Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 180

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule omówiono przepisy obowiązujące w krajach Unii Europejskiej w zakresie ochrony produktów spożywczych. Przedstawiono przewidywane rozwiązania tego zagadnienia w Polsce. Omówiono treść Rozporządzenia Rady nr 2081/92 o ochronie nazw geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i spożywczych oraz treść Rozporządzenia nr 2082/92 o świadectwach o specyficznym charakterze wydawanych dla produktów rolnych i żywnościowych. W ramach środków pomocowych PHARE opracowano projekt polskich przepisów dotyczących tego zagadnienia. W projekcie użyto terminologii i rozwiązań przyjętych w UE. Rozpatrywania wniosków o ochronie konkretnych produktów dokonywać będą cztery instytuty wyznaczone dla w miarę jednolitych obszarów branżowych. Instytucją odwoławczą będzie Komisja Rejestru Polskich Tradycyjnych Produktów Rolnych i Żywnościowych.
Postępująca globalizacja handlu żywnością, w tym handlu mięsem, umożliwiona powszechną dostępnością Internetu, unaoczniła przydatność wielojęzycznych katalogów ofertowych i norm przedmiotowych opisujących produkty dostępne na rynku. Szybkość elektronicznej komunikacji pozwala na dokonywanie zakupu już nie z dnia na dzień, ale z godziny na godzinę, z praktyczną jednoczesnością wydania dyspozycji zakupowej i z przelaniem uzgodnionej zapłaty na konto dostawcy. O ile istniejący światowy system monetarny zapewnia jednoznaczność używanych walut i przeliczników określających ich aktualną wymienialność, to do gwarancji uczciwych transakcji konieczne są instrumenty pozwalające jednocześnie określić przedmioty transakcji i ich specyfikę oraz walory jakościowe. Dotyczy to szczególnie produktów nietrwałych, do których w pierwszej kolejności zaliczyć trzeba nieprzetworzone płody rolne i żywność. W ramach działalności normalizacyjnej ONZ trudu opracowania norm jakościowych w odniesieniu do produktów nietrwałych podjęła się Europejska Komisja Gospodarcza, która powołała Grupę Roboczą Rolniczych Standardów Jakościowych (Working Party on Aqricultural Quality Standards). Działalność tej międzynarodowej instytucji przedstawiono w opracowaniu na przykładzie normy dotyczącej mięsa wieprzowego w postaci tusz i elementów handlowych.
Przedstawiono zagadnienia związane z potrzebą ustalenia zasad klasyfikacji mięsa bydlęcego, występującego w obrocie handlowym. Problem dotyczy jednoznacznego rozróżniania droższego mięsa cielęcego od tańszego mięsa wołowego. Stosowane w mowie potocznej i zapisane w dokumentach definicje mięsa cielęcego i wołowego znacznie się różnią, szczególnie ze względu na dobór kryteriów, jak i brak powszechnej zgody na jednoznaczny model opisujący preferencje konsumentów. Próbując dokonać oceny przydatności różnych, możliwych do zaakceptowania, kryteriów rozróżniania mięsa cielęcego od wołowego, wskazuje się na ocenę stanu dojrzałości układu kostnego, jako najlepszy wskaźnik. W celu rozróżnienia między cielętami a młodymi osobnikami bydła, których mięso będzie traktowane jako mięso wołowe, większą przydatność praktyczną ma graniczna, łatwo mierzalna masa przedubojowa arbitralnie ustalona w przepisach Unii Europejskiej na 300 kg (masa tuszy 185 kg) niż niedający się sprawdzić, wynikający jedynie z dokumentacji wiek zwierząt. Dla konsumentów najprawdopodobniej najważniejszymi kryteriami oceny będą cechy charakterystyczne: konsystencja i smakowitość kulinarnie przetworzonego mięsa, a przy zakupie detalicznym wygląd elementów handlowych i barwa surowego mięsa.
Władze Wspólnoty Europejskiej w ramach wspólnej organizacji rynku mięsa wieprzowego stosują refundacje wspierające eksport żywności zawierającej mięso wieprzowe. Refundacje dotyczą wszelkich przetworów z mięsa i podrobów wieprzowych, w których wsad tego surowca przekracza 80%. Kryterium wielkości tego wsadu jest oparte na analitycznym oznaczeniu zawartości tłuszczu i azotu białkowego w produkcie przy szacunkowym uwzględnieniu poprawek na azot białkowy zawarty w surowcach zawierających białko, ale niebędących mięsem i podrobami wieprzowymi. Obowiązujące przepisy nie są jednoznaczne i wymagają dokładniejszej interpretacji, którą przedstawiono w niniejszym artykule.
Część I artykułu, omawiająca przepisy dotyczące prawa konsumentów do informacji o produkcie, gwarancji jakościowych oraz reklamacji towarów z wadami, ukazała się w numerze 3 '98. W II części artykułu przedstawione są zasady ochrony nazewnictwa geograficznego i specyficzności produktów spożywczych oraz zagadnienia ochrony własności intelektualnej producentów żywności, wprowadzania do praktyki produkcyjnej nowych rozwiązań technicznych i postępu wiedzy oraz przeciwdziałanie praktykom monopolistycznym i protekcjonizmowi. Przedstawiono także wnioski dotyczące preferowanego sposobu wdrażania tych rozwiązań do przepisów obowiązujących w naszym kraju.
Trwa proces doskonalenia światowego i regionalnie stosowanego prawa żywnościowego. Działa Komisja Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO i większość jej roboczych Komitetów. Trwają działania mające na celu udoskonalenie przepisów prawa żywnościowego Unii Europejskiej, do członkostwa w której kraj nasz pretenduje. Mając na względzie konieczność zharmonizowania przepisów naszego prawa żywnościowego z prawem Unii, musimy analizować i wprowadzać do naszego prawa poszczególne akty uwzględniając nie tylko ich aktualną treść, ale i dające się przewidzieć zmiany. Unia Europejska przeprowadziła w ostatnich latach szeroko zakrojoną dyskusję nad stanem swojego prawa żywnościowego zapoczątkowaną Zieloną Księgą Komisji z 1997 r. „Zasady Ogólne Prawa Żywnościowego Unii Europejskiej” i ją podsumowała w części dotyczącej ochrony zdrowia konsumentów Białą Księgą Komisji z 2000 r. dotyczącą bezpieczeństwa żywności (White Paper on food safety). Na treść postanowień dotyczących zmian w przepisach niewątpliwie miały wpływ silnie nagłośnione afery z mięsem wołowym w kontekście choroby wściekłych krów w Wielkiej Brytanii oraz mięsem drobiu skażonym dioksynami w Belgii. W artykule przedstawiono i skomentowano podstawowe zapisy Białej Księgi oraz omówiono stan aktualny wdrażania unijnych przepisów dotyczących ochrony zdrowia konsumentów do przepisów prawa polskiego.
Produkcja żywności nisko przetworzonej w małych zakładach przetwórstwa płodów rolnych może spełnić ważną rolę w transformacji polskiej wsi. Ten kierunek produkcji znalazł się w programie rozwoju polskiej gospodarki żywnościowej. W artykule omówiono specyfikę powstawania małych i średnich zakładów przetwórstwa spożywczego, a także obecny stan i perspektywy rozwoju tej dziedziny produkcji obejmującej tzw. żywność biologiczną, żywność tradycyjną wytwarzaną metodami chałupniczymi oraz nisko przetworzoną z przeznaczeniem na rynek lokalny.
Zharmonizowane prawo Unii Europejskiej ma za zadanie ochronę interesów konsumenta i producenta w zakresie uczciwego obrotu Żywnością. W I części artykułu omówione zostały przepisy dotyczące prawa konsumentów do informacji o produkcie, gwarancji jakościowych oraz reklamacji towarów z wadami. W drugiej części artykułu, która ukaże się w numerze 4 '98 omówione zostaną zasady ochrony nazewnictwa geograficznego i specyficzności produktów spożywczych oraz zagadnienia ochrony własności intelektualnej producentów żywności, wprowadzania do praktyki produkcyjnej nowych rozwiązań technicznych i postępu wiedzy oraz przeciwdziałanie praktykom monopolistycznym i protekcjonizmowi. Przedstawione też zostaną wnioski dotyczące preferowanego sposobu wdrażania tych rozwiązań do przepisów obowiązujących w naszym kraju.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 9 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.