywał właściwości proteolitycznych, aktywności lipazy/lecytynazy i nie hydrolizował Tweenu 80.
Obecnie zakażenia szpitalne stanowią poważny problem zdrowotny, terapeutyczny i ekonomiczny ze względu na wzrost zakażeń z udziałem drobnoustrojów wieloopornych na antybiotyki. Oceniono częstość występowania lipofilnych gatunków Corynebacterium sp. izolowanych z próbek materiału pobranych od chorych w dniu przyjęcia do szpitala i podczas hospitalizacji oraz porównano wrażliwość na antybiotyki.
Oceniono częstość występowania szczepów Corynebacterium amycolatum w próbkach różnego materiału klinicznego. Badaniem objęto 70 szczepów. Największy udział miały szczepy izolowane z wymazów z ran (61,5%), z moczu (14,3%) i wymazów z drenu (7,1%). Pochodziły one głównie (37,2%) od pacjentów leczonych w oddziałach chirurgicznych (chirurgia ogólna, chirurgia naczyń, kardiochirurgia).
Przedmiotem badań było 1499 wielolekoopornych szczepów Proteus sp., w większości (92,3%) należących do gatunku P. mirabilis, izolowanych w latach 2000-2003. Stwierdzono, że szczepy Proteus sp. były oporne na większość antybiotyków ß-laktamowych z wyjątkiem karbapenemów i monobaktamów.
Właściwości hydrofobowe drobnoustrojów są jednym z ważnych niespecyficznych czynników adhezji, która ma znaczenie w namnażaniu mikroorganizmów na stałych powierzchniach. W niniejszej pracy wykazano wpływ warunków hodowli na zmianę właściwości hydrofobowych powierzchni komórek pałeczek Serratia sp.
Celem pracy była ocena częstości występowania i lekowrażliwości szczepów Stenotrophomonas maltophilia w materiale pobranym od chorych hospitalizowanych w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy w okresie trzech lat. Najczęściej pałeczki 5. maltophilia izolowano od chorych Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Pododdziałem Kardioanestezjologii oraz Kliniki Chirurgii Dziecięcej. Najwięcej (95,7%) szczepów wykazywało wrażliwość na lewofloksacynę i trimetoprim/sulfametoksazol (71,2%).
Przeprowadzono retrospektywną analizę częstości izolacji oraz lekowrażli- wości 775 szczepów Pseudomonas aeruginosa opornych na imipenem i me- ropenem. Szczepy objęte badaniem, pochodzące z materiału od 568 chorych, izolowano w latach 1998-2009 w Zakładzie Mikrobiologii Klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. W okresie objętym badaniem odnotowano tendencję wzrostową częstości izolacji szczepów P. aeruginosa o fenotypie oporności na karbapenemy.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.