Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Aloe vera ma najwyższą spośród wszystkich gatunków aloesu aktywność biologiczną. Miazga i sok uzyskane z jego liści przetwarzane są na szeroką skalę na całym świecie. Respondenci, pomimo że deklarowali stosowanie produktów aloesowych, wykazali się skromną wiedzą o składnikach biologicznie aktywnych w nim zawartych. Największą wiedzę na temat acemannanu wzmacniającego odporność i regenerującego komórki miały osoby deklarujące wykształcenie wyższe oraz należące do grupy wiekowej powyżej 56 lat. Najwięcej informacji o drażniących właściwościach antrachinonów miało niespełna 12% respondentów, natomiast ponad 30% badanych wiedziało, że podczas stosowania aloesu mogą wystąpić reakcje alergiczne. Najbardziej różnicującymi zmiennymi okazały się wykształcenie, a następnie wiek.
Praca poświęcona jest ocenie mikrobiologicznej produktów przeznaczonych dla dzieci, podlegającym szczególnej reklamie w mediach. Badaniom poddano mikrobiologicznym twarożki produkowane przez firmę A oraz parówki wytwarzane przez firmę B. Analiza mikrobiologiczna obejmowalą ocenę obecności bakterii Staphylococcus aureus i Escherichia coli. Uzyskane wyniki wykazały dobrą jakość higieniczną badanej żywności.
Ocenie mikrobiologicznej poddano twarogi pakowane systemem próżniowym w laminaty PA/PE oraz tradycyjnie w pergamin. Uzyskane dane wykazywały, że tradycyjne pakowanie twarogów nie gwarantowało hamowania wzrostu mikroflory reinfekującej w czasie chłodniczego przechowywania badanych produktów. Stwierdzono że wzrost takich drobnoustrojów jak drożdże był w produkcie niezależny od sposobu pakowania twarogów. Bezpieczeństwo twarogów determinowane liczebnością i aktywnością gronkowców było zależne od poziomu bakterii fermentacji mlekowej i systemu pakowania twarogów.
Oceniono wpływ wybranych fizycznych metod utrwalania: mrożenia, pasteryzacji, utrwalania za pomocą wysokich ciśnień oraz za pomocą promieniowania ultrafioletowego na aktywność biostatyczną tkanki aloesu. Materiał badawczy stanowiły liście trzyletniego Aloe arborescens. Tkankę aloesu do badania przygotowywano poprzez homogenizację liści ze skórą oraz po pozbawieniu skóry według zgłoszenia patentowego P346068. Do oceny aktywności biostatycznej miazgi aloesu stosowano szczepy bakterii Gram (+): Staphylococcus aureus oraz grzybów drożdżopodobnych Candida albicans. Ze względu na skuteczną inhibicję mikroflory aloesu, zachowanie jej właściwości biostatycznych i niski koszt, preferowaną metodą optymalizacji jakości aloesu jest mrożenie w temperaturze -10°C i stosowanie 20% tak utrwalonej miazgi jako dodatku do żywności.
Celem badań była ocena wpływu warunków zamrażalniczego przechowywania na kształtowanie jakości mikrobiologicznej miazgi aloesowej. Materiałem badawczym były liście trzyletniego aloesu (Aloe arboresces) poddane homogenizacji, przy czym część liści rozdrabniano ze skórą, a drugą część po usunięciu skóry. Miazgę aloesową pakowano w woreczki PA/PE, hermetycznie zamykano i zamrażano. Określano wpływ temperatury -10°C i -35°C, oddziałującej przez 30 i 60 dni przechowywania, na kształtowanie się liczebności populacji gronkowców, drożdży, grzybów oraz mikroflory mezofilnej w miazdze aloesowej. Wykazano, że przechowywanie miazgi aloesowej w stanie zamrożonym wywierało zróżnicowany wpływ na przeżywalność i rozwój badanych grup drobnoustrojów. Stwierdzono, że wysokość temperatury zamrażalniczego przechowywania i forma preparowania aloesu wpływały w istotny sposób na liczbę mikroorganizmów w miazdze aloesowej. W badaniach wykazano, że zamrażalnicze przechowywanie aloesu w postaci rozdrobnionej, w temp. -10°C, prowadziło do zmniejszenia liczby mikroorganizmów zasiedlających miazgę.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.