Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Sód ma podstawowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zwłaszcza w regulacji bilansu wodnego. Zbyt wysokie, w aspekcie długofalowym, spożycie tego składnika z dietą zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym nadciśnienia tętniczego. Analizę wielkości przeciętnego spożycia sodu wykonano na podstawie pierwszych reprezentatywnych ogólnopolskich badań sposobu żywienia i stanu odżywienia ludności Polski, przeprowadzonych w 2000 roku na obszarze całego kraju. Badania te potwierdziły przypuszczenia o niekorzystnej sytuacji w zakresie zbyt wysokiej zawartości sodu w diecie, zwłaszcza wśród mężczyzn, w tym szczególnie we wczesnej fazie wieku produkcyjnego. Na tak wysoki poziom spożycia sodu wpływa dość częste spożywanie nadmiernie dosalanych potraw oraz przetworzonych przemysłowo produktów spożywczych.
Celem pracy było określenie kierunku zmian w zawartości energii i wybranych makroskladników odżywczych, takich jak: białko, tłuszcz i węglowodany w dietach dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół na przestrzeni ubiegłej dekady. Do pracy wykorzystano dane Zakładu Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia, dotyczące oceny indywidualnego sposobu żywienia, zebrane w latach 1989-1994, które objęły: 5173 chłopców w wieku 10-18 lat i 5801 dziewcząt w wieku 7-18 lat uczęszczających do losowo wybranych szkół na terenie całego kraju. W roku 2000, w ramach pierwszych ogólnopolskich badań sposobu żywienia objęto 376 chłopców w wieku 10-18 lat i 480 dziewcząt w wieku 7-18 lat. W wyniku porównania wykazano, iż zawartość energii, białka, tłuszczu i węglowodanów w całodziennych dietach dzieci i młodzieży badanej w 2000 r. była większa, aniżeli w latach 1989-1994.
Zbadano zmiany w modelu żywienia w Polsce w długim okresie, obejmującym lata 1950-2007, uznając je za bardzo ważną determinantę zdrowia publicznego. Materiałem źródłowym były dane z krajowych bilansów żywnościowych, obrazujące spożycie żywności na mieszkańca rocznie oraz obliczenia własne autorów dotyczące ilości energii i składników odżywczych, zawartych w przeciętnej dziennej diecie. W obliczeniach tych wykorzystano dane z krajowych tabel składu i wartości odżywczych żywności. Wykazano, biorąc pod uwagę kierunki i dynamikę zmian w modelu żywienia, że lata 1950-2007 można podzielić na dwa różne podokresy: w pierwszym, trwającym do końca lat osiemdziesiątych, model ten zmierzał w kierunku obfitej diety; w drugim, zapoczątkowanym podjęciem transformacji politycznej, społecznej i gospodarczej, model żywienia podążał w kierunku zdrowszej diety. Miało to niewątpliwy wpływ na poprawę sytuacji zdrowotnej, a w tym na przedłużenie przeciętnego dalszego trwania życia, malejącą umieralność niemowląt, znaczny spadek umieralności z powodu chorób układu krążenia oraz osłabienie dynamiki wzrostu umieralności na nowotwory złośliwe.
Dokonano oceny spożycia chlorku sodu w Polsce, wykorzystując w tym celu wyniki badań budżetów gospodarstw domowych, przeprowadzanych corocznie. Stosowana reprezentacyjna metoda badań umożliwia uogólnienie wyników na wszystkie gospodarstwa domowe w kraju i na ich grupy. Wyniki badań dostarczają m.in. informacji o przeciętnym miesięcznym spożyciu soli kuchennej na osobę we wspomnianych gospodarstwach, które wykorzystano w ocenie. Obliczono ponadto zawartość sodu w żywności (z wyłączeniem soli kuchennej) spożywanej przez gospodarstwa domowe, posługując się w tym celu krajowymi tabelami składu i wartości odżywczej żywności. Zawartość tę przeliczono wstępnie na chlorek sodu. Zgodnie z wynikami obliczeń zarówno spożycie soli kuchennej, jak i ilość sodu z żywności w ostatnich dziesięciu latach podlegała tendencji spadkowej. Mimo to w polskich gospodarstwach domowych w 2007 r. spożycie łączne chlorku sodu (sól kuchenna + sód z żywności, przeliczony na sól kuchenną) wyniosło średnio 12 g na osobę dziennie. Ze względu na metodykę badań budżetów, w której nie uwzględnia się spożycia żywności poza gospodarstwem domowym, faktyczne spożycie chlorku sodu musiało być jeszcze wyższe i zgodnie z „konserwatywnym” szacunkiem zwiększyłoby się o przynajmniej 10-15%.
Badania zawartości energii i białka w całodziennym pożywieniu zostały przeprowadzone wśród 4134 członków losowo dobranych rodzin z terenu całej Polski. Do badań wykorzystano metodę wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 godzin. Diety chłopców począwszy od 10 roku życia, dorosłych mężczyzn i dziewcząt w wieku 10-15 lat odznaczał się wartością energetyczną wyższą od zalecanej, w przypadku pozostałych grup była ona bliska normom. Również stosunkowo wysokie było spożycie białka. W ostatnich latach spożycie energii i białka w Polsce wyraźnie wzrosło, zwłaszcza wśród mężczyzn. Ponadto kształtuje się ono na wyższym poziomie niż w populacji brytyjskiej.
Przeprowadzono oceną spożycia jodu z całodzienną dietą w grupie młodzieży w wieku 16-18 lat na terenie województwa lubelskiego. Średnie spożycie jodu z całodzienną dietą pokrywało dzienną normę na poziomie 140%. Sól wzbogacona w jod stanowiła znaczące źródło jodu. Produkty spożywcze i potrawy nie zawierające soli jodowanej byty niewystarczające do pokrycia normy zalecanego dziennego spożycia dla jodu.
Rola wapnia jest szczególnie ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży, zatem istotne jest poznanie skali jego niedoborów. Problematyka ta została podjęta w niniejszej pracy na podstawie pierwszych reprezentatywnych ogólnopolskich badań sposobu żywienia i stanu odżywienia przeprowadzonych w 2000 roku na obszarze całego kraju. Badania te potwierdziły przypuszczenia o niekorzystnej sytuacji w zakresie zawartości wapnia w każdej z grup wiekowych dzieci i młodzieży, w tym. szczególnie w okresie pokwitania. Jest wielce prawdopodobne, iż na tak niski odsetek realizacji normy wpływa niskie spożycie produktów mlecznych, a zwłaszcza mleka płynnego.
Badania indywidualnego spożycia i stanu odżywienia w gospodarstwach domowych w Polsce przeprowadzone w 2000 r. wykazały, iż sposób żywienia ludności jest pod wieloma względami niezadowalający. Spożycie niektórych składników odżywczych znacznie przekracza normę, a jednocześnie racje pokarmowe niektórych grup badanych odznaczają się niską zawartością innych składników m.in. wapnia, potasu, magnezu, żelaza, witamin: B1, B2, B6 i C. Suplementy diety mogą być wykorzystywane w celu zmniejszania ryzyka niedoboru witamin i składników mineralnych w organizmie. Wśród zbadanej w 2000 r. populacji 4153 osób, ok. 20% deklarowało pobieranie supłementów. Największy udział miały suplementy witaminowe, których pobieranie deklarowało łącznie 456 osób (11% ogółu badanych), następnie preparaty witaminowo-mineralne (215 osób - 5%), a najniższy odsetek preparaty zawierające wyłącznie składniki mineralne (160 osób - 4%).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.