Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule omówiono rolę zmiennej oczekiwań- elementu prognozowania zmian - w tym przypadku na rynku nieruchomości. Przedstawiono potencjalne konsekwencje wynikające ze sposobu kształtowania oczekiwań oraz ich wpływ zarówno na polski rynek mieszkaniowy, jak i przyszły majątek konsumentów.
Okres od 2006/2007 do 2009/2010 to najważniejszy etap reformy wspólnotowego rynku cukru przygotowanej przez Komisję Europejską i przyjętej w listopadzie 2005 r. Jej głównym celem byla redukcja produkcji cukru w Unii Europejskiej o 6 min t. Ostatnie cztery lata to przede wszystkim proces głębokiej restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w całej Europie, który przyniósł wiele zmian w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Ich efekty są wyraźnie widoczne już od poprzedniego roku, natomiast dopiero teraz można dokonać podsumowania wszystkich zmian, które miały miejsce przez ostatnie cztery lata.
Zmiany na wspólnotowym rynku cukru, związane głównie z realizacją mechanizmów restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w ramach reformy regulacji tego rynku, zaowocowały przygotowaniem rządowego projektu nowelizacji ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych1, który został przedstawiony do konsultacji społecznych w sierpniu 2008 roku. Po kilku miesiącach prac oraz uwzględnieniu uwag zgłaszanych m.in. przez Związek Producentów Cukru w Polsce, ustawa została skierowana do Parlamentu, gdzie była przedmiotem żywiołowej dyskusji na posiedzeniach komisji właściwych ds. rolnictwa zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Ostatecznie projekt ustawy został przyjęty na posiedzeniu Sejmu w dniu 22 maja br., a ustawa weszła w życie w dniu 4 lipca br.
W artykule przedstawiono zespół założeń i czynników ekonomicznych, które w długim horyzoncie czasu mogą wpływać korzystnie na proces obniżania się cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Przy analizie powyższego procesu omówiona została zarówno sama struktura kosztów budownictwa mieszkaniowego, jak i czynniki mające (pośredni oraz bezpośredni) wpływ na finalną cenę nowo budowanego lokalu mieszkalnego.
Przyjęte w 2007 r. na poziomie unijnym nowe regulacje prawne, których celem była poprawa efektywności funkcjonowania mechanizmów wdrożonych przez reformę, zmusiła większość Państw Członkowskich do oddania znacznych kwot produkcyjnych do Funduszu Restrukturyzacyjnego. W wyniku tych decyzji, podjętych na początku 2008 roku, zarówno Unia Europejska, jak i Polska weszły w trzeci rok reformy jako importerzy netto cukru. Obecny stan branży cukrowniczej w Polsce, a szczególnie wyniki tegorocznej kampanii, to przede wszystkim efekt zmian, jakie dokonały się na rynku polskim i europejskim w poprzednim roku w związku z reformą wspólnotowego rynku cukru.
W artykule omówiono przyczyny dynamicznego wzrostu wartości nieruchomości mieszkalnych w ciągu ostatnich kilku lat. Przedstawiono czynniki determinujące zmiany cen na rynku mieszkalnictwa w średnim i długim okresie. Ukazane zostały zagrożenia dla polskiego rynku nieruchomości wynikające zarówno z fundamentalnych własności, jak i z doświadczeń na rynkach zagranicznych.
Celem pracy było porównanie przemysłu cukrowniczego w Polsce i w Niemczech w latach 2009- 2012. Podstawą do analizy były najważniejsze dane surowcowo-produkcyjne oraz strukturalne przemysłu cukrowniczego tych państw, z uwzględnieniem ramowych uwarunkowań prawnych dotyczących sektora. W Unii Europejskiej podstawy i zasady funkcjonowania sektora cukru są objęte regulacjami na poziomie unijnym, tworzącymi wspólną organizację rynku cukru. Zakładają one silny interwencjonizm mający na celu ochronę unijnych rolników i przedsiębiorstw, głównie przed konkurencją ze strony światowych producentów cukru trzcinowego. W latach 2006-2010 przeprowadzono reformę regulacji rynku cukru, której celem była eliminacja nadwyżek produkcyjnych i poprawa konkurencyjności, co miało również przygotować sektor cukru do jego dalszej liberalizacji. Zaprezentowano porównanie obecnego stanu przemysłu cukrowniczego w Polsce i w Niemczech po zmianach wynikających z reformy.
Jedną z istotnych branż, której struktura i funkcjonowanie podlegały głębokim przeobrażeniom po transformacji ustrojowej w Polsce, jest cukrownictwo. W okresie od 1990 r. do 2014 r. sektor przeszedł zasadnicze reformy związane z odejściem od gospodarki planowanej na rzecz gospodarki wolnorynkowej, próbami stabilizacji rynku za pomocą interwencji państwowej oraz wejściem Polski do Unii Europejskiej (UE). Artykuł stanowi przekrojowy przegląd najistotniejszych reform, które dokonały się w tym okresie oraz próbę oceny poszczególnych rozwiązań zastosowanych na rynku cukru w Polsce. Analizie poddano regulacje branżowe wdrożone od 1990 r. do 2014 r. oraz parametry surowcowo-produkcyjne osiągane w branży cukrowniczej w tych latach. W artykule wykorzystano dane statystyczne Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Związku Producentów Cukru w Polsce (ZPC).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.