Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono schemat oraz działanie opracowanej mapy cyfrowej dla Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej k. Szczecina. Jednym z najważniejszych aspektów budowy systemu GIS w kolekcjach roślin jest precyzyjne określenie funkcji oraz poszczególnych zadań wymaganych z jednej strony od mapy cyfrowej, a z drugiej od bazy danych. Wykonanie cyfrowej mapy znacznie ułatwiło proces zarządzania istniejącymi zasobami Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej, pozwalając dodatkowo w łatwy sposób zmieniać oraz uzupełniać dane. Dane te następnie mogą zostać gromadzone w sieciowych bazach danych. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie darmowych rozwiązań, np. postgreSQL (dane atrybutowe) i postGIS (dane przestrzenne), sprzężone z serwerem GIS udostępniającym dane w Internecie w postaci map tematycznych lub generujących pliki wykorzystywane w innych serwerach mapowych, np. GOOGLE EARTH.
2
100%
Data on distribution of Elatine macropoda Guss. are given, listing distribution map and a list of localities. Disjunctive distribution pattern of the species within the Mediterranean region as well as distribution of other species of the section Elatinella Seub. and the genera suggests a long history of the range formation.
6
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Presja azotogenna fermy norek na las

100%
W latach 2004 - 2005 na terenie administracyjnym miasta Gorzowa przeprowadzono badania lichenoindykacyjne, mające na celu sprawdzenie jakości powietrza atmosferycznego pod kątem zanieczyszczenia tlenkami siarki. W pracy wykorzystano tablice Hawskwotha i Rose’a w modyfikacji Kiszki, które następnie posłużyły do wytypowania stref lichenoindykacyjnych za pomocą metody zaproponowanej przez Fałtynowicza. Otrzymane wyniki umożliwiły wykreślenie mapy zasięgu stref lichenoindykacyjnych wraz z potencjalnym poziomem zanieczyszczeń.
W pracy zaprezentowano analizę struktury gatunkowej drzew i krzewów z terenu Elektrowni „Dolna Odra” w Nowym Czarnowie. Prace inwentaryzacyjne przeprowadzono w roku 2001 a uzyskane wyniki skonfrontowano z wynikami takich prac uzyskanymi 10 lat wcześniej. W roku 1991 stwierdzono na obszarze elektrowni obejmującym powierzchnię 250 ha 2110 drzew, a 10 lat później ich liczba wzrosła do 2916. W strukturze gatunkowej drzew z tego terenu 30% stanowią obecnie drzewa owocowe głównie z gatunku Prunus sp. a kolejne 30% to różne odmiany i mieszańce topoli (Populus). Trzeci, co do wielkości udział w strukturze gatunkowej drzew stanowią wierzby (Salix) z dominacją dynamicznie rozwijającego się samosiewu wierzby Iwy (Salix caprea). W stosunku do roku 1991 zaobserwowano znaczne zmniejszenie liczby krzewów: z 10530 egzemplarzy pozostało obecnie 6629 szt. Znacznie obniżyła się przede wszystkim reprezentacja półkrzewu Artemisia abrotanum, który jest sukcesywnie wykaszany z powierzchni pielęgnowanych trawników. Obecnie w strukturze krzewów dominują: forsycja pośrednia (Forsythia intermedia), tawuła van Houtte'a (Spiraea x vanhouttei), i śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus).
W niniejszej pracy oceniono zróżnicowanie składu gatunkowego drzew i krzewów porastających teren Elektrowni „Pomorzany” w kontekście weryfikacji doboru tych gatunków do lokalnych warunków miejsko-przemysłowych. Stwierdzono występowanie 761 drzew reprezentujących 34 gatunki. Największy udział w strukturze gatunkowej drzew (18%) stanowiły topole (Populus alba, P. nigra, P. canadensis, P. tremula, P. simonii). Krzewy na badanym terenie występują w ilości 1497 egzemplarzy, reprezentujących 27 gatunków. Znaczący udział w strukturze gatunkowej krzewów na tym terenie (19%) odgrywają róże (Rosa sp.). Zieleń zakładową Elektrowni „Pomorzany” należy uznać za urozmaiconą i dobrze skomponowaną, z właściwym doborem gatunków drzew i krzewów. Bieżąca pielęgnacja staje się jednak utrudniona w związku z narastającym zagęszczeniem, szczególnie krzewów, oraz zacienieniem spowodowanym silnym rozwojem koron drzew.
Porosty są wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia występujące w powietrzu. Stwierdzono, że już stężenie ponad 30 µg SO₂·m³ eliminuje pewne gatunki porostów lub silnie ogranicza ich rozwój. Cechy te wykorzystano w pracy, w której określono wpływ zmian stężenia dwutlenku siarki w powietrzu na florę porostów nadrzewnych na terenie bezpośrednio narażonym na szkodliwe imisje z Elektrowni „Dolna Odra” przed i po uruchomieniu instalacji odsiarczania.
Elektrownia „Dolna Odra" zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim, w odległości 22 km na południowy zachód od Szczecina. Celem prowadzonych od 1976 roku badań była identyfikacja zmian w składzie i zdrowotności flory porostów epifitycznych i naziemnych na wybranych powierzchniach badawczych, pozostających pod wpływem emisji przemysłowych. W skład występujących w lasach sosnowych porostów, zaliczanych do średnio wrażliwych i tolerancyjnych na SO₂, wchodziło 28 gatunków. W latach 1978-1980 zaginęło 10 gatunków, a w kolejnych latach badań ich skład pozostał na zbliżonym poziomie. Największy wzrost liczby gatunków nastąpił w latach 1994-2000 i obecnie wynosi 31 gatunków. Rozszerzył się zasięg występowania bardziej wrażliwych epifitów, takich jak: Hypogymnia physodes, Parmelia sulcata, Hypocenomyces scalaris. Miało to związek z ograniczeniem o około 35% emisji SO₂ z Elektrowni „Dolna Odra".
W niniejszej pracy scharakteryzowano strukturę gatunkową zieleni drzewiastej i krzewiastej na terenie Elektrowni „Szczecin”, ze wskazaniem na gatunki dobrze znoszące trudne warunki obszaru przemysłowego. W obszarze badań stwierdzono występowanie 58 gatunków i odmian drzew reprezentowanych przez 415 egzemplarzy oraz 49 gatunków i odmian krzewów, reprezentowanych przez 419 egzemplarzy. Wśród drzew i krzewów na tym terenie dominują liściaste, ze znaczącym udziałem (1/3) iglastych. Zieleń zakładowa mimo trudnych lokalnych warunków środowiskowych charakteryzuje się dobrym stanem zdrowotnym.
General distribution map of Elatine hexandra (Lapierre) DC. was made based on literature and web-based data confronted and possible reasons of the formation of taxon's distribution range and history are discussed.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.